REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Japonya Merkez Bankası tahvil operasyonunu genişletiyor

Japonya Merkez Bankası tahvil getirilerini kontrol altında tutmak için giriştiği tahvil müdahalesini genişletiyor. Banka düzenli tahvil …

Japonya Merkez Bankası tahvil operasyonunu genişletiyor

Japonya Merkez Bankası tahvil getirilerini kontrol altında tutmak için giriştiği tahvil müdahalesini genişletiyor.

Banka düzenli tahvil operasyonlarında daha önce planlanandan daha fazla alım yapacak, alım yaptığı varlıklar portföyünde daha uzun vadeli tahviller de bulunacak.

Buna göre 3 ve 10 yıl arasındaki vadelerde alım miktarları artırılırken, 30 yıllık vadelerde de alım gerçekleştirilecek.

Japonya Merkez Bankası yaptığı açıklamada, “Piyasa şartları dikkate alınarak, tahvil alımı için ihale günü sayısı ve alınacak devlet tahvili miktarını artırılacak” ifadelerini kullandı.

Söz konusu hamlenin ardından 10 yıllık tahvil getirisi 1,5 baz puan düşüşle yüzde 0,23 olurken, yen de dolar karşısında yükseliş kaydetti.

SMBC Nikko Securities Stratejisti Ataru Okumura Japonya Merkez Bankası’nın bu kararının bankanın getiri eğrisini kontrol altında tutma konusunda güçlü bir irade sergilediği anlamına geldiğini belirtti. Okumura, Fed’in ekonomiye yönelik riskleri görmezden geldiği ortamda, Japonya Merkez Bankası’nın getiri eğrisi kontrolüne devam ettiğini ve yendeki zayıflığı görmezden geldiğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası Salıgünü piyasa operasyonları ile 3-10 yıl vadeli Japon devlet tahvillerinden 450 milyar yen (3,66 milyar dolar) tutarında alım gerçekleştirmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

five × 4 =