REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Uzmanından uyarı: “Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türü”

Uzmanından ihtar: “Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türü” “Prostat kanserinde erken teşhis yaptığımızda …

Uzmanından uyarı: “Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türü”

Uzmanından ihtar: “Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türü”

“Prostat kanserinde erken teşhis yaptığımızda, tedavilerimiz de çok başarılı oluyor”

ANKARA Ankara Kent Hastanesi Üroloji Kliniği uzmanlarından Doçent Tabip Binhan Kağan Aktaş,, “Hiçbir şikayeti olmasa bile 50 yaş üzeri erkekleri kesinlikle yılda bir kez prostat denetiminden geçmelerinin değerini vurgulamaya çalışıyoruz. Zira prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser tipi ve toplumda çok sık karşılaşılıyor” dedi.

Uzmanlar, bilhassa 50 yaş üzerindeki erkeklerin yılda en az bir kez prostat kanseri tarama merkezlerine başvurarak tarama testleri yaptırmasını öneriyor. Erkeklerde en çok görülen kanser cinslerinden biri olan prostat kanserinin çok sinsi formda ilerlediğinin altını çizen uzmanlar, hastalık belirtilerinin başladığı sıralarda geç kalınmış olabileceğini erken teşhisin hayati kıymete sahip olduğunu vurguluyor. Ankara Kent Hastanesi Üroloji Kliniği uzmanlarından Doçent Tabip Binhan Kağan Aktaş, prostat kanserinde erken teşhisin değerini İhlas Haber Ajansı muhabirine anlattı.

“Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türü”

Prostat kanserinde erken evrede teşhisin kalıcı tedavi için çok kıymetli olduğunu belirten Doç. Dr. Aktaş, “Hiçbir şikayeti olmasa bile 50 yaş üzeri erkekleri kesinlikle yılda bir sefer prostat denetiminden geçmelerinin kıymetini vurgulamaya çalışıyoruz. Zira prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser çeşidi ve toplumda çok sık karşılaşılıyor. Hatta yaşlı popülasyonda birinci sıraya kadar yükseliyor. Prostat kanseri başlangıçta hiçbir bulgu vermeyen sinsi bir hastalık. Hastalarımız genelde bize, ‘hangi şikayetlerimiz olursa şüphelenmeliyiz’ diye soruyor. Biz de şöyle cevaplayabiliriz bunu, ‘eğer bir şikayet vermeye başladıysa prostat kanseri, aslında baya gecikilmiş demektir.’ Sinsi bir hastalık olduğu için başlangıçta pek bulgu vermiyor. Aslında hastalarda da bu şuuru oluşturarak bahsettiğimiz yaş üzerindeki hastaların hiçbir şikayetleri olmasa dahi bize başvurmalarını öneriyoruz” sözlerini kullandı.

“Prostat kanserinde erken teşhis yaptığımızda, tedavilerimiz de çok başarılı oluyor”

Prostat kanserinde belirti ve şikayetler ile sıhhat kuruluşlarına müracaat yapıldığı vakit, kanserin ilerlemiş olma ihtimalinin yüksekliğine de değinen Doç. Dr. Aktaş, “Prostat kanserinde erken teşhis yaptığımızda, tedavilerimiz de çok başarılı oluyor. Tüm kanserler için bu durum geçerli esasen ve erken teşhisin değeri toplumca da bilinen bir şey. Daha tesirli takip edip, hiçbir yere sıçramadan, kanser daha prostatın içerisindeyken tedavi etme bahtını buluyoruz. Hastalar da ameliyat yahut diğer bir usulle tedavi olmuşlarsa, farklı bir şey uygulamadan hayatlarının devamını kan analizi takipleri ile sürdürebiliyorlar. Lakin geç kalındığında, mesela birtakım hastalar bize idrarda zorlanma, idrarda kanama hatta kemiğe sıçramış hastalar, bel ağrıları, kemik ağrılarıyla gelebiliyorlar. Tabi o evrelerde yayılmış durumda olduğu için yapabileceklerimiz hudutlu oluyor. Hastaların günlük ömürlerini biraz daha ağrısız ve konforlu geçirebilmeleri için yardımcı tedaviler uygulayabiliyoruz. Kalıcı kesin tedavi teknikleri talihini yitirmiş oluyoruz” biçiminde konuştu.

“Sinsi bir formda ilerliyor”

Prostat kanserinin çok sinsi bir hastalık çeşidi olduğunun altını çizen Aktaş, “Prostat aslında mesane yani idrar kesesinin çabucak altında, koni formunda büyümediği vakit kestane kadar olan bir organ. Tüm erkeklerde olan bir organ ve bu hastalığın ismi değil organın ismi. İdrar kanalı da bu organın ortasından geçiyor. Şikayet vermemesinin sebebi, hastalığın dış kısmından yani dıştan içeriye hakikat başlaması. Daha çok kabuk kısmından biz kanseri tespit edebiliyoruz. Onu da zati elle muayenelerimizde prostatın direkt dış kısmını muayene etmiş oluyoruz. Prostat kanseri dıştan içe gerçek bir büyüme yaptığı için de birinci başta idrar kanalını kapamayabiliyor. O yüzden sinsi bir biçimde ilerliyor. Hasta geç kalmışsa ve idrar kanalını kapatacak derecede büyümüşse yahut mesaneye gerçek bir uzanım göstermişse, idrarda zorlanma, idrarda kanama şikayetleri ile bize gelebilir hasta” diye konuştu.

“Çok da farkında değiliz bu konunun”

Ankara Kent Hastanesi’nde kurulan prostat kanseri tarama polikliniğine başvurarak tarama testine giren Kemal Tamer ise, “Bugün Prostat Kanseri Farkındalık Günü, ben de bundan ötürü hastanede randevu alarak buradaki tetkiklerime başladım. Şöyle söyleyeyim 50 yaş üzeri erkeklerde prostat kanseri görülme oranı yüksek biliyorsunuz. Bundan ötürü da ben müracaatımı yaparak gerekli analizleri yaptırdım. Şu an da hekimler ile de çalışmamız devam ediyor. Bu farkındalık gününde kimse yok burada. Ben daha çok kişi olacağını düşünüyordum ancak benden evvel iki kişi vardı onlar da gelmediler. Yani çok da farkında değiliz bu konunun” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Utku Şimşek – Sıhhat
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

1 × 2 =