REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

İklim değişikliğinden dolayı farklı hastalık taşıyan sivrisinekler Türkiye’de

İklim değişikliğinden ötürü farklı hastalık taşıyan sivrisinekler Türkiye’de – Uzmandan sivrisinek yorumu: Kalıcı hasarlar bırakabilir İklim …

İklim değişikliğinden dolayı farklı hastalık taşıyan sivrisinekler Türkiye’de

İklim değişikliğinden ötürü farklı hastalık taşıyan sivrisinekler Türkiye’de

– Uzmandan sivrisinek yorumu: Kalıcı hasarlar bırakabilir

İklim değişikliğinden ötürü farklı hastalık taşıyan sivrisinekler Türkiye’de

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Kısmı Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Ali Satar, son günlerde ülkemizde hava sıcaklarının normalinin üzerinde seyrinden dolayı cins sivrisinek olaylarında hastanelere müracaatların arttığına dikkat çekerek, popülasyonu artan Aedes Sivrisineğinin taşıyıcı virüslerle insanlarda hastalığa sebebiyet verebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Ali Satar, yaptığı açıklamada, cins sivrisineklerin birincinin alerjik tepki, sonrasında ise insan bedeninde kalıcı hastalıklar bırakabileceğine değindi. Sivrisinek kaynaklı hastalıklara sebebiyet veren cinsin “Asya Kaplan Sivrisineği” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Satar, ülkemizde sivrisinek hadiselerinin son günlerde çoğaldığını tabir etti.

“Batı ülkelerinde sivrisinek kaynaklı hastalıklar, cinslerden kaynaklanıyor” diyen Prof. Dr. Satar, “Sebebi Asya Kaplan Sivrisineği kaynaklı hastalıklardır. Tabi bu bizim bölgemizde tam görülmedi. Ancak görülmeyecek diye bir şey yok. Zira Suriye’de var olduğunu kayıtlardan biliyoruz. Hasebiyle bizim bölgemizde de görülebilir. Hatta Karadeniz Bölgesinde de aedes dediğimiz farklı bir sivrisinek çeşidi var. Güneydoğu Anadolu Bölgesi için konuşursak, havaların sıcak seyretmesinden ötürü sivrisinek hadiselerinde artış olacağı beklenebilir” sözlerinde bulundu.

“Yıl boyunca sivrisineklerle gayret etmek gerekir”

Sivrisinekle uğraşın yıl içerisinde daima devam etmesi gerektiğinin altını çizen Satar, “Sivrisinekle gayret etmek için yalnızca bir dönem çalışmak yetmez. Bir yıl boyunca sivrisineklerle uğraş etmek gerekir. Zira sivrisinekler yıl uzunluğu varlar. En ufak bir su birikintisinde bile bunlar çoğalabiliyorlar. Sivrisineklerin ömür döngülerine baktığımız vakit dişiler evvel kan emiyorlar sonra çiftleşip yumurtalarını su birikintilerine bırakıyorlar. Kış aylarında yumurtalarını bilhassa ahırların sıcak olmasından ötürü bu şekil yerlere bırakıyorlar” dedi.

Geçmiş yıllarda iklim değişikliği nedeniyle ülkemize birçok farklı çeşitten hayvanın girebileceğini söyleyen Satar, ülkemize artık farklı hastalıkları taşıyabilecek sivrisineklerin de girdiğini kaydetti. Satar, “Havaların değişmesiyle sivrisineklerin hayat ortamları değişiyor. Bizim bu bahiste yapmamız gereken sivrisineklerle yıl uzunluğu gayret etmek olmalı. Sivrisineklerle ergin halde uğraş etmek başarılı olmaz. Bu çaba yavruların sularda olduğu vakit olur. Yavruların hayat döngülerinde sularda büyümesi daha sonra pupa haline gelmesi ve son olarak pupadan çıkış yapıp uçma evresi geliyor. Dediğimiz üzere uçanlarla uğraş etmek daha güç. Diyelim ki bir yere konserve kutusu attığımız vakit bunun içerisinde su birikintisi oluşursa, burada sivrisinekler çabucak üreyebiliyorlar” formunda konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammet Hüseyin İçli – Sıhhat

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

9 + 3 =