REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Hazırgiyimde hedef, dijital dönüşümle 40 milyar dolarlık ihracat

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) dijital dönüşüme liderlik etmek için 2018’de başlattığı, “Tasarımdan Üretime …

Hazırgiyimde hedef, dijital dönüşümle 40 milyar dolarlık ihracat

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) dijital dönüşüme liderlik etmek için 2018’de başlattığı, “Tasarımdan Üretime: Türkiye’de Hazır Giyim Sektörünün Dijital Dönüşüm Projesi”nde, Dijital Dönüşüm Merkezi (DDM) hizmete hazır hale getirildi.

DDM, Türkiye ve Avrupa Birliği mali iş birliği çerçevesinde finanse ediliyor ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Rekabetçi Sektörler Programı altında uygulanan 10,4 milyon euro hibe desteği ile yürütülen projenin “merkez üssü” konumunda bulunuyor. Proje ile bir yandan AB Dijital Tek Pazar Stratejisi Türk moda endüstrisine uyarlanırken, diğer taraftan sektörü 40 milyar dolarlık ihracat hedefine taşıyacak alt yapı oluşturulacak.

DDM’nin hizmete açılışı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Proje faaliyetlerinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin ihracattaki başarısına dikkati çekerek, bu tür projelere olan desteklerle daha da yukarıya götüreceklerini söyledi.

He-def yüzde 5’lik pay

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe ise hazır giyim ve konfeksiyonun Türkiye ekonomisi için büyük ve önemli bir sektör olduğuna vurgulayarak, “Küresel hazır giyim endüstrisi 2021’de 1,5 trilyon dolarlık bir hacme ulaştı. 2026’da 2,2 trilyon dolarlık bir büyüklük öngörülüyor. Dünya hazır giyim ihracatı ise 545 milyar dolar. Türkiye olarak küresel ihracatta bizim payımız yüzde 3,2. Biz bu payı en az yüzde 5’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Stratejilerimizi bu hedefe göre oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

nineteen − fourteen =