REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Jeff Koons’un rüya otomobili Contemporary İstanbul’da!

Popüler kültürü ve günlük yaşama dair nesneleri odağına alan işleriyle dikkat çeken, balondan ve paslanmaz çelikten ürettiği ikonik hayvan …

Jeff Koons’un rüya otomobili Contemporary İstanbul’da!

Popüler kültürü ve günlük yaşama dair nesneleri odağına alan işleriyle dikkat çeken, balondan ve paslanmaz çelikten ürettiği ikonik hayvan heykelleriyle tanınan, günümüzün en ünlü çağdaş sanatkarlarından Jeff Koons, Borusan Holding ve BMW Türkiye‘nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi.

Yalnızca 99 adet üretilen BMW M850i xDrive Gran Coupé dizaynıyla Contemporary İstanbul’a katılan Koons, kültür sanat ve otomotiv basınıyla buluştu.

Borusan Otomotiv İcra Şurası Lideri Hakan Tiftik düzenlenen basın toplantısında Borusan Holding ve BMW’nin sanata olan takviyesine dikkat çekti. Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW Türkiye’nin ülkenin en önde gelen çağdaş sanat etkinliklerinden Contemporary Istanbul’a uzun yıllardır partner olduğunun altını çizen Tiftik kelamlarını şöyle sürdürdü: “Borusan Otomotiv’in de bünyesinde yer aldığı Borusan Kümesi, kurulduğu günden bu yana kültür sanat faaliyetlerinin destekçisi olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, Türkiye’nin başta gelen çağdaş sanat koleksiyonlarından biri olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na da sahip olan Borusan Kümesi, şimdiki sanat alanındaki faaliyetlerine, Borusan Holding’in de genel merkezi olan Perili Köşk binasında ‘Borusan Contemporary’ çatısı altında devam ediyor. Tüm dünyada çeşitli ülkelerde birçok farklı sanat disiplininde BMW de partnerlik ve sponsorluklarıyla bu aktifliklerin en değerli destekçileri ortasında. Biz de BMW Türkiye olarak Türkiye’de değerli iş birlikleri ve sponsorluk faaliyetlerini ülkemizde destekliyoruz. Geçtiğimiz yıl dünyaca ünlü Türk medya sanatkarı Refik Anadol’un ferdî standı ‘Makine Anıları: Uzay’ desteğimizle Pilevneli Dolapdere’de İstanbullu sanatseverlerle buluştu. Bu yıl CI Bloom’da da multidisipliner sanatçı Can Büyükberber, yeni BMW iX’ten ilham alarak eşsiz bir görsel-işitsel tecrübe sunan yapıtı Monolit’i ortaya çıkardı. Bugün de fevkalâde BMW M850i xDrive Gran Coupé dizaynıyla Jeff Koons’u İstanbul’da ağırlamanın memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

Borusan Otomotiv İcra Konseyi Lideri Hakan Tiftik & Jeff Koons & BMW AG Kültürel İş Birlikleri Lideri Thomas Girst

BMW AG Kültürel İş Birlikleri Lideri Thomas Girst ve Borusan Otomotiv İcra Konseyi Lideri Hakan Tiftik’in de katıldığı basın toplantısında İstanbul’da bulunmaktan ötürü duyduğu heyecanı lisana getiren Jeff Koons ise “Rüya Otomobili” olarak tabir ettiği BMW M850i xDrive Gran Coupé tasarımı ve BMW ile iş birliği hakkında konuştu. Koons; “Kendimi BMW ailesinin bir kesimi olarak görmekten gurur duyuyorum. Geçmişte BMW için bir Arka Car tasarlamak üzerine davet edilmek benim için büyük bir onurdu. Le Mans’taki araba yarışında tasarladığım Arka Car’ı görmek hayatımın en heyecan verici anlarından biriydi. Artık ise BMW ile tekrar çalışma fırsatı yakaladığım için çok memnunum. THE 8 X Jeff Koons Projesi, açıkçası beni çok zorlayan bir iş oldu. Bunun üzerine çok ağır düşündüm. BMW M850i xDrive Gran Coupé’nin özü nedir, gücün özü nedir? Bu soruların cevaplarının peşindeydim. Ardından bir arabanın gücünün sırf motorundan, mühendisliğinden ibaret olmadığını onu kullanan insanın da bu gücün bir ögesi olduğunu düşündüm. BMW M850i xDrive Gran Coupé’yi tasarlarken de arabanın gücünü ve gücünü temsil eden birebir vakitte da sportif ve lüks bir sedan yaratmaya çalıştım. Bu türlü bir fırsatı yakalamak benim için mükemmel oldu” dedi.

BMW AG Kültürel İş Birlikleri Lideri Thomas Girst ise “Jeff Koons’un ortaya çıkardığı yapıta tek sözle bayıldım! Elli yılı aşkın müddettir, dünya çapında yüzlerce kültürel teşebbüsle vaktimizin sanatını ve bahadır seslerini kutluyoruz. Jeff Koons ile de tekrar yakın bir halde çalışabilmek, O’nun Hayal Otomobil’ini gerçeğe dönüştürmek genel merkezimizde ve Almanya’da fabrikalarımızda uğraş gösteren herkes için fevkalâde bir ilham kaynağı oldu. Şirketimizin tarihinde, THE 8 X JEFF KOONS kadar kapsamlı tasarım çalışması gerektiren bir BMW daha evvel yaratılmamıştı. Üstelik bu araba, yalnızca müzelerde bir koleksiyonun imrenilen bir modülü olarak sergilenmekle kalmayacak, tıpkı vakitte yollarda bir heykel edasıyla seyreden eşsiz bir BMW arabası olarak tarihe geçecek” diyerek Jeff Koons ve yapıtı hakkındaki kanılarını paylaştı.

Jeff Koons’un ‘Rüya Otomobil’ olarak tanımladığı ve dünyada sadece 99 adet bulunan BMW M850i xDrive Gran Coupé tasarımı çağdaş sanat tutkunlarının yanı sıra araba meraklılarının da büyük ilgisini topladı. BMW Group’un Dingolfing ve Landshut’taki fabrikalarında onlarca dizayncı ve mühendisten oluşan takımların 200 saatlik el emeğiyle boyanan araba, gövdesinde taşıdığı maviden gümüşe, sarıdan siyaha kadar 11 farklı renk ile büyük beğeni topladı.

Ali Güreli ve Jeff Koons Artist Talks’ta bir ortaya geldi

Fuar alanında Jeff Koons’a eşlik eden Contemporary Istanbul İdare Şurası Lideri Ali Güreli, sanatkarla bir söyleşi gerçekleştirdi. Çağdaş sanatın dünyadaki ve Türkiye’deki aktüel durumunun değerlendirildiği sohbette, ikili sanat sanayisinin Batı’dan Doğu’ya yanlışsız yönelmesi, dijital mimari, Koons’un sanatını etkileyen yeni teknolojiler, geleceğin sanat alanları ve Jeff Koons’un İstanbul’dan aldığı ilham üzerine konuştu.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

thirteen + 17 =