REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

PSG Başkanı Nasser Al-Khelaifi’den Avrupa Süper Ligi projesine eleştiri

Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) Genel Kurulu bugün Viyana’da toplandı. Avrupa futbolunun 246 kulübünün temsilcilerinin yer aldığı toplantıda Paris …

PSG Başkanı Nasser Al-Khelaifi’den Avrupa Süper Ligi projesine eleştiri

Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) Genel Kurulu bugün Viyana’da toplandı. Avrupa futbolunun 246 kulübünün temsilcilerinin yer aldığı toplantıda Paris Saint-Germain kulübünün başkanı Nasser Al-Khelaifi, Avrupa Süper Ligi projesine yönelik eleştirilerde bulundu.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa futbolunun 246 kulübünün temsilcileriyle birlikte toplantıda hazır bulundu. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, IOC Başkanı Thomas Bach, CONMEBOL Başkanı Alejandro Dominguez, CAF Başkanı Patrice Motsepe dahil çok sayıda üst düzey yönetici ilk kez ECA Genel Kurulu’na katıldı. Avrupa liglerinin CEO’ları, Michael Ballack gibi efsane futbolcu ve ünlü teknik direktörler de toplantıda dikkat çeken diğer isimlerdi.

Avrupa Süper Ligi projesine yönelik eleştiri

Konuşmasında başarısızlıkla sonuçlanan Avrupa Süper Ligi projesine yönelik eleştirilerde bulunan Nasser Al-Khelaifi, “UEFA ve ECA, Avrupa kulüp müsabakalarının haklarının satış sürecine ilişkin açık ve rekabetçi bir ihale yürütmek amacıyla ilk kez birlikte çalıştı. Bu işbirliği sonucunda TEAM Marketing & Relevent Sports Group, geçtiğimiz ay itibariyle, müsabakaların pazarlama ve satış ortağı olarak belirlendi. Bu süreç bir ihaleden çok daha fazlasıydı. Öyle ki bu işbirliği, Avrupa futbolunu şekillendiren kararlarda kulüplerin daha fazla söz hakkına sahip olmasını sağlayan devrimsel bir değişim anlamına geliyor. Ayrıca Avrupa futbolunun geleceğini UEFA ve kulüplerin birlikte belirlediği yeni ve ilerici bir yönetim modelini temsil ediyor. Söz konusu işbirliği, birlikte çalıştığımızda neleri başarabileceğimizi gösterdi, keza sonuçlar geçmişe nazaran çok daha iyi. 2024 sonrası dönem için UEFA Kulüp Müsabakalarının tahmini ticari değerinde %39’luk inanılmaz bir artış gördük. Hâlâ ek gelir kaynaklarına ihtiyacımız olsa da bu rakam, gelirlerimizde tarihi bir artış anlamına geliyor. Anlaşma, yeni Avrupa futbol modelinden şüphe duyanların yanıldıklarını da kanıtlıyor. Kulüplerin Avrupa futbolunun yönetimindeki etkinliğinin artması birlik, bütünlük ve daha fazla gelir sağlıyor. Geçtiğimiz yıl, bunların sadece bir kısmı için sistemi yıkmaya çalışan bazı kişiler olduğunu anımsıyorum” şeklinde konuştu.

ECA’dan Ukrayna’ya 1 milyon Euro’luk bağış

Al-Khelaifi, Ukrayna’ya 1 milyon Euro destek vereceklerini ifade ederek, “Bugünün Avrupa’sı, altı ay önce Cenevre’de buluştuğumuz günlerdeki Avrupa’dan çok daha farklı görünüyor. Zorlu günlerden geçiyoruz. Ukrayna halkına yönelik saldırılardan üzüntü duyuyoruz ve barış çağrısında bulunuyoruz. Tanık olduğumuz acılar, bize hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu hatırlatıyor ve futbolun birleştirici gücünü anımsatıyor. ECA’nın Ukrayna halkına ve komşu ülkelere göç eden mültecilere yardım edebilmesini sağlamak için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHCR) ile temas halindeyim. ECA üyelerinin Ukrayna halkına yönelik yardım çalışmalarında kullanılmak üzere ilk etapta 1 milyon Euro’luk bir mali katkı sağlayacağını duyurmaktan gurur duyuyorum. Bu arada birçok kulübümüzün Ukrayna’daki altyapılarda oynayan genç futbolcuları misafir etmeye hazır olduğunu da belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

4 + 1 =