REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Hdp’li Gergerlioğlu’dan TBMM Başkanı Şentop’a: “Kendisi ile Ne İstişaresi Yapayım?”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM Lideri Mustafa Şentop’un HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Hoş ile ilgili verdiği soru …

Hdp’li Gergerlioğlu’dan TBMM Başkanı Şentop’a: “Kendisi ile Ne İstişaresi Yapayım?”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM Lideri Mustafa Şentop’un HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Hoş ile ilgili verdiği soru önergesini “kişisel görüş ileri sürüldüğü ve tek hedefi istişare sağlamaktan ibaret konu” olduğu gerekçesiyle iade ettiğini belirterek, “Ben kendisi ile ne istişaresi yapayım? Yani Meclis’in haklarını, milletvekillerinin haklarını umursamayan liderle neyin istişaresini yaparım?” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM Lideri Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, HDP’li Semra Güzel’in gözaltına alındığı süreçte “kötü muameleye yapıldığını” ileri sürerek, “AK Parti, MHP ve BBP vekilleri dışında rastgele bir milletvekiline karşı başkanlığınızda kendinizi sorumlu hissediyor musunuz?” diye sormuştu.

TBMM Lideri Şentop, Gergerlioğlu’nun soru önergesini TBMM İçtüzüğü’nün 96 ve 97. hususlarına muhalif olduğu gerekçesiyle iade etti. Şentop, cevabında şu sözleri kullandı:

“TBMM İçtüzüğü’nün ‘yazılı soru’ başlıklı 96’ıncı unsurunda ‘yazılı soru,… şahsî görüş ileri sürülmeksizin;… bir önerge ile yazılı olarak cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir’ kuralına yer verilmiş olup; bu husus uyarınca yazılı soru önergesi metninde önerge sahibi milletvekillerinin ferdî görüşlerine yer verilmemesi gerekmektedir. TBMM İçtüzüğü’nün ‘Sorulamayacak konular’ başlıklı 97’inci unsuru ‘Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilmez: …b) Tek hedefi istişare sağlamaktan ibaret konular’ kararını içermektedir. Bu unsurda yazılı soru önergelerinde yalnızca belirli bir bahis hakkında istişari emelle sorulan soruların Başkanlıkça kabul edilemeyeceği karara bağlanmıştır. Bu çerçevede ilgide kayıtlı önergeniz incelenmiş ve önergenizin TBMM İçtüzüğü’nün üstte aktarılan 96 ve 97’inci unsurları kararlarına karşıtlık taşıdığı değerlendirilmiştir.”

Şentop’un karşılığını kıymetlendiren Gergerlioğlu, şunları tabir etti:

“Tüm sorularımızı kişisel görüş ve istişare gayeli görüş diye reddetmiş. Biz apaçık gerçeklikleri sormuştuk. Cevaplaması gereken sorular canını sıkmış anlaşılan. Sorularımızı iade etmiş. ‘Semra Güzel’e yapılan makus muameleye açıklama yapacak mısınız?’ diye sorduk. Yanıtsız.

Burada bir istişare değil. Ben kendisi ile ne istişaresi yapayım? Yani Meclis’in haklarını, milletvekillerinin haklarını umursamayan liderle neyin istişaresini yaparım? Kendisine soru sorarım millet ismine, millet ismine da yanlışsız dürüst cevaplamasını isterim. Şu hale bakın. Cevaplamamak için kırk dereden su getiriyor.

Bu üç parti dışındaki vekillere yönelik muamelelerde, hiç sesini çıkarmıyor Meclis Lideri. Biz de bu soruyu soracağız.

Benim Meclis’ten yaka paça çıkarılmam konusunda sustunuz, Mustafa Yeneroğlu’na hakaret ve küfürler eden polis memuru sırasında sustunuz, Ayşe Acar Başaran’a tehditler ve hakaretler ağır bir formda yapıldı sustunuz. Semra Hoş başı eğdirilmek, saçı çekilmek suretiyle götürüldü, sustunuz. Siz ne vakit konuşacaksınız?”

Kaynak: ANKA / Aktüel
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

fourteen − 11 =