Kocaeli Şehir Portalı

  • 13.4960
  • 15.4691
  • 18.4971
Filyasyon ekibinin başarısıyla vaka sayısı kontrol altına alındı
Filyasyon ekibinin başarısıyla vaka sayısı kontrol altına alındı

Filyasyon ekibinin başarısıyla vaka sayısı kontrol altına alındı

Filyasyon takımının başarısıyla hadise sayısı denetim altına alındı

Filyasyon grubunun başarısıyla olay sayısı denetim altına alındı

Van Vilayet Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu:

"Van'daki olay sayısı denetimli seyretmektedir"

VAN - Van Vilayet Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, filyasyon grupların çalışmaları hakkında bilgi vererek, "Bu başarılı çalışmalar sonucunda Van'daki hadise sayısı denetimli seyretmektedir" dedi.

Korona virüsle uğraş tüm dünyada olduğu üzere Türkiye'de de devam ediyor. Van'daki korona virüs hadise sayısını yakından takip eden Van Vilayet Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, filyasyon takımlarının çalışmalarına katıldı. İpekyolu ilçesindeki Kevenli TOKİ'de oturan pozitif hadise temaslılarını ziyaret eden Sünnetçioğlu, hastaların bilhassa birinci 48 saat içerisinde verilen ilaçları tertipli kullanmalarını önerdi.

"Van'da pandemi denetimimiz altında"

Ziyaretinin akabinde açıklamalarda bulunan Vilayet Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu, pandeminin başından bugüne tüm gruplarıyla canla başla gayret ettiklerini belirtti. Vilayet ve ilçe filyasyon takımlarının çabaları sonucunda ise başarılı sonuçlar aldıklarını tabir eden Sünnetçioğlu, "Şu an Van'da pandemi denetimimiz altında. 170 filyasyon ekimiz var. Bu takımlarımız yaklaşık 80'i hekimli takımlardan, başkaları ise yardımcı sağlık işçisinden oluşmaktadır. Pozitif hadisenin düşüşüyle birlikte davet merkezimiz hadiseye bilgilendirmelerde bulunuyor. Bilgilendirmenin akabinde filyasyon takımlarımız kısa müddette pozitif hastalara ulaşarak ilaç konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapıyor. Ayrıyeten pozitif gerçek temaslıları çıkarmak için çabayla gayret ediyorlar. Bu başarılı çalışmalar sonucunda Van'daki olay sayısı denetimli seyretmektedir" diye konuştu.

"İlk 48 saat içerisinde verilen ilaçlar sistemli kullanılsın"

Maske, ara ve hijyen kurallara uyulması gerektiğini lisana getiren Sünnetçioğlu, "Özellikle vurgulamak istiyorum; birinci 48 saat içerisinde korona virüs için verdiğimiz ilaçları nizamlı olarak almalarını kendilerinden rica ediyoruz. Bu ilaçları kullanmadıkları yahut yeteri dozda kullanmadıkları vakit ağır bakım ya da hastanenin servislerinde yatırmak zorunda kalıyoruz. Ağır bakım doluluk oranımız yüzde 60'ın altındadır. Hastanede korona virüs sevisinde yatan hasta oranı yüzde 50 civarlarındadır. Hastanelerimizde korona virüsle ilgili bir dert yaşamıyoruz" formunda konuştu.

"Aylık 20 bin davet düşüyor"

Günde ortalama 700 davet aldıklarını belirten Pandemi Davet Merkezi Koordinatörü Uzman Dr. Abdullah Sarıözan ise "Aylık olarak ortalama 20 bin civarında davet düşüyor. Bu hafta sonu azalabiliyor ya da belli günlerde de artış gösterebiliyor. İzolasyonun bittiği periyotlarda ise bilgi gayeli davet sayımız binlere ulaşıyor" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / YILMAZ SÖNMEZ