REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Son dakika haber! Ceyhun Kazancı: “Tek ihtiyacımız birlik olmak, kenetlenmek”

Beşiktaş Futbol AŞ Genel Müdürü ve Sportif Yöneticisi Ceyhun Karı, idare, teknik heyet ve grup olarak büsbütün kenetlendiklerini söyleyerek …

Son dakika haber! Ceyhun Kazancı: “Tek ihtiyacımız birlik olmak, kenetlenmek”

Beşiktaş Futbol AŞ Genel Müdürü ve Sportif Yöneticisi Ceyhun Karı, idare, teknik heyet ve grup olarak büsbütün kenetlendiklerini söyleyerek, “Gelişerek devam edeceğiz. Kısa vadede bu grup çok güzel olacak. Tek muhtaçlığımız birlik olmak, kenetlenmek. Taraftarlarımızın takviyesine çok gereksinimimiz var” dedi.

Beşiktaş Futbol AŞ Genel Müdürü ve Sportif Yöneticisi Ceyhun Karı, siyah-beyazlı kulübün gündemine dair düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Spor Toto Üstün Lig’in birinci 7 haftalık kısmını kıymetlendirerek kelamlarına başlayan Karı, “Beşiktaş her vakit şampiyonluğa oynar. 7 maç oynandı, 4 galibiyet, 2 beraberlik ve bir yenilgimiz var. Son maçtan bizler de oyuncular da hoca da tatmin olmadı. ‘Oyunu domine etmeyen, kontra ataklarla sonuca gitmeye çalışan bir takım’ deniyor lakin sayılar bu türlü söylemiyor” tabirlerini kullandı.

“Tamamen kenetlenmiş durumdayız”

Yeni bir takım kurduklarını ve vakte muhtaçlıkları olduğunu aktaran Çıkarı, “12 oyuncu geldi. Maçların içinde birtakım kısımlarda oyunun denetimini kaybetmek, istenildiği üzere oynayamamak olağan şeyler. Sistemimiz kolay bir sistem değil. Hoca ağır baskıyla oynamaya çalışan bir ekip haline getirmeye çalışıyor. Birbirini tamamlayan, alternatifli bir takımımız olduğunu düşünüyoruz. Valerien Ismael önderliğinde şampiyonluğu kazanacağımızı düşünüyoruz. Liderimizin ‘Şampiyon olacağız ve Ismael’le kazanacağız’ formunda bir açıklaması var. Onun kelamlarına prestij edelim. Büsbütün kenetlenmiş durumdayız. Gelişerek devam edeceğiz. Kısa vadede bu grup çok güzel olacak. Tek gereksinimimiz birlik olmak, kenetlenmek. Taraftarlarımızın dayanağına çok gereksinimimiz var” cümlelerine yer verdi.

“Yoğun bir transfer dönemini geride bıraktık”

Yoğun bir transfer periyodu geçirdiklerini de kelamlarına ekleyen siyah-beyazlı yönetici Karı, “Son derece ağır bir transfer dönemini geride bıraktık. Geçen dönemin sonunda birçok oyuncuyla yollarımızı ayırdık. Yine yapılanma sürecinde 9 Türk 9 yabancı oyuncuyla yollarımızı ayırdık. Toplam maaşları 23,5 milyon avroydu. Bu türlü bir maaş yükü azalmış oldu. Bunların yerine 7 yabancı 5 Türk transfer edildi. Bunların yanında 2 tane altyapımıza transfer ettiğimiz oyuncularımız var. Bu oyunculara 13,5 milyon avro maaş verildi. 10 milyon avroluk bir azalma kelam konusu. Takım dışı kalan, daha evvelki teknik yöneticilerin de kullanmadığı oyuncular vardı. Maliyetleri 6 milyon 750 bin avroydu. Bu oyunculardan yalnızca bir tanesi Fransa 3. Ligi’nde top oynamakta. Teknik olarak verilen kararın yanlış olmadığını gösteriyor bu durum” biçiminde konuştu.

