REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

İran’da protestoların şiddeti artıyor! Öfkeli kadınlar, irşat polisinin aracına saldırdı

İran’ın başşehri Tahran’da 13 Eylül 2022 tarihinde 22 yaşındaki Mahsa Amini, başörtüsünü kanuna uygun takmadığı gerekçesiyle ahlak polisi …

İran’da protestoların şiddeti artıyor! Öfkeli kadınlar, irşat polisinin aracına saldırdı

İran‘ın başşehri Tahran’da 13 Eylül 2022 tarihinde 22 yaşındaki Mahsa Amini, başörtüsünü kanuna uygun takmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındı. Gözaltındayken komaya girip ölen genç kızın vefatıyla birlikte ülke genelinde protesto şovları başladı. Protestoya iştirak sayısındaki artışla birlikte şiddettin dozu da her geçen gün artıyor.

Ülkedeki şovlar devam ediyor

İRŞAT POLİSLERİNİN ARACINA SALDIRDILAR

Son olarak gerçekleştirilen şovlara üniversite öğrencileri de katıldı. Öfkeli göstericiler, ahlak polisi olarak bilinen irşat polislerinin aracına “katil casuslar, paralı katiller” sloganları atarak saldırdı. Aracın etrafını sarıp üstüne çıkan göstericiler içindeki polislere ulaşmak için camları tekmeledi.

Mahsa Amini

PROTESTOLARI ENGELLEMEK İÇİN İNTERNET KESİLDİ

Diğer yandan rejim de protestoların önüne geçmek ismine yeni adımlar atmaya devam ediyor. İran rejimi, göstericilerin toplumsal medya üzerinden irtibat kurarak organize olmasını engellemek ismine interneti kesintiye uğrattı. Göstericiler de internetin kesilmesinin akabinde “O bardak kırıldı ve su döküldü. Artık yasal müdafaada bulunacağız” paylaşımlarında bulunmaya başladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

thirteen + 20 =