REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Savaş birinci ayını doldurdu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali birinci ayını doldururken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Batılı ülkelerden Ukrayna’ya destek olmalarını …

Savaş birinci ayını doldurdu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali birinci ayını doldururken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Batılı ülkelerden Ukrayna’ya destek olmalarını isteyerek hangi ülkelerin Rusya yanlısı tutum izleyeceklerinin bu hafta yapılacak zirvelerde belli olacağı uyarısında bulundu.

Bugün başlayacak NATO, G7 ve Avrupa Birliği (AB) zirvelerinde Rusya’ya karşı yaptırımların sıkılaştırılması ele alınacak. Ancak enerji ürünlerinin yaptırımlara dahil edilip edilmeyeceği konusunda görüş ayrılıkları bulunuyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı ve 3.6 milyon Ukraynalının ülkelerini terk etmesine neden olan işgalin ele alınacağı G7 ve AB ülkeleri zirvelerine katılmak üzere Brüksel’e vardı.

Biden’ın yapacağı görüşmelerde, Rusya’nın ürettiği petrol ve doğalgaza bağımlı Avrupa ülkeleri ile ABD arasında Rusya’nın enerji sektörüne yaptırım uygulanması konusundaki görüş ayrılıklarını su yüzüne çıkabilir.

Enerji krizi endişesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, Moskova’nın “dost” olmayan ülkelere doğalgaz satışlarını ruble ile gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı. Putin’in açıklaması, Avrupa’daki enerji krizinin büyüyebileceği endişelerini artırarak Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının sıçramasına yol açtı.

Zelenskiy, dünyanın dört bir yanındaki insanlara sokaklara çıkıp savaşın sona ermesini talep etmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Zelenskiy yayınlanan görüntülü mesajda, “Ofislerinizden, evlerinizden, okullarınızdan ve üniversitelerinizden çıkın. Barış için, Ukrayna’yı desteklemek için, özgürlüğü ve yaşamı desteklemek için gelin” dedi.

Zelenskiy Batılı ülkelerin “ciddi adımlar” atmasını beklediğini ifade ederek, “Bu üç zirvede kimlerin dostumuz olduğunu, kimlerin ortağımız olduğunu ve kimlerin bize sırtını döndüğünü ve ihanet ettiğini göreceğiz” dedi.

Ukrayna’nın uçuşa yasak bölge haline getirilmesi çağrısını yineleyen Zelenskiy, Batılı devletlerin Ukrayna’ya uçak, modern füze savuşturma sistemleri, tank ve gemi savunma silahı yardımında bulunmadığını belirtti.

ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, ülkesinin bugün Rus siyasetçi ve oligarklara yönelik yeni yaptırımlar açıklamayı planladığını ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, ittifakın Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’ya dört yeni askeri birlik yerleştirerek Doğu Avrupa’nın savunmasını güçlendireceğini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

fifteen − 14 =