REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Tekneyle ulaşılabilen Kaleköy, tatilcilerin gözdesi

Antalya’nın Demre ilçesinde ‘dünyadaki cennet’ olarak nitelendirilen, tarihi ismi ‘Simena Antik Kenti’, şimdiki ismiyle Kaleköy, hoşluğuyla …

Tekneyle ulaşılabilen Kaleköy, tatilcilerin gözdesi

Antalya‘nın Demre ilçesinde ‘dünyadaki cennet’ olarak nitelendirilen, tarihi ismi ‘Simena Antik Kenti’, şimdiki ismiyle Kaleköy, hoşluğuyla hayran bırakıyor. Karayla kontaklı olmasına karşın karayolu ulaşımının bulunmadığı ve sadece tekneyle gelinebilen Kaleköy’ü her yıl binlerce yerli ve yabancı tatilci ziyaret ediyor.
MÖ 4. yüzyıldan kalma küçük bir Likya kenti olan Kaleköy, yapılaşmanın yasak olduğu birinci derecede tarihi ve doğal sit alanı. Kekova Adası’nın karşısında yer alan, bir kartal yuvasını andıran, yalnızca deniz yolu ile ulaşım sağlanan Kaleköy, tıpkı vakitte sessizliğin de adresi. Sabahları yalnızca kuş sesleri ve balıkçı motorlarının sesi duyuluyor, araç gürültüsü yok. Denizden irili ufaklı yatlarla bilhassa yaz aylarında gelenleri, tarihin ve tabiatın içinde bir hoşluk karşılıyor. Tümü tarihi ve Likya devrinden bu yana kalan taş meskenler, Kaleköy’ün birer simgesi ve tarihin şahidi. Deniz içindeki Türkiye’nin tanıtım simgelerinden biri olan Likya lahdi, Kaleköy’ün ve bölgenin simgesi. Kıyıdaki derme çatma iskeleleri, balıkçı lokantaları ve birkaç taş konuttan oluşan pansiyonlar turizme hizmet veriyor. Gün uzunluğu yatlarla gelen yerli ve yabancı turistler, dar sokaklardan geçerek, tepedeki Türk bayrağının dalgalandığı 400 metre yüksekliğindeki Simena Kalesi’ne çıkıyor. Kalenin tepesine ahşap bir merdivenle ulaşılabiliyor. Tepede bölgenin süper görüntüsü izleniyor. Kale içinde Roma periyodunun en küçük amfitiyatrosu bulunuyor. Kalenin çabucak doğusunda ve aşağısında Likya lahitleri doğayı süslüyor. Kaleköy’de herkesin geçim kaynağı turizm. Dar sokaklarda her bayanın satış yaptığı bir tezgahı var. Bayanlar, kışın ürettiklerini burada satıyor. Derme çatma iskeleler, gün uzunluğu Demre’den, Kaş’tan ve Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesi’nden gelen yatlarla dolup taşıyor.
‘MUAZZAM BİR YER’
Kaleköy’e birinci kere gelen Aygün Varol, Kaleköy’ü çok beğendik. Buraya tekne tipi ile geldik. Muazzam bir yer. Herkesin kesinlikle gezip, görmesi lazım. Etrafı da fevkalade dedi. Hünkar Hacıoğlu, Kaleköy bir kara modülü olmasına karşın karayolu ile ilişkisi yok. Doğal hoşlukları, tarihi dokusu ile gezilip, görülmesi gereken bir yer diye konuştu.
Kaleköy’de tatil yapan Salih Baştürk de Kaleköy, bir dağın yamacına gizlenmiş cennet. Tarihiyle, doğasıyla, deniziyle iç içe. Dayanılmaz bir yer. Hepimizin gelip görmesi gereken bir cennet. Lakin en kıymetlisi hepimizin müdafaası gereken bir cennet dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

eighteen + 15 =