Kocaeli Şehir Portalı

  • 12.0702
  • 13.5876
  • 16.0416
CHP'li Özgür Özel'den Çin aşısı açıklaması: Sağlık Bakanı haklı
CHP'li Özgür Özel'den Çin aşısı açıklaması: Sağlık Bakanı haklı

CHP'li Özgür Özel'den Çin aşısı açıklaması: Sağlık Bakanı haklı

CHP'li Özgür Özel'den Çin aşısı açıklaması: Sağlık Bakanı haklı

Türkiye, Çinli Sinovac şirketi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı CoronaVac'tan 50 milyon doz sipariş etti. Uygulama 11 Aralık'ta sağlıkçılarla başlayacak. Aşının güvenirliliğine yönelik tartışmalar ise devam ediyor. Bir kesim üreticinin Çinli bir firma olduğu gerekçesiyle aşıya uzaklıklı yaklaşırken, öbür kesim ise "ölü virüs"ten yapıldığı gerekçesiyle kuşkunun yersiz olduğu görüşünde. Birebir vakitte eczacı olan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'den de mevzuyla ilgili bir açıklama geldi.

Türkiye'nin ithal edeceği aşıya Çin malı değersizleştirmesi üzerinden güvensizlik oluşturulmasının hakikat olmadığını söyleyen Özel, "Sağlık Bakanı'nın söyledikleri, eczacı kimliğimle doğruluyorum ki haklıdır. Türkiye'nin laboratuvarlarında onay aldıktan sonra ben bu aşıyı vurulacağım, bütün sevdiklerime de tavsiye edeceğim" dedi.

"DEZENFORMASYON BÜYÜK BELA"

Aşı tartışmasını bir görüntü açıklamasıyla kıymetlendiren CHP'li Özgür Özel, şunları söyledi;

"Bu korona günlerinde korona belası kadar büyük bir bela çıktı. O da bilgi kirliliği ve dezenformasyon belası. Artık bu hem Türkiye'de hem dünyada bir aşı aksiliği üretmeye başladı. Birincisi şunu söyleyelim; ülkenin ithal edeceği aşıların üçüncü faz çalışmalarını tamamlamış, yayınlarını yapmış ve Türkiye'nin laboratuvarlarında da incelenmiş olması koşuluyla bütün vatandaşlarımızın aşıyı vurdurması gerektiğini düşünüyorum. Sağlık Bakanı'nın Çin aşısı-Alman aşısı karşılaştırması ve Çin aşısı konusunda söyledikleri; eczacı kimliğimle doğruluyorum ki haklıdır. İnaktif aşılar inançlı aşılardır. Çin'in yaptığı ucuz bir kadro kalitesiz üretimlerden ötürü 'Çin malı' telaffuzunu aşıya taşımak katiyetle gerçek değil. Ne metotla yapılacağı aşikardır ve bu aşılar Türkiye'de de test edilecektir. 'Çin malı' nefreti, 'Çin malı' korkusu, 'Çin malı' değersizleştirmesi üzerinden Türkiye'nin ithal edeceği, şu anda da bulabileceği yüksek ölçüdeki tek aşı üzere görünen bu aşıya karşı bir güvensizlik yaratmayı, bir aşı aykırılığı yaratmayı gerçek bulmuyoruz.

"BEN VURULACAĞIM"

Çin aşısının üçüncü faz çalışmasının yayınları tamamlanıp Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu'nun laboratuvarlarında onay aldıktan sonra ben bu aşıyı vurulacağım. Bütün sevdiklerime, dostlarıma vurulmalarını tavsiye edeceğim. Bütün vatandaşlarımıza da sözümüze bedel veren herkese de aşı olmalarını, bağışıklığa katkı sağlamalarını hem kendilerini hem toplumu müdafaalarını, bu belanın başımızdan def edilmesi için de bu sorumluluğu almalarını tavsiye ederim.

"BU MEVZUDA KUTUPLAŞMA OLMAZ"

Ve Sağlık Bakanı'na çağrımdır: Bu bahiste artık kutuplaşmanın, iktidar-muhalefet çelişkilerinin, tartışmalarının dışına çıkmak lazım. Bu mevzuda daima birlikte bir ulusal kampanya yürütmek lazım. Tahminen tüm önderlerin dayanağını talep etmek lazım. Kamu spotlarında toplumun tüm kesitlerine, tüm siyasi partilerin önderlerine yer vermemiz lazım. Biz bu hususta elimizi uzatmaya, elimizi taşın altına koymaya hazırız."