REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Tunceli haber… Terörden arındırılan Tunceli yaylarında artık davul zurna sesi yükseliyor

Son yıllarda yapılan başarılı operasyonlar ile adeta huzur kenti haline gelen Tunceli’de yaylalar, şenliklere konut sahipliği yapıyor. Yaylalarda …

Tunceli haber… Terörden arındırılan Tunceli yaylarında artık davul zurna sesi yükseliyor

Son yıllarda yapılan başarılı operasyonlar ile adeta huzur kenti haline gelen Tunceli’de yaylalar, şenliklere konut sahipliği yapıyor. Yaylalarda davul zurna eşliğinde oynayan vatandaşlar, pak havanın tadını çıkartıyor.

Yıllardır terörle anılan Tunceli, güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları, aktif kullanılan SİHA ve İHA’lar sonucu huzur, turizm, spor ve tatil kentine dönüştü. Buna en çok sevinenlerin başında ise besiciler geldi. Evvelce yaylalara çıkmaya korkan besiciler, artık huzur içerisinde dağlara çıkıp hayvanlarını otlatıyor. Yaylalarda artık davul zurna sesi ve şenlikler de eksik olmuyor. Pülümür ilçesi Kırkmeşe köyünde düzenlenen yayla şenliğine ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şenlikte vatandaşlar davul zurna eşliğinde halaylar çekerek doyasıya oynadı. Yemeklerin yendiği şenlikte vatandaşlar yaylanın ve pak havanın keyfini çıkardı.

İl Özel Yönetimi Genel Sekreteri Nafiz Yıldırım, “Bugün burada Kırkmeşe köyümüzün yaylasında üreticilerimiz, muhtarımız ve etraf köy muhtarımızın düzenlediği yayla şenliğine katılmış bulunmaktayız. Tunceli’mizde 8 bin küçükbaş hayvanı bu yaylalarda barındırıyoruz. Valimizin himayelerinde yaylalarımızın problemleri ile ilgili son beş-altı yıldır çok önemli çalışıyoruz. Bu bağlamda 200 kilometreye kadar yayla yollarını yaptık. DAP çerçevesinde yaptığımız projelere takviye sundular. 17 yaylamızın hayvan su içme projelerini gerçekleştirdik. Evvelce yaylarımıza beşerler hayvan sırtında gelirlerdi, peynir ve erzaklarını hayvanla taşırlardı. Artık çadırlarına kadar otomobilleriyle geliyor ve üreticilerimiz peynirlerini otomobilleri ile taşıyabiliyor. Bu türlü birlikteliği bir ortada görmenin bugün yaptığımız hizmetlerin bu türlü karşılık bulması ve insanları bir ortaya toplaması bir manada şahitliğini ve sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.

Muhtar Hıdır Eren ise, “Birçok vatandaş şenliğe katıldı. Çok memnun oldular. İşi bırakıp oynayan bayanları gördüm. Zira buna muhtaçlıkları var” formunda konuştu. – TUNCELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

nineteen + 9 =