REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne duygusal ziyaret

– Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne duygusal ziyaret 50 yıl evvel sattığı balıkların mumlayanmış halini gördü İSTANBUL – Beylikdüzü’nde Türkiye …

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne duygusal ziyaret

– Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne duygusal ziyaret

50 yıl evvel sattığı balıkların mumlayanmış halini gördü

İSTANBUL – Beylikdüzü’nde Türkiye’de birinci ve tek olan gösterilen 50 yıllık Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ni, kuruluş vaktinde balıklarını satan balıkçı ziyaret etti. Şaşkınlığını gizlemeyen kaptan, müzeyi tebrik ettiğini de belirterek duygulandığını kaydetti.

Beylikdüzü’nde yüzlerce çeşit tonlarca yükteki balıkların etini sattıktan sonra iskeletlerini ve baş kısımlarını mumyalanıp fiyatsız sergilenen Türkiye Deniz Canlıları Müzesi 50’nci yılını yaşıyor. Yeni eğitim tahsil yılında da öğrencilerin uğrak noktası olan müzeyi birinci yıllarında balıkların satışını yapan Kaptan Hakkı Akın ziyaret etti. Ziyaret sırasında Akın, duygusal anlar yaşadığını kaydetti. Orkinos ‘tan Köpek Balığı’na, Kılıç Balığı’nda Kalkan Balığı’na kadar birçok balık cinsinin mumyalanıp sergilendiği müze görenleri ise şaşırtmaya devam ediyor. Sanılanın tersine özel olarak sürülen ilaç sayesinde koku da yapmayan müze Beylikdüzü’nde fiyatsız halde hizmet veriyor.

Edirne‘den Kars’a her bölgeden geliyorlar”

“Gerçekten kimse yapacağımıza inanamıyordu”

50 yıl evvel balıkları satın aldığı deniz kaptanını görünce duygulandığını kaydeden Balcı, “Reisimi görünce çok heyecanlandım gençliğim aklıma geldi. Reis’ten bu büyük balıkları alırken derdim ki etini müşterilere satacağım iskeletini de mumyalayacağım. Bana kaba halla kızardı balık kokar çürür sıkıntısı. Sahiden kimse yapacağımıza inanamıyordu. Allah’ın yardımıyla muvaffakiyetle ulaştı. Her gelen müşteri burada oturduğunda tahtadan yapılmış sanıyorlar. Plastik sanıyorlar. Gençliğimi, müzenin yeni yapılma günlerini yaşamaya başladım. Denizler tükenmeyen madenlerimiz denizler ekmeden biçtiğimiz tarlalarımız. Balık anne sütü ile muadil. Anne sütünden sonra yıpranan dokuları onara tek basın kaynağımız balık. Neden balık neden müze ? Gençliğimiz öğrencilerimiz gelecek 300 sene sonrada bile denizleri güzel değerlendirsinler” biçiminde konuştu.

“O vakit bu türlü bir şey ortaya çıkacağına inanmıyorduk”

Duygularını lisana getiren Kaptan Hakkı Akın ise, “50 yıldır denizdeyim. Bu balıkları 40 – 50 yıl evvel bu balıkları Kenan Bey’e biz vermiştik. Bayağı bir hüzünlendim geldim burayı görünce. Mumyalamış bizden aldığı balıkları. O vakit bu türlü bir şey ortaya çıkacağına inanmıyorduk. Latife üzere geldi. Sahiden eşsiz bir şey yapmış. Yılların emeği var burada. Buraya gelip görsünler fiyatsız bir yer burası” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Murat Delice – Kültür Sanat
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

18 + twenty =