REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

YÖK Başkanı Özvar üniversite hastanelerindeki iyileştirmeleri anlattı Açıklaması

Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan düzenleme ile üniversite hastanelerinde de …

YÖK Başkanı Özvar üniversite hastanelerindeki iyileştirmeleri anlattı Açıklaması

Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan düzenleme ile üniversite hastanelerinde de Sıhhat Bakanlığında yapılan tıpkı iyileştirmelerin hayata geçirildiğini belirterek “Bugünkü düzenleme ile sağlanan en değerli uygunlaştırma, taban ödemenin yapılacak olmasıdır. Hocalarımıza eskiye nispetle teşvik hariç 6 kat güzelleştirmeden kelam edebiliriz.” dedi.

Özvar, YÖK’te basın mensuplarına Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan “Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Tarz ve Asıllara Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kararlarına ait açıklama yaptı.

Yeni düzenleme ile üniversitelerde döner sermaye gelirlerinden yapılacak ek ödeminin dağıtılmasında uygulanacak adap ve temellerin belirlendiğini anlatan Özvar, düzenlemenin hayata geçirilmesinde büyük takviye ve teşviki olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve öbür yetkililere teşekkür etti.

Türkiye’de 208 üniversite içinde 42 üniversitenin kendi tıp fakültesi ve hastanesinde, 38 üniversitenin ise Sıhhat Bakanlığı ile birlikte sıhhat hizmeti ve eğitimi sunduğunu lisana getiren Özvar, toplamda bu kapsamda 80 üniversite bulunduğunu söyledi.

Üniversitelerde çalışan sıhhat hizmeti sunan çalışanın dışında profesör, doçent, tabip öğretim üyesi, öğretim vazifelisi ve araştırma vazifelisi olarak toplam 25 bin 143 öğretim elemanının vazife yaptığını belirten Özvar, böylelikle üniversitelerin sıhhat hizmeti sunmak için değerli bir sorumluluğu yerine getirdiğini vurguladı.

YÖK Lideri Özvar şöyle devam etti:

“Yayımlanan düzenlemeyle birlikte hocalarımızın ve öbür çalışanımızın özlük haklarında önemli bir güzelleştirme sağlanmıştır. Üniversite hastanelerimizde de Sıhhat Bakanlığı hastanelerinde olduğu üzere ek ödeme; sabit ek ödeme, taban ödeme ve teşvik ek ödemesinin toplamından oluşacaktır. Yükseköğretim Heyeti olarak yapmış olduğumuz yönetmelik değişikliği ile Sıhhat Bakanlığında yapılan güzelleştirmenin tam bir eş bedellilik karşılığı sağlanmıştır. Sıhhat Bakanlığında yapılan iyileştirmeler ne ise üniversitelerde de tıpkı iyileştirmeler hayata geçirilmiştir. Sabit ek ödeme son üç aydır olduğu üzere merkezi bütçeden ödenecektir. Sabit ek ödeme artık toplam ek ödeme fiyatından mahsup edilmeyecek, böylelikle sıhhat çalışanlarının ek ödemesinde güzelleşme yaşanacaktır.”

En değerli düzgünleştirme taban ödeme

Sabit ek ödeme yükünün 15 Temmuz 2022’den itibaren döner sermaye işletme müdürlüklerinden merkezi bütçeye aktarılarak döner sermaye işletme müdürlüklerinin rahatlamasının sağlandığına işaret eden Özvar, “Bugünkü düzenleme ile sağlanan en kıymetli düzgünleştirme, taban ödemenin yapılacak olmasıdır. Bu ödeme, işçinin ödüllendirilerek motivasyonunun artırılması maksadıyla her ay yapılacak ve çalışanın mesleksel faaliyetlerinden bağımsız olarak gerçekleştirilecektir. Sabit ek ödeme ve taban ödemeye ek olarak, teşvik ek ödemesi yapılacaktır. Bu ödeme, işçinin misyon yaptığı tesiste hizmete katkısı ve verimliliği göz önüne alınarak çalışmalarına karşılık olarak döner sermayeden yapılacaktır. Teşvik ek ödeme de sabit ek ödeme ve taban ödeme üzere sıhhat çalışanlarını kapsayacaktır.” sözünü kullandı.

