Kocaeli Şehir Portalı

  • 13.4960
  • 15.4691
  • 18.4971
Karantina müddeti kaç gün? Karantina mühleti kaç gün oldu? Koronavirüs pozitif olanlar, yakın temaslılar kaç gün karantinada kalacak?
Karantina müddeti kaç gün? Karantina mühleti kaç gün oldu? Koronavirüs pozitif olanlar, yakın temaslılar kaç gün karantinada kalacak?

Karantina müddeti kaç gün? Karantina mühleti kaç gün oldu? Koronavirüs pozitif olanlar, yakın temaslılar kaç gün karantinada kalacak?

Karantina mühleti kaç gün? Karantina mühleti kaç gün oldu? Koronavirüs pozitif olanlar, yakın temaslılar kaç gün karantinada kalacak?

Koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşlar kaç gün konutta kalmaları gerektiğinive karantina müddetinin kaç gün olduğunu merak ediyor. Son dakika gelişmeleri nazaran karantina mühleti kaç gün?

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs testi pozitif çıkan hastalar için şu açıklama yapılmaktadır:

"İzolasyon ve karantina mühletleri; hastalığa ilişkin yeni bilimsel bilgiler, DSÖ, ECDC ve CDC'nin teklifleri göz önünde bulundurularak düzenlenmektedir. Virüs, kişinin bedenine girdikten sonra 14 gün içerisinde çoğalır ve hastalık yapar. Bu nedenle kişinin hastalık belirtileri açısından 14 gün boyunca karantinada kalması ve takip edilmesi hem hastalığın erken tespit edilmesi hem de öbür bireylere bulaşmasının önlenmesi için kıymetlidir. Fakat bir şahısta hastalık çıktıktan sonra virüsün atılım mühleti hastalığın şiddetine nazaran değişmektedir. Bu nedenle de bilimsel bilgiler göz önünde tutularak düzenlenen Koronavirüs hastasının izlem mühletleri sabit olmayıp hastalığın şiddetine nazaran 10 gün, 14 gün yahut 20 gün olarak değişmektedir."

KARANTİNA MÜDDETİ KAÇ GÜN?

14 gün olan koronavirüs yakın temaslıların karantina müddeti 10 güne düşürüldü.

KORONAVİRÜS OLUMLU OLANLAR KAÇ GÜN KARANTİNADA KALACAK?

Sağlık Bakanlığı'ndan yakın temaslıların karantina müddetinde değişiklik yapıldığına dair yazılı bir açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Denetim Tedbire Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemeler ülkemiz tarafından anlık olarak takip edilmekte ve rehberlerimize entegre edilmektedir" denildi.

Yapılan yazılı açıklamada şu tabirlere yer verildi:

Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina devri müddetince rastgele bir semptom gelişmeyen bireylerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Lakin bu bireyler toplumda uyulması gereken önlemlere devam ederler.

"7. GÜNÜN SONUNDA KARANTİNA SONLANDIRILABİLİR"

Ayrıyeten yakın temaslı olan ve izlem mühletince semptom gelişmeyen şahıslarda, PCR testi sonucuna nazaran 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir. PCR testi, lakin kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra konutta numune alınarak yapılabilir. PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen şahıslarda 7. günün sonunda karantina sonlandırılır.

"ÇALIŞANLARIN 8. GÜNDE İŞE GERİ DÖNÜŞLERİ SAĞLANABİLİR"

Yakın temaslılarda karantina hiçbir formda 7 günden evvel sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir. Bu uygulama yüksek riskli bireylere (yaşlı bakım meskenleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu ömür alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Fakat bu şahıslar toplumda uyulması gereken önlemlere devam ederler"

"4 METREKAREYE 1 KİŞİ"

Öte yandan açıklamada "Pandemi periyodunda hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması maksadıyla iş yerleri düzgün havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak alanlar halinde düzenlenmelidir" uyarısı da yapıldı.