REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Tatil dönüşü cilt lekeleri ve saç dökülmelerine dikkat

– Tatil dönüşü cilt lekeleri ve saç dökülmelerine dikkat DİYARBAKIR – Diyarbakır Memorial Hastanesinde misyonlu Deri ve Zührevi Hastalıkları …

Tatil dönüşü cilt lekeleri ve saç dökülmelerine dikkat

– Tatil dönüşü cilt lekeleri ve saç dökülmelerine dikkat

DİYARBAKIR – Diyarbakır Memorial Hastanesinde misyonlu Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Aktaş, sonbahara girilmesi ve yaz döneminde tatilcilerinde ciltlerinde meydana gelen tahribattın tedavisiyle ilgili ikaz da bulundu.

Yaz döneminde tatile giden yahut sert güneş ışınlarına maruz kalan vatandaşlarda cilt ve çil lekeleri artış gösterirken, saçlarda dökülme ve tahribat yaşandı. Dr. Hamza Aktaş, bu yaz periyodunun çok sıcak geçtiğini hatırlatarak, tatillerin bittiğini artık, vatandaşların meskenlerine geri döndüğünü söz etti. Dr. Akataş, “Yaz mühleti boyunca tatilde daima güneşe maruz kalmalar, deniz, havuz suyuna maruz kalma ile birlikte hem deri de hem de saçlarda önemli yıpranmalar olmuştur. Özelikle leke eğilimi olan vatandaşlarımızda cilt lekelerinde, çillerde artış olmuştur. Tuzlu suya ve güneşe maruz kalma ile saçlarda yıpranma ve hatta dökülme gerçekleşebilir. Esirgeyici tedbirler alınmamışsa bu çeşit sorunlar daha fazla çıkıyor” dedi.

“Cilt ve saç bakımında beslenme çok önemli”

“Halkımız geri döndü, bundan sonra ne yapılmalı?” diyen Dr. Aktaş, “Hem cilde, hem de saça bakım yapmalı. Bakımı ikiye ayırıyoruz. Bir meskende yapılabilecek, bir de uzman denetiminde yapılan. Konutta yapılabilecekler, birincisi beslenme alışkanlığı çok kıymetli. Cildimizi, saçımızı besleyecek besinlere dikkat etmeliyiz. Bol su tüketmek gerekiyor, kuruyemişler kavrulmamış, tuzsuz tüketilmeli. Meyve zerzevat bol tüketilmeli. Süt eserleri bol tüketilmeli. Bunlar cildimizin ve saçımızın muhtaçlığı olan mineralleri ve vitaminleri karşılayacaktır. Uygun bir nemlendirici ile cildi nemlendirmek çok değerli. Özelikle ne istikrarı bozulmuş ciltlerde hem egzamaya eğilim artar, hem de lekelerin eğilimi artar. Yaz, kış demeden 30 faktör ve üzeri güneş hami güneşe çıkmadan evvel kesinlikle sürmek gerekiyor. Hastamızın cildinde çok fazla leke varsa, çillerinde bir artış varsa buna yönelik medikal tedaviler yapılabileceği üzere lazer uygulamaları, mezo terapi uygulamaları, PRP uygulamaları yapılabilir” biçiminde konuştu.

“Saç dökülmesini güneş, tuzlu su ve havuz suyundaki kimyasallar tetikleyebilir”

Vatandaşlardan isteklerinin önerdiklerinin uzman tabip denetiminde yapılması olduğunu vurgulayan Dr. Aktaş, “Merdiven altı süreç yapılan yerlerden uzak durmaları ve çok önemli komplikasyonlarla karşılaşabiliyoruz. Bu tıp durumlarda kesinlikle evvel tabibe danışılması ve doktorun teklifleri doğrultusunda süreçlerin yapılmasını öneriyoruz. Saç için ise saç dökülmesini güneş, tuzlu su ve havuz suyundaki kimyasallar tetikleyebilir. Fakat bunun yanında saç dökülmesini tetikleyebilecek birçok faktör daha var. Vitamin eksiklikleri, kansızlık, guatr hastalığı, birtakım hormonal sorunlar. O yüzden hastanın saç dökülmesi çok şiddetli ise kesinlikle bir tabibe başvurup gerekli tetkikleri yaptıktan sonra eksiklere yönelik tedavilerin düzenlenmesi” Sözlerinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Kılıç – Sıhhat

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

5 × 4 =