REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Severstal kupon ödemesini yapamayan ilk Rus firması oldu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Citigroup’un işlemleri yasaklamasının ardından Rus çelik imalatçısı Severstal’in kupon ödemesi için gereken …

Severstal kupon ödemesini yapamayan ilk Rus firması oldu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Citigroup’un işlemleri yasaklamasının ardından Rus çelik imalatçısı Severstal’in kupon ödemesi için gereken süre doldu. Şirket şimdi temerrüt riskiyle karşı karşıya.

Nakit sıkıntısı olmayan şirketin 12.6 milyon dolar kupon ödemesi için 5 günlük ödeme süresi dün itibariyle sona erdi. Firma ödemeyi yapmak istediklerini ancak Citigroup’un ödeme işlemlerini bloke ettiğini bildirdi. Konuya yakın bir kaynak Citigroup’un firmanın ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Birimi’nden izin almasını talep ettiğini belirtti. ABD’nin firmaya yönelik herhangi bir yaptırımı bulunmazken firmanın çoğunluk hissedarı Alexey Mordashov AB’nin yaptırım listesinde yer alıyor.

Severstal’in Genel Müdürü Alexander Shevelev e-mail yoluyla yaptığı açıklamada olağanüstü bir durum yaşadıklarını belirterek “ortaklarımızla birlikte tahvil sahiplerinin ödemelerini alması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu adaletsizliğin kısa sürede sona ermesini ve tahvil sahiplerinin hak ettiğini alacağını umuyorum” ifadesini kullandı.

Rusya’ya yönelik devreye alınan birçok yaptırım ve sermaye kontrollerine rağmen çoğu Rus şirketi Döviz cinsi tahvillerin kupon ödemelerini gerçekleştirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

14 − nine =