REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

TRT ortak yapımı “Tay” filminin ilk gösterimi yapıldı

Hz. Muhammed’in hayatındaki en değerli olaylardan biri olan Hicret’i husus edinen 3D animasyon çeşidindeki TRT ortak üretimi sinema sineması “Tay …

TRT ortak yapımı “Tay” filminin ilk gösterimi yapıldı

Hz. Muhammed’in hayatındaki en değerli olaylardan biri olan Hicret’i husus edinen 3D animasyon çeşidindeki TRT ortak üretimi sinema sineması “Tay”ın birinci gösterimi Ankara’da yapıldı.

Bilkent’te bir alışveriş merkezindeki sinema salonunda gerçekleştirilen özel gösterime Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, AK Parti TBMM Küme Başkanvekili Bülent Turan, TRT Genel Müdür Yardımcısı Ziyad Varol, TRT yöneticileri ve çalışanları, aileleri, çocuklar ve davetliler katıldı.

Gösterimin akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, sineması çok beğendiğini belirterek TRT Çocuk kanalına teşekkür etti.

Filmin Hz. Muhammed’in hicretini, o devrin koşullarını çocukların anlayacağı sadelikte ve yalın bir lisanla aktardığını kaydeden Yanık, salondaki çocukların sıkılma emaresi göstermeden sineması izlediklerini tabir etti.

Yanık, “Bu cins üretimler, bilhassa tarihi, kültürel ve inancımızla alakalı bahislerin çocukların anlayacağı yalınlıkta, onların pahalar sistemine katkıda bulunacak halde oluşturulması ve yansıtılması çok değerli.” dedi.

Bakan Yanık, sinemanın geniş kitlelere ulaşması temennisinde bulundu.

“Uzun vakittir üzerinde çalıştığımız değerli bir proje”

Çocukların bilhassa dijital mecralarda vakit geçirdiği alanlarda “temiz içerik” bulmakta zorlandıklarını lisana getiren Varol, TRT olarak Tay sinemasıyla hem Peygamber sevgisini hem de vefa, sevgi, dostluk üzere temaları çocuklara aşılamak istediklerini bildirdi.

Varol, sinemanın yurt dışında da birçok ülkede gösterime gireceğini kelamlarına ekledi.

Çocuklar birinci gösterimde bulunmanın heyecanını yaşadı

Filmi izlemek için gelen 9 yaşındaki Ahmet Emre Yener, TRT Çocuk’ta yayınlanan birçok çizgi sineması ve animasyonu severek izlediğini, Tay sinemasını de izlemenin heyecanını yaşadığını anlattı.

Şevval Can (12) da annesinden ayrılan bir tayın hicret kıssasını izlediklerini ve sineması çok beğendiğini aktardı.

Esila Portakal (10) ise sinemada dostluk ve arkadaşlığı izlediğini, gösterime katılmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Tay

TRT ortak üretimi animasyon sinemada, annesini arayan safkan bir tay olan Riyah’ın, peşindeki hırsızlardan kaçarken tanıştığı ihtiyar deve Jabal ile Medine’ye gerçek çıktığı seyahatin öyküsü anlatılıyor.

Hz. Muhammed’in hayatındaki en kıymetli olaylardan biri olan Hicret’i mevzu edinen 3D animasyon tipindeki sinema sineması, masal tadındaki anlatımıyla bilhassa okul çağındaki çocuklarda fedakarlık, umut ve sevgi üzere kavramların pekiştirilmesini, çocuklara peygamber sevgisinin aşılanmasını hedefliyor.

Filmin direktörlüğünü Nurullah Yenihan, senaristliğini Betül Yağsağan Birgören, yapımcılığını ise Mustafa Emre Tülün üstleniyor. Sinemanın müzikleri ise Burak Çambel imzalı.

TRT Çocuk’un uzman psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve içerik editörlerinin katkılarıyla hazırlanan yeni sinema sineması “Tay” 23 Eylül’de sinemalarda izleyiciyle buluşacak.

Kaynak: AA / İsa Toprak – Kültür Sanat
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

4 × 5 =