“Aklımızdaki tek soru şampiyonluğu nasıl kutlayacağımız olacak”

“Son 5 yılda vergiler dahil 90 milyon Euro’dan, 45 milyon Euro’lara çekilmiş bir iktisattan bahsedebiliriz. Bu bir küçülme değil, bir optimizasyon” diyen Yararı, şöyle devam etti:

“Buna devam edeceğiz. Türkiye’nin kaideleri, dünyanın ekonomik koşulları belirleyici. Bunları yaparken kaliteden ödün vermeyeceğiz. Aldığımız oyuncular özelinde bunu söylememiz mümkün. Maliyetleri azaltarak, kaliteden ödün vermeden bunu yaptık. Biz hakikat yoldayız, tek gereksinimimiz takviye. Bizi eleştirmeyin demiyoruz, burada büsbütün şampiyonluğa odaklanmış, bunu kazanacak bir takım var. Tek istek ve beklentimiz taraftarlarımızın dayanağı. Transferde de taraftarlarımızın büyük emeği ve dayanağı vardı. Beşiktaş‘ın büyüklüğünü anlatırken bize çok dayanak oldular. Güzel sonuçlar gelecek, dönem sonu aklımızdaki tek soru şampiyonluğu nasıl kutlayacağımız olacak.”

“Hoca bize isimler vermedi, sayılar verdi”

Teknik Yönetici Ismael ile birlikte transfer sürecini nasıl yürüttüklerine de açıklık getiren Ceyhun Karı, “Hoca bize isimler vermedi, sayılar verdi. Atletizme uygun, Türkiye ligindeki tempo düşüklüğünü üst çekebilecek, atletik olarak hazır oyuncuları kadroya katmak için lig boyunca çalışma yaptık. Yaz aylarında da buna ağır formda devam ettik. Scout grubumuzun çalışmaları vardı. Scout deyince genç oyuncuların bulunması akıllara geliyor ancak ekip yapısına en uygun oyuncuları bulmak en kıymetlisi. Neredeyse her mevkide birinci ya da ikinci tercihlerimizi alabildik. Hocamız şad, bizler mutluyuz. Taraftarlarımızın nezdinde de değerli transferler yaptığımız kanaatindeyiz. Son maçı kazansak ulusal ortaya başkan girecektik. Ulusal ortadan sonra da son derece başarılı olarak hepimizin planladığı dönem sonu şampiyonluk gayemize kavuşuyor olacağız. Geçen dönemden beri kimlere gereksinimimiz var mevzularına çok yeterli çalıştık. Bir oyuncuyu transfer ederken karakterlerine, aile yapılarına bakmak çok kritik. Hocayla onların beklentilerini bir ortaya getirmek son derece değerli. Kimi oyuncular muhakkak gitmezken Alex Teixeira kontratı devam etmesine karşın alacaklarını bırakarak ekipten ayrıldı. Grubun bir kesimi olmak her şeyden değerli. Mevcut takımımızda büsbütün bu türlü oyuncular olduğu kanaatindeyiz” diye konuştu.

“Salih Uçan’ın ulusal kadroya alınmaması hayal kırıklığı oldu”

Salih Uçan’ın ulusal ekibe alınmaması ile ilgili bir soruyu Çıkarı, şu halde karşılık verdi:

“Hepimizde hayal kırıklığı oldu. Teknik karardır, bir şey diyemeyiz. Her teknik heyetin birtakım parametreleri var. Benim asıl hayal kırıklığım daha sonrasında oldu. Uzunluk sıkıntısı vardı. Ulusal gruba daha sonra dahil olan 2 oyuncu eklendikten sonra seçilen oyuncuların uzunluk manasında biraz daha yüksek olmaları bir kriterdir. Çabucak baktım, orta saha oyuncuları içinde maç başına 0.93 baş topu kazanımı var. Salih’in ise 1.33 baş topu kazanımı var. Defansif metriklerin hepsinde orta saha oyuncuları ortalamalarının çok üstünde Salih. Olağanüstü bir dönem geçirdiğiniz düşünüyoruz. Biz hak ettiği kanaatindeydik. Biz üzüldük açıkçası. Ulusal ekipte Beşiktaş‘tan bir oyuncunun olmaması bizleri olağan ki üzüyor. Bunun gerisinde ‘ Beşiktaş‘ta oynayan oyuncu ulusal ekipte olmaz, alınmaz’ üzere bir komplo teorisine inanmak istemiyoruz. Kesinlikle teknik bir açıklaması vardır lakin işin o taraflarına baktığımızda sayılar pek o denli değil.”

