REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Tekvando 7. Dan derecesine sahip olan teknik direktör Şahin’in başarılı hikayesi ilgi çekiyor

Türkiye Tekvando Ulusal Grup Antrenörü İsa Şahin, spora başlama kıssasını anlatarak, “Milli Grup’ya ve Eskişehir spor tarihine 40 yılı aşkın …

Tekvando 7. Dan derecesine sahip olan teknik direktör Şahin’in başarılı hikayesi ilgi çekiyor

Türkiye Tekvando Ulusal Grup Antrenörü İsa Şahin, spora başlama kıssasını anlatarak, “Milli Grup’ya ve Eskişehir spor tarihine 40 yılı aşkın bir müddettir hizmet ediyorum” dedi.

Spora merakı sayesinde ortaokul çağlarından itibaren tekvando ile iç içe olduğunu belirten 58 yaşındaki Türkiye Tekvando Ulusal Grup Antrenörü İsa Şahin, yaklaşık 40 yılı aşkın bir mühlet evvel Eskişehir’de vazife yapan tekvando eğitmeni ve Astsubay Coşkun Eftekin ile başlayan kıssasını anlattı. O vakitler tekvandoyu gelecekteki mesleği olarak düşünmediğini tabir eden Şahin, daha sonraki süreçte ise sırası ile siyah nesil, antrenörlük, hakemlik ve Ulusal Kadro Antrenörlüğü olarak aldığı sorumlulukları lisana getirdi. 2017’de Samsun’da düzenlenen Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda yetiştirdiği sportmeni Elif Yenigün ile yaşadığı şampiyonluk başta olmak üzere tüm ekip olarak da büyük bir derece elde ettiklerine dikkat çeken deneyimli antrenör Şahin, “Hem Ulusal Grup’ya hem de Eskişehir’e sayısız sportmen yetiştirdim” dedi.

“Antrenörlükte emeklilik yoktur”

Çocuklara sporu sevdirmek ve içlerinde yetenekli olanları ise başarılı bir halde tekvandoya devam etmeleri için teşvik ettiğini aktaran siyah jenerasyon 7’nci dan derecesine sahip Şahin, “Bu spora 40 yılı aşkın bir müddettir hizmet ediyorum ve edeceğim. Antrenörlükte emeklilik yoktur. Her vakit içimizde o heyecanı yaşatıyoruz. Yetiştirdiğimiz sportmenlerin birçoğu da tıpkı vakitte antrenörlük yapıyor. Bu yıl Yıldızlar Dünya Şampiyonası’na katılan atletimiz Nazlı Efe, maalesef ki madalya maçını kaybetti. Ama tekrar Avrupa Şampiyonası’na katılır ise bir madalya bekliyorum. Sene 2022 oldu ve hala daha Dünya Şampiyonası’nda uğraş eden atletler yetiştirmeye devam ediyorum. Sıfırdan eğitimlerine başladığımız sportmenlerin ortasında yetenekli ve başarılı olan gençler, büyükler ve öbür kategorilerde Ulusal Kadro’yu temsil edebilecek kapasiteye sahiptir” biçiminde konuştu.

Futbol bizim başarılarımızı gölgeliyor”

“Dünya Olimpiyat Şampiyonu atlet yetiştiriyoruz duyulmuyor yahut desteklenmiyor lakin bir futbol kadrosu transfer yaptığı vakit günlerce konuşuluyor” diyen İsa Şahin, “Yanlış bir spor kültürümüz mevcut. Asıl sporu biz yapıyoruz. İnsanları hatta çocukları her tarafı ile geliştiriyoruz. Futbol bizim başarılarımızı gölgeliyor. Sabah akşam spor yorumcularının lisanından düşmüyor. Lakin amatör branşların başarısı ise kısaca geçiştiriliyor. Bu durumları aşmamız ve kendimizi geliştirmemiz lazım. Aileler artık daha şuurlu ve çocuklarını spora yönlendirmek istiyorlar” diye söz etti.

“Müziği de çok seviyorum”

Sporun haricinde müziğe olan tutkusunda da bahseden tekvando eğitmeni Şahin, husus ile alakalı olarak kelamlarına şu formda sürdürdü:

“Spor mesleğimiz oldu fakat müziği de çok seviyorum. Müziğe karşı her vakit bir sevgim vardı ve beşerler sesimin hoş olduğunu söylerlerdi. 2009’da Konya’da Teknik Yöneticilik Kursu’ndayken, tekvando topluluğunun çok büyük olduğunu ve futbol ekiplerinin marşları üzere bizim de olması gerektiğini düşünmüştüm. Akabinde kelamlar yazarak arkadaşlarım ile paylaştım. Profesyonel bir biçimde bu işi sürdürmeye devam ettim. 2012-2013 yılında İstanbul’da yazdığım kelamlar üzerine müzikler yapıldı. 6 modülü olan bir CD hazırladık. 2018’de ise en son yaptığım ‘Taekwondo Bizim Büyük Aşkımız’ marşına klip çekip ayrıyeten işitme engelli bireyler için altyazı hazırladık. Çok beğenildi. Türkiye başta olmak üzere tüm Dünya’da ilgi ile izlenmeye devam ediyor. Bizim için bu bir birinci oldu. Ben sanatçı değilim fakat müziği çok seviyorum. tekvando bize çok şey kattı ve biz de ona hizmet ediyoruz. Hala yeni kelamlar yazmakla meşgulüm ve onları da imkanlar dahilinde insanlara sunacağız.” – ESKİŞEHİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

four + nineteen =