REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Yürek ısıtan dostluk hikayesi

Kocaeli’de düğünde kötüleşen Mustafa Keskin (67) ile kendisine kalp masajı yaparak hayata tutunmasını sağlayan Yusuf Mert Taşkıt (22) ortasında …

Yürek ısıtan dostluk hikayesi

Kocaeli‘de düğünde kötüleşen Mustafa Keskin (67) ile kendisine kalp masajı yaparak hayata tutunmasını sağlayan Yusuf Mert Taşkıt (22) ortasında yürekleri ısıtan dostluk başladı.

Olay, 26 Temmuz’da İzmit ilçesinde bulunan düğün salonunda meydana geldi. Düğüne katılan 67 yaşındaki Mustafa Keskin, kötüleşerek yere düştü. O sırada salonda bulunan Birinci ve Acil Yardım Programı mezunu 22 yaşındaki Yusuf Mert Taşkıt ise aldığı eğitimlerin doğrultusunda yaşlı adama kalp masajı uygulayarak, gerekli müdahaleyi yaptı.

12-13 dakika kadar süren kalp masajının akabinde Keskin’in nabzı tekrar yerine geldi. Sıhhat takımları tarafından hastaneye kaldırılan Keskin, 3 gün ağır bakım sürecinin akabinde sıhhatine kavuştu.

Mustafa Keskin ve Yusuf Mert Taşkıt ortasında dostluk bağı oluştu. Taşkıt, hayat kurtaran müdahaleyi yaptığı Keskin’i sık sık meskeninde ziyaret ediyor.

“Bundan sonra dostluğumuz devam edecek”

Düğünün ortasında kötüleştiğini söyleyen Mustafa Keskin, “Gürültüyü kaldıramadığım için dışarıda oturdum. Merdiven taşına oturduğum sırada eşimi aradım lakin gözlerim görmedi. Oturduğum yerde düşmüşüm. O andan itibaren ne olduğunu bilmiyorum. Eş-dost bana yardımcı olmuşlar. Bir kardeşimiz gelmiş bana yardımcı olmuş ve şu anda da burada yanımda. Allah razı olsun ondan. Bundan sonra dostluğumuz devam edecek. Hayat bizi bu türlü tanıştırdı. O akşam hastaneye kaldırıldım. Cuma gününe kadar ağır bakımda kaldım. 3 günün akabinde 1 hafta da serviste kalıp sonrasında taburcu oldum. Şu anda Allah’a şükür uygunum. Hekimler da bana, ‘Sana orada düzgün müdahale yapılmış yoksa yoktun. Işık göremezdin, ışığı gördüğüne şükret’ dediler” diye konuştu.

“12-13 dakika kadar kalp masajı yaptım”

Yaptığı kalp masajıyla yaşlı adamın hayata tutunmasında kıymetli rol oynayan Yusuf Mert Taşkıt ise “26 Temmuz’da mahalleden tanıdığım bir ağabeyimizin düğünündeydim. Birisi yanıma gelip bir amcanın rahatsızlandığını söyledi. Ben de birinci sefer halka açık alanda bir müdahalede bulunacağım için biraz huzursuz oldum. Olay yeri güvenliğim yoktu, düğün salonunun önü zifiri karanlıktı. Nasıl bir şey olacağını da kestiremiyordum. Ama sonra orada aldığım eğitimleri düşündüm. Milletlerarası yarışlarda da birinciliğim var. Çabucak masraf gitmez nabız denetimi yaptım. Kalbin tam yerini buldum ve paramediklerimiz gelene kadar 12-13 dakika kadar kalp masajı yaptım. Düğün biraz dorukta, kırsal bir alanda olduğu için ambulans da olağan kurallara nazaran çok süratli geldi. Kalp masajına başlamadan evvel de ağız içi denetimi üzere gerekenleri yaptım. Tam üçüncü cinse geldiğimde hastanın nabzını denetim ettim, nabız gelmişti. Nabız geldikten sonra da başımı kaldırdığımda alanda çalışan uzmanlarımız, paramedikler gelmişti. Kendileri de benden devralıp çabucak nabız denetimi yaptılar. Travma tahtasıyla çabucak ambulansa aldılar. Hastayı entübe ettiklerinde, monitöre bağladıklarında rastgele bir adrenalin ilacı vermeden nabzın, bütün pahaların olağan olduğunu söyledim. Tansiyonu, şekeri düzelmişti” diye konuştu.

“Atama bekleyen sağlıkçılardan biriyim”

Mustafa Keskin’i çok aradığını belirten Taşkıt, “Mustafa Amca’yı çok aradım ve bulmak da nasip oldu. Mahallemizde bir öbür Mustafa Amca’mız vefat etti onun süreçleri için koştururken bir anda karşılaştık. O da beni arıyormuş. Durumu pek uygundu. Ben bu işi alanda profesyonel yapan sağlıkçılardan, paramediklerden biriyim lakin atama bekliyorum. Atama bekleyen sağlıkçılardan biriyim. Alanda bu türlü insanlara talih verildikçe, hak tanındıkça inanın mesleksel olarak daha çok gelişeceğimizi düşünüyorum” halinde konuştu.

“Artık kendisi ikinci babam”

Olayın akabinde Keskin ile dostluk bağı kurduklarını tabir eden Yusuf Mert Taşkıt, “Ben Mustafa Amcama 7 gün 24 saat gelirim. Konutum de biraz uzak lakin yarım saat ara var. Allah nasip ettiği sürece, yolumuz buralara düştüğü sürece, bayram günlerinde de ziyaretine gelmeye talibim. Babam 2005 yılında vefat etti. Artık kendisi ikinci babam. Kapıları daima bana açık” tabirlerini kullandı. – KOCAELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

9 − seven =