REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Tahvil faizlerinde yükseliş

SERDAR PAZI/BLOOMBERG HT PARA PİYASALARI MÜDÜRÜ Yabancı yatırımcı yılın başından bu yana TL varlıklardaki pozisyonlarını azaltmayı sürdürüyor …

Tahvil faizlerinde yükseliş

SERDAR PAZI/BLOOMBERG HT PARA PİYASALARI MÜDÜRÜ

Yabancı yatırımcı yılın başından bu yana TL varlıklardaki pozisyonlarını azaltmayı sürdürüyor. Hisse senetlerindeki bir milyar dolar tutarındaki çıkışa karşın içeride hanehalkının enflasyon karşısında koruma olarak yönelimi ile endekste olumlu görünüm devam ediyor.

Ancak tahvil tarafındaki çıkışın piyasada azalan likidite ortamında daha belirgin bir etki yarattığını görüyoruz. Toplamda 3,5 milyar dolar Eurobond satışının yanında TL tahvillerde de 1,2 milyar dolar tutarında net satış var.

Özellikle piyasa yapıcı bankaların düzenli kotasyon girdiği tahviller haricinde derinlik kayda değer ölçüde azalmış durumda.

Çarşamba ve Cuma günü normalde açıklanan geri alım ihaleleri için belirtilen liste dışında olan 13-Kasım 2030 vadeli tahvilin dahil edilmesi bu açıdan önemli.

Bu tahvil bilindiği üzere en uzun vadeli sabit kuponlu tahvil ve dün itibariyle yüzde 28 bileşik faiz seviyesinin üzerini test etti.

Miktar düşük bulunsa da yabancı yatırımcının net satıcı olduğu bu tahvilin geri alıma konu edilmesi olumlu.

Şu an itibariyle yabancı yatırımcıların tahvil stoğu içerisindeki payı yüzde 2,3 ile tarihin en düşük seviyesinde ve son 17 haftanın 16’sında yapılan çıkış bu noktaya gelinmesine neden olmuş durumda.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

16 + 14 =