Kocaeli Şehir Portalı

  • 12.0702
  • 13.5876
  • 16.0416
Kocaeli'de vaka sayıları 3 binden 300'e düştü
Kocaeli'de vaka sayıları 3 binden 300'e düştü

Kocaeli'de vaka sayıları 3 binden 300'e düştü

Kocaeli'de olay sayıları 3 binden 300'e düştü

KOCAELİ'de, Kasım ayında günlük 3 binlere ulaşan koronavirüs hadise sayısı 300'e kadar düştü. Koronavirüs önlemlerine uyulduğunu belirten kent sakinleri, sokağa çıkma kısıtlamasının devam etmesi gerektiğini belirtti.  

Kasım sonu ve aralık ayının birinci günlerinde günlük olay sayısının 3 binlere kadar ulaştığı Kocaeli'de, sokağa çıkma kısıtlamasıyla birlikte kentte günlük hadise sayısı 300'lere kadar düştü. Ağır bakım ünitelerinde tedavi gören hasta sayıları da yüzde 79'dan yüzde 50'lerin altına düştü. Hayat Meskene Sığar (HES) uygulamasında daha evvel kırmızı olan risk haritası da vaka sayısı düşüşü ile birlikte yeşile döndü.

Kent sakinleri koronavirüs önlemlerine uyarken, kısıtlamaların devam etmesi gerektiğini belirtti. Önlemlerin biraz daha uzamasından yana olduğunu söyleyen Nahit Hacıoğlu, "İnsanlarımız ölümlü olayların artmasından sonra önlemleri artırdılar, zira bu kurallara uymak zorundayız. Bu önlemlerin biraz daha uzamasından yanayım. İnsanlarımız maske de takıyor, kurallara da uyuyor; bu türlü giderse bir an evvel sıhhatimize kavuşacağız. Çok daha düzgün günler bizi bekliyor diye düşünüyorum" dedi. 

'KISITLAMALARIN ÇOK YARARI OLDU'

İnsanların rehavete kapılmaması gerektiğini tabir eden Elif Tezcan, "İnsanlar daha evvelki periyotlarda konutlarda buluşuyorlardı, önlemleri dikkate almıyorlardı, maske takmıyorlardı, aralık kurallarına uymuyorlardı. Artık ise kısıtlamalar geldiği için mecburen herkes konutta ve bunun çok yararı oldu, hadise sayıları da düştü. İnsanların rehavete kapılmaması gerekir, biraz daha sabretmemiz lazım. Beşerler önlemlere uyduğu sürece olay sayıları daha da düşecektir" diye konuştu. Vatandaşların artık maske taktığını söyleyen Sevinç Çorak, "İnsanlar evvelce maske takmıyordu artık takmaya başladılar. Takmayan kimse göremiyorum artık ben, hadiseler da düştü ancak rehavete kapılmamamız lazım" dedi.

AŞI HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

Kocaeli Vilayet Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan hastanelerde külfet olmadığını belirterek, "Tedbirlerin elden bırakılmaması gerekiyor. Hastanelerde derdimiz yok, ağır bakım manasında rastgele bir sorun yok. Kentimizde aşılama için bütün hazırlıklar yapıldı. