REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Minaresi öksüz kalmıştı… 7 yıl sonra sevindiren gelişme

Minaresi öksüz kalmıştı… 7 yıl sonra sevindiren gelişme TOKAT – Tokat’ta minaresi öksüz kalan 6 asırlık caminin 7 yıl sonra ibadete açılması …

Minaresi öksüz kalmıştı… 7 yıl sonra sevindiren gelişme

Minaresi öksüz kalmıştı… 7 yıl sonra sevindiren gelişme

TOKAT – Tokat‘ta minaresi öksüz kalan 6 asırlık caminin 7 yıl sonra ibadete açılması için ihalesinin yapıldığı bildirildi.

Akdeğirmen Mahallesi’nde bulunan Horuç Camii, 30 Kasım 2015 tarihinde bir inşaatın temel hafriyat çalışması sonrasında taban kaymaları nedeniyle hasar gördü. Hasarın büyümesi ve yerdeki kaymalar nedeniyle bir yıl sonra “Afete maruz bölge kararı” alındı. Caminin hasar gören güney duvarının ivedilikle sökülmesi için Bölge konseyi müsaadesi alınarak bu kısımlar söküldü. Sonrasında hasarın devam etmesi nedeniyle cami tümden söküldü. Osmanlı mimari yapıtı caminin minaresi ise heyelandan etkilenmedi. Tarihi caminin taban etütleri, jeolojik datalar hazırlandı. Yerdeki kaymanın durdurulması için yan parselde fore kazık uygulamaları yapıldı. Yer gözlenerek hareketliliğin bittiği istikametindeki kanaatler üzerine 2018 yılında daha evvel alınan “Afete maruz Bölge Kararı” kaldırıldı. Caminin tekrar yapılmasına yönelik hazırlanan projeler için 2021 yılında şura karaları alındı. Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya nazaran; caminin yeninden yapılması için şura kararı ile 19 Kasım 2022 tarihinde ihalesi yapıldı. Caminin aslına uygun olarak yeninden yapılması için inşaat çalışmalarının kısa müddet içerisinde başlaması bekleniyor.

Mahalle Muhtarı Abdülkadir Şanalmış, cami inşaatı ihalesinin yapılmış olmasından memnun olduklarını söyledi. İnşaat çalışmalarının kısa müddette tamamlanarak caminin ibadete açılmasını beklediklerini belirten Şanalmış, “7 yıl evvel caminin alt tarafında inşaat çalışması nedeniyle temelde kayma oldu. O nedenle camimizin yıkılma tehlikesi neden ile söküldü. Yıllardır camimizin ibadet açılmasını bekliyorduk” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Nurhan İçmez – Kültür Sanat

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

four × three =