REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Tesla’dan tüm elektrikli otomobil sahiplerine müjde!

Tesla Supercharger şarj istasyonları yüksek süratli dolum yapabildiği için tüm elektrikli araç sahiplerinin kapalı mücevheri haline gelmek üzere …

Tesla’dan tüm elektrikli otomobil sahiplerine müjde!

Tesla Supercharger şarj istasyonları yüksek süratli dolum yapabildiği için tüm elektrikli araç sahiplerinin kapalı mücevheri haline gelmek üzere. An itibariyle azamî 250 kW’ye kadar (Büyük bir kısmı 150 kW) DC şarj suratı sunan bu istasyonlar yakın vakitte 300 kW’ye çıkarılacak. Üstelik sırf Tesla marka arabalara değil, herkese açık olacak.

Elektrikli arabalar Tesla Supercharger için sıraya girdi!

Ülkemizdeki şarj istasyonları en yüksek 150 kW’ye kadar dolum suratı sunuyor. Ortalama ise 50 kW civarında. Avrupa’da ve ABD’de daha yüksek suratların sunulduğunu görsek de istasyon sayısı fazla olduğu için ortalamaları Türkiye’nin biraz üzerinde.

Fakat Tesla bu durumu değiştirmek istiyor. Bu kapsamda daha evvel Hollanda, Norveç ve Fransa’daki muhakkak istasyonlarda geçerli olan Non-Tesla Supercharger Pilot programını İngiltere, İspanya, İsveç, Belçika ve Avusturya’da da kullanıma sundu. Bugün itibariyle İzlanda’da bu ülkelerin ortasına katıldı.

Yeni Ford Mustang tanıtıldı! İşte özellikleri

Dolayısıyla Tesla’nın beklenenden çok daha süratli bir halde yayıldığını görüyoruz. Muhtemelen bir noktada bu alanda tekelleşmeyi hedefliyor olabilir. Bu da geçiş sürecinde tüketicinin yararına olabilir. Çünkü Supercharger istasyonları içerisinde belirli bir standart şartı sağlıyor.

Türkiye’de de yakın vakitte resmi olarak satışlara ve faaliyete başlayacak olan şirket, evvelce belirlenen alanlara şarj istasyonu kurulumlarını gerçekleştirmeye başladı. Hatta Bolu’da Supercharger heyetimi şimdi başlamadan teslimat sonrası ziyaret ettik.

Dolayısıyla önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’de de Tesla’nın benzeri bir adım atarak tüm elektrikli arabalara kapısını açması bekleniyor. Hatta o vakte kadar bu pilot programı muvaffakiyete ulaşırsa dünyadaki tüm istasyonları için de bu adımı atabilir.

Elektrikli araba sahiplerinin karşılaştığı en büyük sorun genelde menzil oluyor. Ayrıyeten hangi şarj istasyonlarını kullanabilecekleri yahut buralarda desteklenen suratlar da yeniden genel tasalar ortasında yer alıyor.

Tabii her ne kadar dünya genelinde binlerce istasyon bulunsa da Tesla birtakım avantajları beraberinde getiriyor. Sırf sahip olduğu 30 binden fazla şarj noktası bile esas pek çok sorunu kökünden çözmeye yetiyor.

Ayrıca burada sayıdan fazla yerleştirilen pozisyonların da epey kıymetli olduğunu belirtelim. Çünkü Tesla, sırf merkezi yerlerde değil, otel ve tatil yerleri üzere ücra sayılabilecek bölgelere de istasyon açıyor. Bu nedenle hiç bilmediğiniz bir yere gittiğinizde bile yakınlarda bir Supercharger bulabiliyorsunuz.

Buna ek olarak bu Supercharger’lar nizamlı bakıma giriyor ve servis teknisyenleri tarafından daima izleniyor. Yani rastgele birini kullanmak istediğinizde size garip aksaklıkları yaşatma ihtimali hayli düşük. Alışılmış birde Tesla araba sahibiyseniz daha da avantajlı olacaksınız.

Sizce Tesla, Supercharger istasyonları ile monopol olmayı başarabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

14 − 13 =