REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Merkez Bankası Başkanı’na soruldu: Enflasyonu düşürmek için herkes faiz artırırken biz neden indiriyoruz?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2022 yılı üçüncü Enflasyon Raporu’nu, TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu açıkladı. Merkez Bankası’nın yıl …

Merkez Bankası Başkanı’na soruldu: Enflasyonu düşürmek için herkes faiz artırırken biz neden indiriyoruz?
REKLAM ALANI-1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) 2022 yılı üçüncü Enflasyon Raporu’nu, TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu açıkladı. Merkez Bankası‘nın yıl sonu enflasyon varsayımı yüzde 60,4’e yükseldi. Evvelki raporda varsayım yüzde 42,8’di. Ayrıyeten 2023 sonu için enflasyon varsayımı yüzde 12,9’dan yüzde 19,2’ye çıkarıldı. Ankara’da gerçekleşen toplantıda sunumun sonrasında bir basın toplantısı gerçekleşti.

TOPLANTIYA DAMGA VURAN SORU

Basın toplantısında Merkez Bankası‘nın rezervlerinden siyaset faiz kararlarına kadar birçok mevzuda soruları yanıtlayan Kavcıoğlu’na yöneltilen bir soruysa adeta toplantıya damga vurdu.

“DÜNYADA HERKES YANLIŞ YAPARKEN BİZ Mİ YANLIŞSIZ YAPIYORUZ YORUMLARI YAPILIYOR”

Dünyada başka merkez bankalarının siyaset faizini artırırken Merkez Bankası‘nın sabit bırakması ile ilgili olarak bir gazetecinin yönelttiği “Dünyada herkes yanlış yaparken biz mi hakikat yapıyoruz yorumları yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için siyaset faizinin bir siyaset aracı olmaktan çıkıp çıkmadığını sormak istiyorum” formundaki soruya, Kavcıoğlu’nun karşılığı ise şöyle oldu:

“Merkez Bankası’nın siyaset aracı siyaset faizi. Dünyada bu türlü bir yaklaşım yok. Siyaset faizini bir araç olmaktan çıkardılarsa birebir tenkit bizim için de geçerli. Faizi bir siyaset aracı olarak kullanılmadığını söylemek yanlışsız değil. Kimin yanlışsız yaptığını vakit gösterir. Biz kendi ülkemizin kederleri içerisinde uyguladığımız siyasetler çerçevesinde her ay oturup karar veriyoruz. Yatırım, ihracat, üretim ve istihdam üzerine bir ekonomik modeli yürütüyoruz.

“FAİZ KONUSUNDA GERÇEK KARAR VERDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

Faiz konusunda ayrışıyoruz lakin iktisadın olumsuz gelişmelere reaksiyon veren olumlu gelişmeler konusunda da ayrışıyoruz. Türkiye yalnızca faiz konusunda ayrışmıyor olumlu manada Türkiye ekonomik datalarda de müspet ayrışıyor. Faiz konusunda gerçek karar verdiğimizi düşünüyorum. Bu kadar olumsuzluk içinde yatırımlarımızı artırmamız sonuçta ülke olarak ne kadar hakikat hareket ettiğimizi herkes görecektir.”

REKLAM ALANI-3
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

17 + 19 =