Ek ödemenin kesilmeyeceği durumlara ait açıklamasında ise Özvar şöyle bilgi paylaştı:

“Yeni düzenleme ile resmi tatil günleri, idari ve nöbet müsaadeleri, yılda 7 günü geçmeyen kısa müddetli hastalık rapor müddetleri, hakem hastane tarafından onaylanan heyet rapor müddetleri, vazifesi sırasında yahut vazifesinden ötürü Sıhhat Bakanlığınca ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan, kazaya, yaralanmaya yahut atağa uğrayanların bu durumlarını sıhhat raporuyla belgelendirmesi halinde kullandıkları hastalık müsaade mühletleri etkin çalışılmış gün olarak kabul edilecek. Bu sayede çalışanlarımızın Sıhhat Bakanlığınca ilan edilmiş bulaşıcı ve salgından kaynaklı hastalık, kaza, yaralanma yahut hücum üzere nedenlerden ötürü çalışamadıkları günler için ek ödemeleri kesilmeyecektir.”

Profesör maaşlarında teşvik hariç 10 bin liranın üzerinde güzelleştirme sağlanacak

YÖK Lideri Özvar, yeni düzenleme ile üniversitelerdeki sıhhat işçisinin ek kazanımlarına ait de açıklamalarda bulundu.

Üniversitedeki gelire katkısı olan bir profesörün sabit ek ödeme olarak 2 bin 640 lira aldığını tabir eden Özvar, “Yeni yönetmelik değişikliği ile bir arada profesör hocamız 10 bin 302 lira alacaktır. Teşvik hariç yeni düzenleme ile bir profesörümüzün eline geçecek sayı 12 bin 944 lira olacaktır. Burada yeni düzenlemeyle bir arada hocalarımız için eskiye nispetle teşvik hariç 6 kat güzelleştirmeden kelam edebiliriz. Teşvik aldığı takdirde bu sayı daha da yükselecek.” dedi.

Araştırma vazifelilerinin de sabit ek ödeme olarak 2 bin 906 lira aldığını lisana getiren Özvar, “Şimdi taban ödeme olarak kendilerine 7 bin 842 lira ödenecek. Yeni yönetmelikle birlikte araştırma görevlilerimiz teşvik hariç 10 bin 748 lira almış olacaklar. Tabip öğretim üyesinin ise sabit ek ödemesi 2 bin 528 liraydı, yeni düzenleme ile kendisine 10 bin 302 lira ödenecek. Böylelikle eline bu düzenleme ile birlikte 12 bin 831 lira geçmiş olacak, teşvik hariç.” diye konuştu.

Temel bilim hocaları da yararlanacak

Özvar, “Yönetmelik değişikliği ile birlikte üniversite hastanelerinde daha evvel döner sermayeden istifade eden ve sıhhat eğitimi ve hizmetine katılan temel bilim hocaları da istifade edecekler.” sözünü kullandı.

Bir aydır ağır bir mesai ile hazırladıkları yeni değişikliğin üniversitelerdeki sıhhat çalışanları başta olmak üzere tüm ülke için güzel olmasını dileyen Özvar, düzenlemeyi sabırla bekleyen üniversitedeki sıhhat çalışanına de selamlarını iletti.

Düzenlemeyi yaparken tıp fakültesi ve hastanesi olan bütün üniversitelerle istişare edildiğini aktaran Özvar, “Onlardan alınan görüşler, teklifler, teklifler kıymetlendirilerek YÖK’te olgunlaştırılmış ve bu teklif bugün prestijiyle yürürlüğe girmiştir.” diye konuştu.

Kadro unvanına nazaran sabit ve taban ödeme fiyatı şöyle:

Kadro Unvanı

Net TL

Sabit Ek Ödeme

Taban Ödeme

Teşvik

Teşvik Hariç

Toplam Tutar

Profesör (Gelire katkısı olan)

2.641,95

10.302,67

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

12.944,62

Profesör (Gelire katkısı olmayan)

2.641,95

9.157,92

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

11.799,87

Doçent (Gelire katkısı olan)

2.151,22

10.302,67

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

12.453,89

Doçent (Gelire katkısı olmayan)

2.151,22

9.157,92

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

11.309,14

Doktor Öğretim Üyesi (Gelire katkısı olan)

2.528,71

10.302,67

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

12.831,38

Doktor Öğretim Üyesi (Gelire katkısı olmayan)

2.528,71

9.157,92

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

11.686,63

Öğretim Vazifelisi (Tıpta Uzmanlığı olan)

2.490,98

10.302,67

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

12.793,65

Yan Kol Araştırma Görevlisi

2.906,14

10.302,67

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

13.208,81

Araştırma Görevlisi

2.906,14

7.842,81

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

10.748,95

Hemşire

4.340,35

732,63

Kurumdan kuruma nazaran değişmektedir

5.072,98

Kaynak: AA / Selma Kasap – Yeni
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

nineteen − thirteen =