Kocaeli Şehir Portalı

  • 13.4960
  • 15.4691
  • 18.4971
"Manuel terapi ile omurga ağrılarına son verilebilir"

"Manuel terapi ile omurga ağrılarına son verilebilir"

"Manuel terapi ile omurga ağrılarına son verilebilir"

Kökeni yüzyıllar öncesine dayanan manuel terapinin, ekseriyetle boyun fıtığı, bel fıtığı, kas spazmı, kas gerginliği ağrılarını ve eklemlerdeki işlevsel bozuklukları gidermek için tercih edilen bir formül olduğunu söylen Osteopat Fizyoterapist Büşra Hussain, "Manuel terapi eklemlerdeki hareket kısıtlılığını düzeltir. Bel, boyun ve fıtık ağrılarında yarar sağlar. Manuel terapi ile omurga ağrılarına son verilebilir" dedi.  

Manuel terapinin eğitim almış hekim ve fizyoterapistler tarafından uygulanması gerektiğini söyleyen Emsey Hospital Osteopat Fizyoterapisti Büşra Hussain, "Uygulama öncesi hasta şikayetlerinden yola çıkarak eklem ve etrafındaki anatomik yapılar birtakım özel klinik testler ve muhtaçlık halinde radyolojik görüntülemelerle denetim edilerek, eklem ve etrafı dokulardaki ağrı oluşturan düzeneklerin ortaya çıkarılması son derece değerli. Elle dengeleme yapılarak omurganın hizalanması sağlanır. Özel teknik, bilgi ve marifet isteyen bir formüldür.  Pandemi sürecinde hareket azlığı nedeniyle toplumda bel, boyun, sırt ağrısı, duruş bozuklukları, boyun düzleşmesi üzere omurga sorunlarında artışlar görülebilir. Uzun müddet tıpkı konumda kalmak, hareket azlığı, uyku, beslenme düzensizlikleri, endişe-stres üzere faktörler boyun fıtığı, bel fıtığı, kas spazmı, kas gerginliği ağrılarını ve eklemlerdeki işlevsel bozukluklarını tetikliyor" diye konuştu.

"KAS İSKELET SİSTEMİNDE AĞRIYI TETİKLEYEN SORUNU BULUYOR"

Osteopat Fizyoterapist Büşra Hussain, "Ülkemizde de yeni yeni uygulanmaya başlayan 'el ile tedavi' ismiyle bilinen manuel terapi sistemleri ile sorunun ortaya konmasıyla birlikte kişinin ömür üslubunu da düzenleyerek ağrının tekrarlamaması konusunda da hastaya eğitici bir tedavi uygulanabilir. Hastanın bedenindeki meseleler özel testlerle kıymetlendirilir. Hastanın yaşadığı külfet düzeltildiğinde vücut zaten doğal, ağrısız hareket etme düzeneğine sahip olacak.  Çoklukla boyun fıtığı, bel fıtığı, kas spazmı, kas gerginliği ağrılarını ve eklemlerdeki işlevsel bozuklukları gidermek için tercih edilir. Eklemlerdeki hareket kısıtlılığını düzeltir. Bel, boyun ve fıtık ağrılarında yarar sağlar. Omurga ile ilgili yaşanan sorun yaşayan hastalar omurga rehabilitasyon kliniklerinde manuel terapi ile sıhhatine kavuşabilmektedir" dedi.

"İLAÇ KULLANIMINA GEREK KALMAYABİLİR"

Manuel terapinin büsbütün doğal, hiçbir alet kullanılmadan elle yapılan bir tedavi metodu olduğunun altını çizen Hussain, kelamlarına şöyle devam etti:

"Ameliyat gerektirmeyen yahut omurganın nörolojik ve ortopedik cerrahileri sonrası hastalara uygulanabiliyor. Kısa müddette düzgünleşme sağlar. İlaç kullanımı gerektirmez ve rastgele bir yan tesiri yoktur.  Sorunun ana kaynağı bulunur. Bireye ve hastalığa özel tedavi ve teknik uygulanır. Bütüncül çalışma unsuruyla mutlak idman ile kombine ilerler. Bu durum kalıcılığı ve etkiyi de arttırır."

"BEL FITIĞINDA ETKİLİ"

Omurgada oluşabilecek çabucak hemen tüm rahatsızlıklarda uygulanabilen bir formül olduğunu söyleyen Osteopat Fizyoterapist Büşra Hussain, "Boyun rahatsızlıkları; boyun fıtığı, boyun düzleşmesi ve boyun kaynaklı baş ağrıları, bel rahatsızlıkları; bel fıtığı, eklem blokajları, kanal daralması, bel kayması, kireçlenme sorunlarında muvaffakiyetle uygulanabiliyor. Omurga eğrilikleri, sakroiliak eklem disfonksiyonu, koksalji (kuyruk sokumu-pöç ağrısı), hudut sıkışmaları, duruş bozukluğu, romatolojik kökenli yaygın omurga ağrıları, omurganın nörolojik ve ortopedik cerrahileri sonrası omurganın travmatik yaralanmaları sonrası, Osteoporoza (kemik erimesine) bağlı omurga sorunlarında yüzde 90'a varan düzgünleşme sağlanabiliyor" diye konuştu.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı