REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Mahsa’nın ölümü sonrası tüm gözler onlara çevrildi! İrşad Devriyeleri ne iş yapar, görev ve yetkileri nelerdir?

13 Eylül’de başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle Mahsa Emini’nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi dünya gündemine oturdu …

Mahsa’nın ölümü sonrası tüm gözler onlara çevrildi! İrşad Devriyeleri ne iş yapar, görev ve yetkileri nelerdir?

13 Eylül’de başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle Mahsa Emini’nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi dünya gündemine oturdu. Protestoların ve kampanyaların sürat kesmeden devam etmesi üzerine İrşad Devriyeleri tekrar gündeme geldi.

DEVRİYE TAKIMLARI HER YERDE

İrşad Devriyeleri; çoğunlukla bayanların, lakin vakit zaman da erkeklerin kılık kıyafet kurallarına nazaran uygunsuz giyinmeleri üzerine tutuklama yetkisi bulunan, İran İslam Cumhuriyeti’ne bağlı takviye takımdır. Kendilerini ”Moda Polisi” ya da ”Ahlak Polisi” olarak bilinen polis kümesi en az üç kişi olmak üzere bayan ve erkeklerden oluşan grup alışveriş merkezleri, sinemalar, kent meydanları, caddeler, metro istasyonları üzere halkın ağır olduğu bölgelerde bulunuyor.

PARA CEZASI DA KESİYORLAR İMZA DA ALIYORLAR

Giyim, kuşam ve davranışları ”İslam’a aykırı” olanları uyarıp kimine para cezası keserken, kimine daha dikkatli davranacaklarına dair kağıt imzalatıyorlar. Direnenleri ise gözaltına alarak, mahkemeye sevk etme yetkisine sahipler. Gözaltına alınan bayanlar, nasıl giyinecekleri konusunda ders aldıktan sonra babaları, kocaları yahut erkek kardeşleri eşliğinde hür bırakılırlar.

TURİSTLERE DE MÜDAHALE YETKİLERİ VAR

Tahran idaresi yalnızca İran vatandaşlarına değil, ülkeye gelen yabancı bayanların da kılık kıyafetlerine müdahalede bulunuyor. Ülkeye giriş yapan yabancı bayanlar, başörtüsü takmak zorunda bırakılıyor.

İşte İrşad Devriyeleri’nin ülkedeki kontrollerinden kareler;

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

4 × three =