REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Kraliçe Elizabeth, ölümünden 11 gün sonra toprağa verildi

İngiltere monarşisindeki 70 yıllık saltanatıyla tahtta en uzun müddet kalan hükümdarı olan Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül’de 96 yaşında hayatını …

Kraliçe Elizabeth, ölümünden 11 gün sonra toprağa verildi

İngiltere monarşisindeki 70 yıllık saltanatıyla tahtta en uzun müddet kalan hükümdarı olan Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül’de 96 yaşında hayatını kaybetmesinin akabinde bugün düzenlenen cenaze merasimi ile son seyahatine uğurlandı. Lokal saatle 11.00’de Westminster Abbey’de gerçekleşen kilise merasiminin akabinde özel bir araçla merasim eşliğinde Windsor Kalesi’ne getirilen cenaze, defnedilene kadar Windsor Kalesi’ndeki kraliyet mahzeninde bekletildi. Daha sonra cenaze Windsor Dekanı David Conner tarafından Kral 3. Charles ve Kraliyet Ailesi üyelerinin katıldığı özel bir merasimle mahallî saatle 19.30’da Aziz George Şapeli’nde defnedildi.

DEFİN SÜRECİ KAMUOYUNA KAPALI YAPILDI

Kraliçe II. Elizabeth’in en büyük oğlu ve ülkenin yeni hükümdarı olan Kral 3. Charles ve Kraliyet ailesi üyelerinin iştirakiyle gerçekleşen defin merasiminin ayrıntıları kamuoyu ile paylaşılmadı lakin Buckingham Sarayı, merasimi “son derece şahsî bir aile olayı” olarak nitelendirdi. Defin merasimi kamuoyuna kapalı olarak gerçekleşti.

26 EYLÜL’E KADAR YAS TUTMAYA DEVAM EDECEKLER

Kraliçe II. Elizabeth, Windsor Kalesi’ndeki Aziz George Şapeli’nde babası Kral 6. George ve annesi Elizabeth Angela Marguerite’nin yanına gömüldü. Kraliçe’nin geçtiğimiz yıl nisan ayında hayatını kaybeden ve Kraliçe ile birlikte toprağa verilebilmesi için naaşı bekletilen eşi Prens Philip de Aziz George Şapeli’ne defnedildi. Kraliyet Ailesi, 26 Eylül’e kadar Windsor Kalesi’nde yas tutmaya devam edecek.

2 BİN DAVETLİ KATILDI

Kraliçe Elizabeth’in cenaze merasimine üst seviye siyasetçiler, dünya başkanları ve kraliyet ailesi üyeleri de dahil olmak üzere 2 bin davetli katıldı. Toplamda 500 yabancı devlet adamının yer aldığı merasime ABD Lideri Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen üzere dünya önderleri katıldı. Merasimde Türkiye’yi temsilen ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yer aldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

eight + 16 =