REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Üniversite hastanelerinde çalışanların özlük haklarında iyileştirme yapan düzenleme Resmi Gazete’de

Yükseköğretim Şurası (YÖK) Başkanlığınca, üniversite hastanelerinde çalışan çalışanın özlük haklarında düzgünleştirme yapılmasına ait yönetmelik …

Üniversite hastanelerinde çalışanların özlük haklarında iyileştirme yapan düzenleme Resmi Gazete’de

Yükseköğretim Şurası (YÖK) Başkanlığınca, üniversite hastanelerinde çalışan çalışanın özlük haklarında düzgünleştirme yapılmasına ait yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

YÖK, Sıhhat Bakanlığının, sıhhat işçisine döner sermayeden yapılacak ek ödeme oranlarında düzgünleştirme yapılmasına ait Ek Ödeme Yönetmeliği’nin akabinde, üniversite hastanelerinde çalışan işçinin özlük haklarına ait yeni kararları düzenleyen yönetmeliğini hazırladı.

“Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Yöntem ve Asıllara Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, 1 Ağustos 2022 tarihi prestijiyle geçerli olmak üzere Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni yönetmeliğe nazaran, döner sermaye gelirlerinden çalışana yapılacak ek ödeme, işçiye fiilen hizmete katkı sağladığı sürece verilebilecek.

Ek ödeme, sabit ek ödeme, taban ödeme ve teşvik ek ödemesinin toplamından oluşacak.

Teşvik ek ödemesi, işçinin misyon yaptığı tesiste hizmete katkısı ve verimliliği ile finansal sürdürülebilirliği sağlama ve hizmetin kalitesi üzere kriterler göz önüne alınarak, mesai içi ve mesai dışı çalışmalarına karşılık olarak döner sermayeden yapılan ödeme olacak.

Sabit ek ödeme fiyatı ise tıpkı aya ait yapılacak temel ek ödeme meblağından mahsup edilecek. Mesai içi teşvik ek ödemesinin hesabında temel alınacak tavan fiyatı, 2547 sayılı Kanun’daki kararlarla hesaplanacak tavan fiyattan sabit ek ödeme meblağı ile taban ödeme meblağı düşülerek tespit edilecek.

Daha evvelki yönetmelikte “görevlendirilen işçiye yapılacak ek ödeme” kararlarını düzenleyen 7’nci unsur kararları gizli kalmak üzere, yeni düzenleme ile resmi tatil günleri, idari ve nöbet müsaadeleri, yılda yedi günü geçmeyen kısa müddetli hastalık rapor müddetleri, hakem hastane tarafından onaylanan heyet rapor mühletleri, vazifesi sırasında yahut vazifesinden ötürü Sıhhat Bakanlığınca ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan, kazaya, yaralanmaya yahut akına uğrayanların bu durumlarını sıhhat raporuyla belgelendirmesi halinde kullandıkları hastalık müsaade müddetleri faal çalışılmış gün olarak kabul edilecek.

Ayrıca kurumsal katkı puanını, alt ünite bazında yüzde 50’sine kadar artırma yahut azaltmaya üniversite idare konseyi yetkili olacak.

YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, düzenlemeye ait toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Yükseköğretim Şurası ve üniversite hastanelerimizde vazife yapan tüm işçimiz ismine teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA / Selma Kasap – Yeni
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

4 + 13 =