Kocaeli Şehir Portalı

  • 12.0702
  • 13.5876
  • 16.0416
Genç kadın, 257 gün önce yakalandığı koronavirüsün belirtilerini halen yaşamaya devam ediyor
Genç kadın, 257 gün önce yakalandığı koronavirüsün belirtilerini halen yaşamaya devam ediyor

Genç kadın, 257 gün önce yakalandığı koronavirüsün belirtilerini halen yaşamaya devam ediyor

Genç bayan, 257 gün evvel yakalandığı koronavirüsün belirtilerini hala yaşamaya devam ediyor

Dokuz aydır uzun vadeli Kovid-19 tesirleri ile savaşan 35 yaşındaki Kanadalı bayan, koronavirüse yakalandığı günden itibaren yaşadığı anları anlattı. 35 yaşındaki Ashley Antonio, koronavirüse yakalandığı günden 9 ay sonra bile koronavirüs belirtilerine sahip olduğunu söz ederken nefes almadaki zorluğun yanı sıra şiddetli baş ağrıları, akciğer tıkanıklığı, eklemlerinde şişlik, kızarıklık ve kalp çarpıntısı üzere öngörülemeyen ve ağrılı komplikasyonlar yaşadığını anlattı.

HERKES İÇİN GEÇERLİ DEĞİL

Kovid-19'a yakalanan 35 yaşındaki Ashley Antonio, hastalığa yakalandığı günden bu yana 257 gün geçmesine karşın hala semptomları ile gayret ediyor. Koronavirüse yakalanmasının akabinde 9 ay geçmesine karşın hala koronavirüs belirtiler göstermesinin nedeni ise uzun müddetli Kovid-19... Halk sıhhati uzmanları, Kovid-19'un ekseriyetle iki hafta içerisinde geçtiği ve kısa vadeli bir hastalık olarak tanımlasa da bu herkes için geçerli değil.

HİÇBİR HASTALIĞA SAHİP DEĞİL

Antonio, 257 gündür nefes almadaki zorluğun yanı sıra; şiddetli baş ağrıları, akciğer tıkanıklığı, eklemlerinde şişlik, kızarıklık ve kalp çarpıntısı üzere öngörülemeyen ve ağrılı komplikasyonlar yaşıyor.

Antonio CBC'ye yaptığı açıklamada, kimi günler düzgün hissetse de öteki günler uyandığında nefes alamadığını ve hareket edemediğini lisana getirdi. Daha evvel son derece sağlıklı olduğunu söyleyen Antonio, evvelden var olan bir sağlık sorunu olmadığını ve sağlık yetkililerinin bahsettiği hiçbir hastalığa sahip olmadığını da tabir etti.

MERDİVEN BİLE ÇIKAMIYOR

Antonio, semptomları hafifletmek için çaba etse de Edmonton merkezli bir duruşma avukatı olarak yaptığı beş ay işten ayrılmak zorunda kaldı. Daha evvel her gün antrenman yapan biri olmasına karşın şu an merdiven çıkarken bile nefes alamadığını belirtti.

HER GÜN ETKİLENİYORLAR

Antonio, medya ve tıp dünyasının ya 10 gün içinde iyileşeceğiniz ve olağan hayatına dönebileceğiniz yahut ölebileceğiniz izlenimini verdiğini söylerken bu durumun ortasında bir yerde gayret eden büyük bir küme insan olduğunu ve her gün müthiş biçimlerde etkilendiklerini söyledi.

HASTALIĞININ BİRİNCİ BELİRTİSİ MİDE RAHATSIZLIĞIYDI

Mart ayının sonunda hastalanan Antonio, öncelikle mide rahatsızlığına yakalandığını düşündü fakat sonraki sabah uyandığında zorlukla ayakta durabiliyordu. Yaklaşık bir hafta sonra semptomlar azalsa da bunun yalnızca birinci dalga olduğu daha sonra anlaşıldı.

KORONA BELİRTİLERİ TEKRAR ORTAYA ÇIKTI

Birkaç hafta sonra tekrar hastalandı ve beden ağrıları çekmeye başladı. Ayağa kalkmanın bile büyük bir uğraş olduğu bu süreçte kısa yürüyüşler bile bayılmasına sebep oluyordu.

Ayrıyeten hafızasında ve konsantrasyonunda da sıkıntılar ortaya çıkan Antonio, bir noktada kendi ismini bile hatırlayamıyordu.

"FELÇ GEÇİRDİĞİMİ DÜŞÜNDÜM"

6 hafta sonra semptomlar tekrar ortaya çıktığında yüzünün yarısını ve bedeninin sol yarısını yarım saat kadar boyunca hissedemediğini söyleyen Antonio, acil müdahale için hastaneye gitti ve felç geçirdiğini düşündüğü söyledi.

Daha sonra romatoid artrit ve hudut sistemindeki arızalarla tetiklenen bir kan dolanım bozukluğu olan postural ortostatik taşikardi sendromu (POTS) teşhisi konuldu.

SEMPTOMLAR BÜSBÜTÜN ORTADAN KALKACAK MI?

Uzun vadeli Kovid araştırmaları hala başlangıç kademesinde olsa da Antonio hadisesi hala baş karıştırıcı olarak nitelendiriliyor ve semptomlarının büsbütün ortadan kalkıp kalkmayacağı da merak konusu.

Antonio, birkaç hoş günü olsa da makus günlerin geri geleceğini bildiğini ve bu durumun hiç bitmeyecekmiş üzere hissettirdiğini belirtti. Tesirlerin ve tahlilin bilinemez olmasının ve birkaç ay, birkaç yıl yahut sonsuza kadar olabileceği kanısının hayli korkutucu olduğunu ekledi.

ABD'li diş tabipleri Kovid-19'la enfekte olan şahıslarda artan sayıda diş sıhhati sorunları yaşandığını belirterek, birdenbire ortaya çıkan "diş kaybı"nın uzun periyodik Kovid'in semptomları ortasında kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti.