REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Lenfoma nedir? Lenfoma tedavisi var mı? Lenfoma belirtiler nedir?

Hayatımızda kanser ile gayret eden birçok kişi vardır. Birden fazla çeşidi olan kanser çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de Lenforma’dır. Lenf …

Lenfoma nedir? Lenfoma tedavisi var mı? Lenfoma belirtiler nedir?

Hayatımızda kanser ile gayret eden birçok kişi vardır. Birden fazla çeşidi olan kanser çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de Lenforma’dır. Lenf kanseri olarak da bilinen hastalığın ne olduğu merak ediliyor. Sıklıkla aratılan Lenforma nedir? Lenfoma tedavisi var mı? Lenfoma belirtiler nedir?

LENFOMA NEDİR?

Vücudumuzun savunma hücrelerinin yani lenfositlerin denetimsiz biçimde gelişmesi nedeniyle oluşan bir kanser tipidir. Lenf bezlerinde sıklıkla görülmektedir. Lenf bezleri savunma düzeneğimizin en değerli etkenidir. Enfeksiyon kaptığımız vakit lenf bezlerinde büyürler. Olağan enfeksiyonda hastalık sonrası olağan boyutlara döner ama lenfoma olduğunda boyut büyümeye devam eder ve lenfoma gerçekleşir. Lenfoma, lenf bezi kanseridir. Hastalık, ekseriyetle lenf bezlerinden ve bazen de rastgele bir organdan köken alan heterojen bir küme kanser çeşididir. Lenf bezi kanserleri Hodgkin ve Hodgkin Dışı Lenfoma olmak üzere iki alt tiptir. Bunların da kendi içinde çok sayıda alt kümeleri bulunmaktadır. Birden fazla vakit grip üzere belirtiler gösteren lenfoma, erken teşhis ve gerekli tedavilerin uygulanması halinde büsbütün düzgünleşme sağlanan bir kanser çeşidi olduğu için lenfoma konusunda bilinçlenmek son derece kıymet arz etmektedir. Genetik, immünsupresyon, çevresel faktörler, infeksiyöz casuslar (viruslar, bakteriler) kimyasal ve fizikî casuslar, radyasyon, kemoterapi, kollajen doku hastalıkları, bağışıklık sistemi bozulması ve bağışıklık sistemi hastalıkları lenfoma gelişme riskini artırmaktadır. Lenf bezesinde büyüklük (boyun, koltuk altı, kasık vb), bedende 38 derece ve üzerinde ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, ciltte kaşıntı, halsizlik, yorgunluk, düşkünlük ve tutulan organa ilişkin rastgele bir belirti görülebilir.

LENFORMA BELİRTİLERİ NEDİR?

  • Büyüyen lenf bezleri
  • Sebepsiz Ateş
  • Kilo kaybı
  • Geceleri terleme
  • Yorgunluk
  • Öksürük ve göğüs ağrısı
  • Kaşıntı ve şişlik

Bu belirtiler her hastalıkta görülebileceği için kesin olarak lenfoma denemez bu nedenle belirtiler geçmediği takdirde uzman doktora başvurarak en yanlışsız teşhisi koyabilirsiniz.

LENFOMA TEDAVİSİ VAR MI?

Lenfoma tedavisinde evvelce sıklıkla hastane ortamında damardan verdiğimiz ilaç devri artık yerini meskende, işyerinde ağız yoluyla alınabilen ilaç periyoduna bırakıyor. Yani artık birtakım lenfoma tiplerinde yeni bir periyoda giriyoruz. Kimi lenfoma hastalarını artık ağızdan alınan haplarla yüksek muvaffakiyet oranları ile tedavi ediyoruz. “Akıllı ilaçlar” dediğimiz moleküller sayesinde yan tesirlerin çok azaldığı lakin aktifliğin bir o kadar arttığı yeni bir tedavi devrindeyiz.

Pek çok hastalıkta olduğu üzere lenfomada da kök hücreler ve genetik çalışmalar umut verici seviyede devam etmektedir. Genel hastalıktan fazla hasta bazlı tedaviler gündemde olacaktır. Artık kişiselleştirilmiş tedavi çağındayız. Hastanın ve hastalığının fotoğrafını çekip ona nazaran tedavi planlama bahtımız var.

Lenfoma; tıpkı tip ve evreye sahip hastalar ortasında bile bariz farklılıkların görüldüğü heterojen bir hastalık kümesidir. Hastaya hakikat tedaviyi, hakikat dozda, gerçek vakit ve sıklıkta vermek asıl gaye olmalıdır.Bu bağlamda “bireyselleştirilmiş tedavi” dediğimiz daha inançlı, daha faal ilaç ve tedavilerin hastanın genotipi ve ferdî ihtiyacına nazaran verilmesi hedeflenmelidir. Lenfoma tedavisinde hayat mühleti için en kıymetli göstergelerden biri birinci aylarda aldığı ilaçların toplam dozudur. Bu bağlamda uygun aralıklarda (iki, üç hafta) kâfi dozda (önerilen doz) ilaç almak gereklidir. Bu nedenle iki yahut üç hafta aralıklarla verilen tedavi müddetlerini tıbbi mecburilik olmadıkça geciktirmemeye uğraş edilmelidir. Tedavide gaye ya ömür müddetini uzatmak ya da hayat kalitesini artırmaktır. Bu bağlamda Türk tıbbında çok ileri seviyedeyiz. Hastalığın tedavisi için gerekli her türlü ilaca ve takviye tedavilerine ulaşmak mümkün. Birtakım batı ülkelerinde geri ödemede olmayan ilaçlara dahi ülkemizde makul müddette ulaşabiliyoruz.

Önemli not: Tüm sıhhat uygulamalarında öncelikle tabibe başvurun. Hekiminizin tavsiyesine nazaran hareket edin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

two × 2 =