Kocaeli Şehir Portalı

  • 13.4960
  • 15.4691
  • 18.4971
Joe Biden'den 100 günde 100 milyon aşı sözü
Joe Biden'den 100 günde 100 milyon aşı sözü

Joe Biden'den 100 günde 100 milyon aşı sözü

Joe Biden'den 100 günde 100 milyon aşı kelamı

ABD'nin 46'ıncı Başkanı seçilen Joe Biden, 20 Ocak'ta misyonu aldıktan sonraki 100 gün içinde 100 milyon kişinin aşılanacağı taahhüdünde bulundu.

20 Ocak'ta Donald Trump'tan vazifesi devralması beklenen Biden, "Beyaz Saray'a gelir gelmez salgını sona erdiremeyeceğini lakin Covid-19'un seyrini değiştirebileceğini" söyledi. Biden ayrıyeten salgınının yavaşlatılabilmesi için halktan 100 gün boyunca maske takmalarını istedi.

Joe Biden, Delaware'de düzenlediği basın toplantısında sağlık takımını tanıttı.

Biden, Sağlık Bakanlığı'na California Başsavcısı Xavier Becerra, Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri Başkanlığına (CDC) da Rochelle Walenksy'i önermişti.

Dr. Fauci, Biden'ın sağlık başdanışmanı olacak

Trump devrinde de misyon yapan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, Biden'ın 'tıbbi başdanışman' olarak misyon yapacak. Dr. Fauci sık sık Donald Trump'la zıt düşüyordu.

Biden, "İlk 100 günüm Covid-19 virüsünü bitirmeyecek. Buna kelam veremem. Bu çıkmaza bir anda girmedik. Bir anda kurtulmamız da mümkün değil. Lakin birinci 100 gün hastalığın seyrini değiştirebilir. ABD'de hayatı olumlu tarafta değiştirebilir" dedi.

Kongre'de iki parti ortasındaki müzakereler sonuçlandırılıp acil finansman sağlanamazsa bu gayretlerin sekteye uğrayabileceğini belirten Biden, çocukların okullara dönmesini sağlamanın ana önceliklerinden biri olacağını vurguladı.

Aşıya perşembe günü onay çıkması bekleniyor

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA) dün Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısında bir güvenlik telaşı olmadığını açıklamıştı. Bu açıklamayla aşının acil kullanım için onay almasının önünde bir mani kalmadığı belirtiliyor.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, aşının yüzde 95 tesirli olduğunu ve büyük bir güvenlik korkusunun bulunmadığını gösteren bilgileri geçen ay FDA'ya sunmuştu.

FDA müracaat komitesinin yarın yapacağı toplantıda kesin kararını açıklaması bekleniyor.

Bu aşı iki doz halinde kullanılıyor. Lakin birinci dozun ağır olaylarda yüzde 89 oranında tesirli olduğu belirtiliyor.

Amerikan şirketi Moderna'nın geliştirdiği aşının da Noel'den evvel (25 Aralık) onay alabileceği tabir ediliyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'nin bilgilerine nazaran, ABD'de Covid-19 hadiselerinin sayısı 15 milyonu geçti. Hastalıktan ölenlerin sayısı da 293 bini aştı.