“Kaleci konusunda en şanslı olan takımız”

Kaleci Ersin Destanoğlu’nun mukavele uzatma durumuyla alakalı ise Beşiktaş Futbol AŞ Genel Müdürü ve Sportif Yöneticisi Ceyhun Yararı, “Ersin son derece karakterli bir oyuncu ve bu topluluğun evladı. Kontratı bitip de parasız gidecek bir oyuncu değil. Beşiktaş’ı yalnızca bir futbol grubu olarak değil taraftarıyla camiasyıla bütün olarak gören buraya hayatını adamış bir oyuncudan bahsediyoruz. Her kalecinin vakit zaman berbat vakitleri olabilir. Burada yapmamız gereken ona takviye vermek. Ersin şampiyon olmuş, kupalar kazanmış ve hepsine katkı vermiş bir kaleci. O günlerine geri dönecek. Kontratı ile ilgili bir sorun yok. Rastgele bir biçimde ayrılması kelam konusu değil. Ocak ayında, yıl sonunda kendisinin ve bizim de uygun gördüğümüz uygun teklifler gelirse tekrar konuşuruz. 3 tane birbirinden kıymetli kalecimiz var. Emre Alım son devirlerin flaş oyuncularından biri. İki maçta çok uygun performans göstermese de çok inandığımız, 4 yıldır ulusal ekiplere giden, geçen sene oynadığı maçlarda taraftarlarımıza inanç veren, teknik heyetin çok güvendiği bir oyuncu. Mert de tekraren ulusal takımda forma giymiş, tecrübeli harika bir kaleci. Geçen seneki sakatlığını atlattı. Bir süredir antrenmanlara devam ediyor. En yakın zamanda o da forma şansı bulur. Kaleci konusunda herhangi bir sorunumuz yok. En yakında üçünün de performansı en yukarı çıkacak. Kaleci konusunda en şanslı olan takımız” dedi.

Rachid Ghezzal’ın sağlık durumu hakkında bilgi veren Kazancı, “Bazı şeyler uzayınca geçmiş yaşananlar akıllara geliyor ve söylentiler ortaya çıkıyor. Ghezzal’da sakatlıktan başka bir sorun yok. Sahada olamadığı için son derece rahatsız. Büyük değil ama hareketlerini etkileyen bir sakatlık geçirdi. Ayak parmağının altındaki kapsülde bir yırtılma var ve koşarken, zıplarken rahatsız ediyor. Sakatlığın son aşamasına geldik. Her şey planlandığı gibi giderse yakın gelecekte kadroda olacak. Bugün de testleri var. Her şey yolunda giderse gelecek hafta takımla çalışmaya başlar diye bekliyoruz. Beklediğimizden uzun sürdü ama sağlıkta söyle şeyler olabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Nathan Redmond ile 1 yıllık anlaşma yaptık”

Nathan Redmond ile 1 yıllık mukaveleleri bulunduğunu belirten siyah-beyazlı yönetici, “Kiralık olması bekleniyordu ama 1 yıllık sözleşmesi vardı. Takımıyla sözleşmesini feshetti ve 1 yıllık anlaşma yaptık. Gelecek yıllarda da her iki taraf da memnun olursa devam ederiz. Her iki taraf için de o mutluluğu söylemek için erken. Taraftarlarımıza da teknik heyetimize de o ışığı veriyor. Karakter anlamında kendisini biliyorduk. Takım oyuncusu diyebileceğimiz bir oyuncu. Umarım başarılı olur ve uzun yıllar devam eder. 1 yıllık olan diğer oyuncularımız için de bunu söylemek mümkün. Kiralık olan oyuncularımızın hepsinde alınabilecek opsiyonlar var ama bu opsiyonlar illa o tutarlarda olmak zorunda değil. O bir başlangıçtır. İki taraf da memnun olduktan sonra gerekli pazarlıklar yapılır. Oyuncularımızın mutluluğu, bizim onların performansından mutluluğumuz bu konuda belirleyici olacaktır” şeklinde konuştu.

