REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Karsan e-ATA HYDROGEN Hannover’da yüzünü gösterdi

Karsan, Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen IAA Transportation Fuarı’nda hidrojen yakıtlı e-ATA HYDROGEN’in dünya lansmanını gerçekleştirdi …

Karsan e-ATA HYDROGEN Hannover’da yüzünü gösterdi

Karsan, Almanya‘nın Hannover kentinde düzenlenen IAA Transportation Fuarı’nda hidrojen yakıtlı e-ATA HYDROGEN’in dünya lansmanını gerçekleştirdi.

Karsan CEO’su Okan Baş yeni modellerinin dünya lansmanıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Karsan olarak öncü rolümüzü bir sefer daha gösterdik. Hidrojen yakıt teknolojisine adım atarak toplu ulaşımda yeni bir çağ başlatıyoruz. Son 5 yıl içinde 6 metre e-JEST, 8 metre elektrikli ve Otonom e-ATAK ve 10-12-18 metre e-ATA’dan sonra artık de hidrojenli 12 metre e-ATA aracımızı devreye aldık. Bu manada tekrar öncü davranıp eser gamımızı genişleterek, sürdürülebilir ulaşım konusunda bir adım daha attık. “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” vizyonumuz ile geleceğin elektrikli hidrojen yakıt hücreli aracımızı geliştirip, dünyaya tanıttık. 400’den fazla elektrikli aracımızla başta Fransa, Romanya, Portekiz, Almanya olmak üzere Avrupa’nın dört bir yanında yollardayız. ve önümüzdeki yakın gelecekte Karsan elektrikli araçlarımızla hem Avrupa hem de Kuzey Amerika pazarlarında daha da büyüyeceğiz.” dedi.

Baş, “Hidrojen yakıt hücreli araçlar toplu ulaşımda şimdi çok yeni bir teknoloji. Avrupa’da şu anda kent içi otobüs pazarının yüzde 2’si hidrojen teknolojisine sahip. Ancak sürdürülebilir bir gelecek için batarya elektrikli araçlarda olduğu üzere, hidrojen yakıt hücreli elektrikli araçlar da toplu ulaşım pazarında önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. 2030 yılına gelindiğinde hidrojenli araçların, pazarın %15’ine hakim olacağını ve yıllık 2 bin adedin üzerine çıkacağını varsayım ediyoruz. Karsan olarak biz de, bu pazara süratli giriş yaparak kent içi ulaşımdaki hidrojenli dönüşüme öncülük etmeyi hedefliyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

500 km’nin üzerinde menzil

Alçak tabanlı 12 metrelik e-ATA HYDROGEN, yüksek menzilden yüksek yolcu taşıma kapasitesine kadar birçok alanda operatörlerin gereksinimlerine karşılık verebiliyor. Tavanda konumlanan 1560 lt hacimli hafif komposit hidrojen tankına sahip e-ATA HYDROGEN, gerçek kullanım şartlarında yani araç yolcu ile doluyken ve dur kalk sınır güzergahında 500 km’nin üstünde menzile ulaşıyor. Hidrojenli otobüslerde 500 km’nin üstünde menzil ile e-ATA HYDROGEN, sınıfının en uygun menzilini sağlıyor. Müsaade verilen azami yüklü tartı ve tercih edilen opsiyon özelliklerine bağlı olarak 95 yolcunun üstünü de rahatlıkla taşıyabilen e-ATA HYDROGEN, birebir vakitte sınıfının en âlâ yolcu kapasitesini de sunuyor.

Tek dolum ile tüm gün kullanım performansı

e-ATA HYDROGEN, son teknoloji 70 kW güce sahip yakıt hücresi kullanıyor. Ayrıyeten araçta yardımcı güç kaynağı olarak konumlanan uzun kullanım ömrüne sahip 30 kWh kapasiteli LTO bataryası ise kuvvetli yol şartlarında elektrik motora daha fazla güç sağlarken, acil durumlar için ise ek menzil sunuyor. e-ATA HYDROGEN, elektrikli eser gamının son üyeleri e-ATA 10-12-18’de de kullanılan yüksek performanslı ZF elektrik portal aks ile 250 kW güç ve 22.000 Nm torku çarçabuk üretebiliyor. 7 dakikadan daha az bir müddette hidrojen dolumu gerçekleştirilebilen 12 metrelik e-ATA HYDROGEN, gün içerisinde tekrar dolum yapılmasına gerek kalmadan tüm gün hizmet verebiliyor.

12 metrelik e-ATA HYDROGEN, çevreci karbondioksitli kliması ile yüzde 100 sıfır emisyonlu iklimlendirme sistemine sahip. Bununla birlikte e-ATA HYDROGEN’de ayna kamera teknolojisi, ön çarpışma ikaz, şerit takip ihtar, kör nokta ihtar, sürat hududu göstergesi algılama üzere ileri düzey şoför dayanak sistemleri ve öteki teknolojik özellikler de opsiyon olarak seçilebiliyor.

e-ATA HYDROGEN, yüksek basınca güçlü tankları, acil durumda gazın tahliye edilmesine imkan sağlayan valfleri ve sistemi otomatik olarak kapatan yüksek hassasiyetli sensörleri sayesinde de inançlı seyahat tecrübesi sunuyor.

e-ATA 12 HYDROGEN’nin büsbütün alçak tabanlı olması, esnek oturma nizamı seçenekleri, farklı kapı tipi opsiyonları ve Alman toplu ulaşım standartları olan VDV regülasyonlarına uygun şoför kokpiti modelin değerli avantajları ortasında yer alıyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

sixteen − 9 =