REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

İranlı kadınlar ayaklandı, Mahsa için saçlarını kesiyorlar

İran’da başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra ömrünü kaybeden Mahsa Emini’nin mevti dünya genelinde …

İranlı kadınlar ayaklandı, Mahsa için saçlarını kesiyorlar

İran‘da başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra ömrünü kaybeden Mahsa Emini’nin mevti dünya genelinde büyük tesir yarattı. Politikler ve sivil toplum örgütleri dahil çok sayıda kişi olayı protesto etti. Emini’nin vefatı toplumsal medyada büyük yankı uyandırırken, Tahran’da ise şovlar düzenlendi. Polis, göz yaşartıcı gazla olaya müdahale etti.

”SAÇ YOKSA GÜNAH DA YOK”

Gaşt-e Erşad (İrşad Devriyesi) ismindeki polis takımlarının kaldırılması için muhalefet kanadından kampanyalar başlatılırken, İranlı bayanlar ise reaksiyonlarını saçlarını keserek ve başörtülerini çıkartarak göstermeye devam ediyor. Yedi yaşından büyük bayanların başörtüsü takmasının mecburî kılınması üzere katı kurallara isyan eden pek çok bayan ”Saç yoksa günah da yok” diyerek saçlarını kazıttı.

CUMHURBAŞKANI REİSİ TALİMAT VERDİ

Tepkiler üzerine Tahran Polisi tarafından yapılan açıklamada, İrşad Devriyes’inin Emini’yi bir saatlik ”brifing” için karakola götürdüğü, genç bayanın burada birdenbire şuurunu kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hastaneye sevk edildiği belirtilmişti. İran devlet televizyonunda yayınlanan manzaralarda de Emini’nin polis merkezine getirildikten sonra bir görevliyle konuşmasının akabinde apansız kötüleşerek yere düşmesi yer alıyor. Görgü şahitleri Emini’nin bir minibüste darp edildiğini söylerken, aile ise kızlarının hiçbir rahatsızlığı olmadığını ve kalp krizi geçirdiğine inanmadıklarını belirtti. Tüm bu tezlerin üzerine Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, hadisenin tüm boyutlarıyla soruşturulması için İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’ye talimat verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

18 + 7 =