REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

TBMM Başkanı Şentop, Moldova Başbakanı Gavrilita ile görüştü

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Moldova Başbakanı Natalia Gavrilita ile görüştü. Resmi temaslar için Moldova’da bulunan Şentop, Moldova …

TBMM Başkanı Şentop, Moldova Başbakanı Gavrilita ile görüştü

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Moldova Başbakanı Natalia Gavrilita ile görüştü.

Resmi temaslar için Moldova’da bulunan Şentop, Moldova Parlamentosundaki temaslarının akabinde Moldova Başbakanlığına geçti.

Şentop, Başbakan Natalia Gavrilita ile görüştü. Görüşmeye, TBMM Türkiye-Moldova Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi Lideri ve AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, TBMM Katip Üyesi, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ile CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ile Türkiye‘nin Moldova Büyükelçisi Uygar Mustafa Sertel katıldı.

Görüşmede, Türkiye ile Moldova ortasındaki güçlü siyasi bağlantıların, ekonomik ve ticari bağlantılara de yansıdığını belirten Şentop, “1 milyar dolar ticaret hacmine ulaşma tarafındaki ortak gayemizde, salgın ve savaş nedeniyle tedarik zincirlerinin bozulması üzere meselelere karşın kıymetli aralık katettik.” dedi.

Türkiye’nin, Moldova’nın en çok ihracat yaptığı ülkeler ortasında üçüncü sırada geldiğini söyleyen Şentop, Moldova vatandaşlarının yüzde 51,4’ünün tatil için Türkiye’ye geldiğini, bunun daha da gelişeceğine inandığını söz etti.

Ukrayna’da devam eden savaştan en çok etkilenen ülkenin Moldova olduğunu lisana getiren Şentop, “Bu periyotta Gagavuz soydaşlarımıza yönelik yapan ve birleştirici iletiler verilmesinin her zamankinden daha kıymetli olduğu kanaatindeyiz. Ekim ayında bakanlar şurası toplantısının Gagavuzya’da yapılacak olması âlâ düşünülmüş.” diye konuştu.

Doğal gaz konusunda Türkiye’den dayanak talebi

Şentop, Moldova Başbakanı Gavrilita’nın, doğal gaz konusunda Türkiye’den dayanak talebini tabir etmesi üzerine, Transbalkan boru sınırının iki taraflı kullanımının gündeme getirildiğini hatırlattı.

Diğer ülkelerin de birebir talebi lisana getirdiğini belirten Şentop, sınırın kullanılabilmesi için hem çizgiyle ilgili hem de sınırın geçtiği ülkelerle hukuksal altyapıda iyileştirmelere gereksinim olduğu bilgisini verdi. Şentop, “İmkanlar elverdiği ölçüde elimizden gelen uğraşı göstereceğiz.” dedi.

Şentop, Moldova’da faaliyet gösteren 5 FETÖ okulu konusunda Moldova Başbakanı Gavrilita’ya da ihtarlarda bulundu.

Daha sonra Puşkin Müzesi’ni ziyaret eden Şentop, müzede sergilenen şaire ilişkin şahsî eşya ve eserler hakkında bilgi aldı.

Kaynak: AA / Sinan Uslu – Siyaset
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

12 − seven =