Kocaeli Şehir Portalı

  • 12.0702
  • 13.5876
  • 16.0416
Filyasyon ekiplerinden yürekleri sızlatan çağrı: "9 aydır ailemi göremiyorum lütfen evde kalın"
Filyasyon ekiplerinden yürekleri sızlatan çağrı:

Filyasyon ekiplerinden yürekleri sızlatan çağrı: "9 aydır ailemi göremiyorum lütfen evde kalın"

Filyasyon takımlarından yürekleri sızlatan davet: "9 aydır ailemi göremiyorum lütfen konutta kalın"

Filyasyon gruplarından yürekleri sızlatan davet: "9 aydır ailemi göremiyorum lütfen konutta kalın"

Filyasyon gruplarından yürekleri sızlatan davet

-"Tedbirsiz gezenleri gördükçe üzülüyoruz"

DÜZCE– Korona virüs salgınıyla çabada değerli rol üstlenen filyasyon takımları, Düzce'de olay sayılarının arttığı bugünlerde de ağır formda çalışmaya devam ediyor. Yaklaşık 9 aydır ailesini göremediğini tabir eden filyasyon takımları şefi Mehmet Cüceler, vatandaşlara konutlarında kalmaları ikazında bulundu.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan dünyada ve Türkiye'yi tesiri altına alan milyonlarca insanın hayatını kaybettiği Covid-19 pandemisinde hem olay takibi hem de hastaların konutta takibi için kurulan filyasyon grupları, hadise sayılarının artmasıyla birlikte ağır formda çalışmaya devam ediyor. Düzce Vilayet Sağlık Müdürlüğü Halk Sıhhati Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan filyasyon takımları artan olay sayılarına müdahale etmeye çalışıyor.

"Vatandaşlardan aykırı yansılar alabiliyoruz"

Filyasyon grupları şefi Mehmet Cüceler çalışmalar kapsamında yaşanan zorluklara değinerek; "Ekip olarak günlük 13 takım 26 kişi, 3 vardiya biçiminde çalışılıyor. Toplamda 48 takım, 10 masa başında, 30 tanede davet merkezi ve alanda ise 80 kişi ile çalışıyoruz. Yaşadığımız zorluklar ise hastalarımızın konut adreslerini bulmakta kasvet yaşayabiliyoruz. Köylerine gittiğimizde pozisyon olmayabiliyor, telefonlar çekmiyor. Gruplarımızla ulaşmaya çalışıyoruz. Hastaların adresleri farklı yerlerde çıkabiliyor. İnsanları aradığımızda 'Sen beni bulacaksın madem gel bul' biçiminde aksi yansılar alabiliyoruz. Bu hastalarımızı da geze geze bulmaya çalışıyoruz" tabirlerinde bulundu.

"Özel kıyafetlerle çalışmak güç oluyor lakin beşerler için değer"

Hami kıyafetlerin özel olması nedeniyle hareketlerin kısıtlandığını belirten Cüceler; "Bu özel kıyafetlerle çalışmak çok sıkıntı oluyor. Hasta olmamak için bunları giymek mecburiyetindeyiz. Ancak hareket kısıtlı. Kış mevsiminde üşümemek için yararı olacaktır ancak yaz mevsiminde çok zordu. Yazın yarım saat içinde her tarafımız ter içinde kalıyor. Biz rahat olsun diye büyük vücut giyiyoruz ancak hakikaten çok zor" formunda konuştu.

"Kurallara uyulmadığı sürece yayılacak"

Filyasyon takımlarının özveriyle çalışmasına karşın ara ihlali yapanlara, maskesiz dolaşanlara davet yapan filyasyon takımları şefi Mehmet Cüceler, "Belirli periyotlarda aşikâr başlı kurallar var. Bu kurallara uyulması gerekiyor. Kurallar 81 vilayette insanlarımızın sıhhati için koyuldu. Bu kurallara uymayan vatandaşlar var. Birtakım şeyleri başlarına geldiğinde anlıyorlar. Evet hastalığı hafif atlatan beşerler var ancak çok ağır atlatan insanlarımızda var. Kurallara uyulmadığı sürece Covid yayılacak. Yayıldığı sürece kısıtlamalar devam edecek. Herkes, birinci günlerdeki üzere kurallara uysa olay sayıları artmayabilir. Lakin kurallara uyulmadığı sürece hadise sayıları artıyor. En büyük nedeni de kurallara uymayan vatandaşlar. Dikkat edilse, kurallara uyulsa durum bu kadar acı olmayacak. Bizler elimizden geleni yapıyoruz, onlarda yapsa hiçbir sorun yaşanmayacak. Kurallar çokta sıkıntı değil. Maske takılacak, toplumsal aralığa dikkat edilecek. Birde maskeler günlüktür. Maskelerin günlük olarak ve de nemlendiğinde değiştirilmesi lazım. Ayrıyeten bu periyotta misafirliklere gitmeyebilirler. Zira akraba ziyaretlerinden çok daha fazla hadiseler çıkmaya başladı" tabirlerinde bulundu.

"9 aydır ailemi göremedim"

Pandeminin birinci günlerinden bugüne kadar sevdiklerinden uzak kaldıklarını ve kurallara uymayan vatandaşları gördüğünde üzüldüğü belirten Cüceler son olarak, "Ben mesela Malatyalıyım ancak bu sene ailemin yanına gitmedim. Düğünlere, cenazelere kurallara uymak için gidemedim. Çocuğumuza ailem bakıyordu. Onları da riske atmamak için Malatya'ya gönderdim. Şu an çocuğumuza eşimle birlikte dönüşümlü olarak bakıyoruz. Bu formda yaşamaya çalışıyoruz. Mart Ayında Düzce'ye geldim. Yaklaşık 9 aydır ailemi göremedim. Arkadaş ve akrabalarımızla da telefonla görüşebiliyoruz. Lakin son periyotta çok ağır çalışıyoruz. Zira olaylar arttı. Sabah 8'de girip gece 2-3'te çıktığımız oluyor. Bu sebeple telefon edecek vaktimizde olmuyor. Nitekim güç. Kurallara uymayanları görünce de verdiğimiz emeklerin karşılığını alamadığımızı düşünerek üzülüyoruz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / SELÇUK AKYOL