REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Son Dakika! NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Putin çok tehlikeli bir söylem kullanıyor, nükleer savaşı kazanamaz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin Ukrayna’da Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini belirterek …

Son Dakika! NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Putin çok tehlikeli bir söylem kullanıyor, nükleer savaşı kazanamaz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin Ukrayna’da Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini belirterek kısmi seferberlik ilan etti. Putin, seferberlik için sırf belli deneyimdeki vatandaşların askeri hizmet için çağrılacağını söz ederek “Sadece yedek asker statüsünde ve bilhassa orduda hizmet etmiş, belli bir askeri kaydı ve ilgili deneyimi olan vatandaşlar askere çağrılacak. Askeri hizmet için çağrılanlar, özel askeri operasyon tecrübesi doğrultusunda ek askeri eğitim alacaklar.” dedi.

NÜKLEER TEHDİDİ GÜNDEM YARATTI

Putin’in, “Batı bizi yok etmek istiyor. Blöf yapmıyorum, toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız” kelamlarıyla Batı’ya nükleer tehdidinde bulunması ise yankı uyandırdı. Ukrayna başkanı Zelenski bu açıklamalara, “Batı, Putin’in şantajlarına boyun eğmemeli. Rusya‘nın nükleer silah kullanacağına inanmıyorum. Putin, Ukrayna’yı kendi askerlerinin kanında boğmak istiyor. Hudutlarımız içindeki toprakları özgürleştireceğimizden eminim.” karşılığını verdi.

NATO’DAN SERT TEPKİ

Tartışmalara dahil olan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Stoltenberg, Rusya‘nın kısmi seferberlik ilanına ilşkin Rusya Devlet Lideri Putin’in büyük bir stratejik kusur yaptığını söyledi. Stoltenberg, “Putin çok tehlikeli bir telaffuz kullanıyor, nükleer bir savaşı kazanamaz. Kısmi seferberlik kararı tehlikeli ve sorumsuzca. NATO, Moskova’nın nükleer silah kullanımının ciddiyeti konusunda hiçbir şeyi yanlış anlamadığından emin olacak. Şu ana kadar Rusya’nın nükleer duruşunda bir değişiklik görmedik. Putin’in açıklaması tansiyonu yükselten cinstendi lakin sürpriz olmadı. Konuşması savaşın istediği üzere gitmediğinin göstergesi. Putin, Ukrayna’yı hakikat hesaplayamadı, büyük bir yanılgı yaptı. Daha fazla asker gönderimi Ukrayna’daki çatışmaları artırır. Rus güçleri berbat teçhizata sahip ve düzgün bir komuta zincirine sahip değiller” dedi.

AB: SALDIRGANLIĞIN ARTACAĞINA İŞARET

Avrupa Birliği (AB), Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi seferberlik kararını, “Rusya’nın saldırganlığını artıracağı ve savaşı sürdüreceğinin işareti” olarak kıymetlendirdi. AB Komitesi sözcülerinden Peter Stano, günlük basın toplantısında, Rusya’da kısmi seferberlik ilanı ile dün Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk ve Herson’da ayrılıkçıların Rusya’ya katılma konusundaki referandum kararını kıymetlendirdi.

Stano, son kararların, “Putin’in yıkıcı savaşını devam ettireceğine ve artıracağına yönelik milletlerarası topluluğa verilmiş açık bir işaret” olduğunu söyledi. “Tüm bunlar, Putin’in krizin tahliline katkı vermek istemediğini, krizi daha da derinleştirmek istediğini gösteriyor.” diyen Stano, milletlerarası hukukun ve BM mukavelesinin ihlal edildiğini belirtti. Putin’in ülkesini savunmak için nükleer silah dahil, her yolu deneyeceğine yönelik kelamları sorulan Stano, “Putin nükleer bir kumar oynuyor” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

16 − five =