Kocaeli Şehir Portalı

  • 13.4960
  • 15.4691
  • 18.4971
Son dakika haberleri... Kilosu 700 lira, kapış kapış satılıyor
Son dakika haberleri... Kilosu 700 lira, kapış kapış satılıyor

Son dakika haberleri... Kilosu 700 lira, kapış kapış satılıyor

Son dakika haberleri... Kilosu 700 lira, kapış kapış satılıyor

Koronavirüs ve dondurucu soğuklar sebebiyle bağışıklıklarını güçlendirmek isteyen vatandaşlar, bin bir çeşit bitkisel eser satan aktarlara yöneldi.

KİLOSU 700 TL'YE SATILIYOR

Esas ebegümeci, kekik, adaçayı, ıhlamur, zerdeçal, zencefil ve kış çayları satılırken, koronavirüsle birlikte udi hindiye, propolis ve arı sütüne de istek çoğaldı. Hindistan'da klasik tıp tedavilerinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi için kullanılan udi hindi bitkisi, pandemiyle birlikte Türkiye'de de talep görmeye başladı. Kilogramı 600 TL ile 700 TL ortasında satışa sunulan udi hindi, vatandaşların bağışıklık güçlendirici bitkisi olarak tercih ediliyor. Aktar Ayşegül Leylek, bahisle ilgili olarak, "Bunlar gram ile satıldığı için insanları maddi olarak çok fazla etkilemiyor. Kişinin alacağı esasen 50 gram. Fakat korona periyodunda biz bile udi hindiyi bulamadık. O yüzden fiyatı bin liralara kadar çıktı. Bulunamadı ve çok fazla talep oldu. Temin edilmeye başlandıktan sonra fiyatı tekrar 600 TL ile 700 TL civarlarına düştü. Şu an bendeki fiyatı da 600 TL ile 700 TL civarında değişiyor" dedi.

"BİZ BİLE TEMİN ETMEKTE ZORLANDIK"

Pandemi periyodunda ismi duyulmayan ve bilinmeyen bitkilerin de rövanşta olduğunu vurgulayan Leylek, "Bizim bildiğimiz lakin insanların bilmediği bitkiler de gündeme geldi. Bunun en başında, satışta patlama yaşayıp bulmakta zorlandığımız udi hindi geliyor. Udi hindi tozu, akciğerlerde muazzam bir tesire sahiptir ve akciğerleri temizleyip kuvvetlendirme açısından da çok yararlıdır. Udu hindiyi de genelde toz halinde insanlara sunduk. Vatandaşlar udi hindiyi bala, yoğurda, pekmeze bir çay kaşığı karıştırarak içmeye itina gösterdiler. Bunun da ciğerleri rahat ettirdiği, ciğerlerindeki ağrılara güzel geldiği biçiminde olumlu sonuçlar aldık. Udi hindinin akciğerleri temizlediğini biliyorduk, son periyotta korona ile birlikte o da patladı. Propolis ve arı sütü biliniyordu lakin udi hindi koronavirüsle birlikte ortaya çıktı, patladı. Hatta biz bile udi hindiyi bulmakta zorlandık diyebilirim" dedi.

"BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNDE MUAZZAM TESİRLERİ VAR"

Pandemi sürecinde vatandaşların bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmek için bitkisel eserlere yöneldiğini kaydeden aktar Ayşegül Leylek, en çok kullanılan ve satılan eserlerin başında propolisin geldiğini söyledi. Propolisin doğal antibiyotik olduğunu lisana getiren Leylek, şu tabirleri kullandı:"Genelde toz formunda temin ediyoruz ve aracılardan alıyoruz. Propolis tabiattaki en doğal antibiyotik olduğu için bağışıklık sistemi üzerinde çok muazzam tesirleri var. Gribal enfeksiyonlarda, bedendeki iltihapta, boğaz iltihaplarında en çok kullandığımız propolis oldu. Genelde biz toz halinde olanları macun biçiminde karıştırıp hizmet sunuyoruz. Bununla birlikte arı sütü de çok ilgi görüyor. Arı sütünün de bağışıklık üzerindeki tesiri birçok yerde biliniyor. Bu periyotta de en çok arı sütü, zencefil, propolis, zerdeçal, çörekotu üzere eserlerden faydalandık"

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / HURİYE FERAH VANLI