REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

İngiltere MB Başkanı: Faiz yönlendirmesi belirsizlikler nedeniyle yumuşatıldı

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey geleceğe yönelik sözlü yönlendirmesini artan ekonomik belirsizlikler nedeniyle yumuşattığını …

İngiltere MB Başkanı: Faiz yönlendirmesi belirsizlikler nedeniyle yumuşatıldı

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey geleceğe yönelik sözlü yönlendirmesini artan ekonomik belirsizlikler nedeniyle yumuşattığını belirtti.

Brüksel’deki bir etkinlikte konuşan Bailey Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından enerji fiyatlarında yaşanan artışla şu an yüzde 6 civarında seyreden enflasyonun daha da yükselebileceğini öngördü. Bailey bu koşullarda Merkez Bankası’nın politikasında sıkılaşırmaya gitmesinin uygun olacağını, politika yapıcıların yönlendirmesinin ise şu anki belirsizlikleri yansıtması gerektiğini savundu.

Aralık ayında faiz artışına başlayan İngiltere Merkez Bankası, son 3 toplantıda üst üste faiz artışı yaparak politika faizini yüzde 0.75’e çıkarmıştı. Piyasalarda faiz oranının yüzde 2’ye yükselmesi bekleniyor.

Bailey emtia fiyatlarındaki büyük dalgalanmaların finansal piyasalar için de risk oluşturduğunu belirterek “Birçok emtia piyasasında likidite koşulları kötüleşti, bu da yüksek volatilitenin ve bu piyasalarda oluşan risklerin bir sonucu.” dedi. Bu risklere karşı birlikte hareket etmek gerektiğini dile getiren Bailey Merkez Bankaları ve yetkililerin durumu yakından takip ettiğini ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

5 + eleven =