“Kuralların herkese eşit uygulanması isteğindeyiz”

Hakemlerin karalarında tutarlı olması gerektiğine dikkat çeken Ceyhun Kazancı, “Başkanımız ve yöneticilerimiz en doğru tepkileri gösterdi. Biz işin psikolojik tarafını yorumlayabiliriz. Tabii ki rahatsızız. Bir çifte standart olduğu görüşü maalesef hakim oluyor hem bizde hem taraftarlarda hem futbolcularımızda. Bazı kuralların başka maçlarda bize anlatıldığı gibi uygulanmadığını görüyoruz. Çok daha basit pozisyonlarda rakiplerimiz penaltı kazanırken o düdükler bize çalınmıyor. Bizim bir isyanımız yok. Kuralların herkese eşit uygulanması isteğindeyiz. Biz bunları bahane olarak kullanıp arkasına saklanacak değiliz. Biz eşitlik istiyoruz. Ankaragücü maçında hakkaniyet duygularıyla oynayan, kamu vicdanını rahatsız eden gelişmeler bizi de rahatsız etti. Bunlar yaşanacak diye takılı kalacak halimiz yok. Biz yolumuza devam ediyoruz. Beklediğimiz tek şey standart” dedi.

“Hiç kimse buraya son tercihi olarak gelmedi”

Transferde hem kendileri hem de futbolcular için tek konunun maddiyat olmadığında dikkat çeken Kazancı, şöyle devam etti:

“Oyuncunun uygun fiyatta olması tek kriter değildi bizim için. Onlar için de değildi. Her iki tarafın birbirini ikna etmesi lazım. Bizim ikna olmadığımız durumlar da oldu. Onların Beşiktaş’a bakışı, neleri ön plana aldıkları bizim için belirleyici oldu. Bizi tatmin etmeyen, o şevki görmediğimiz oyuncular da oldu bu süreçte. Oyuncunun kulüpten beklentileri, takım, oynadığı yapı gibi konulara dikkat ettik. Riski minimize etmek adına bunu yaptık. Weghorst ile görüşmemiz de eşinin hamileliği sebebiyle doktor da dahil oldu. Oyuncuları sadece oyuncu olarak almıyoruz. Aileleri de bu ailenin bir parçası oluyor. Çocuklarının okul seçiminden tutun yaşayacakları eve kadar her konuda destek olmaya çalışıyoruz. Doğum da bizim doğumumuz, okulları da bizim okulumuz. Onların mutluluğu sahaya yansır. Bu, kaprisleri cevaplamak değil. Bu kaprisi yapmayan oyuncuları bünyemize kattık. Bizi çok zorlayan bir transfer olduğunu söyleyemem. Burayı anlatınca, burayı görünce, doğru bilgi aldıklarında neden gelmek istemesinler. Hiç kimse buraya son tercihi olarak gelmedi. Birçok teklif varken Beşiktaş’ı tercih ettiler.”

“Josef saha içinde de dışında da duygularıyla hareket eden bir insan”

Josef de Souza’nın, MKE Ankaragücü maçı sonrasında yaşananlardan dolayı sezon sonunda Türkiye’den ayrılmasına yönelik aldığı kararı değerlendiren Kazancı, “Josef saha içinde de dışında da duygularıyla hareket eden bir insan. Uğradığı haksızlıktan mutsuzdu. Bunu kulübe, lige, ülkeye tamamen ithaf etmiyor. Bir mutsuzluğu olduğu kesin. Performansı ve düşünceleri değişir. Kaptanımız ve saha dışında da çok önemli isimlerden biri. Uzun yıllar burada kalacağını ümit ediyorum, böyle olması için de kendisiyle görüşüyoruz” dedi.

“Yabancı oyuncunun serbest olması kanaatindeyim”

Ceyhun Kazancı, yabancı sınırıyla ilgili görüşlerini ise şöyle aktardı:

“Ne kadar düşünürsem düşüneyim faydasını bulamıyorum. Kişisel olarak Türk futboluna katkı sağladığı kanaatinde değilim. İyi olan sahada olsun isterim. Serbest olduğu dönemde son derece iyi futbolcuların çıktığını ve hali hazırda Avrupa’da oynadıklarını biliyoruz. Rekabetin ön planda olmasını getireceği için yabancı oyuncunun serbest olması kanaatindeyim.” şeklinde görüş belirtti.

“Fenerbahçe derbisi ölüm kalım maçı değil”

Süper Lig’in 8. haftasında Fenerbahçe ile oynanacakları derbi maçla alakalı Kazancı, “Önemli bir müsabaka. Ölüm kalım maçı değil. Ligin başındayız. Coşkulu, tempolu bir oyunla bu maçtan zaferle ayrılacağımız kanaatindeyiz. Yoğun şekilde çalışmalar devam ediyor” dedi. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

five − one =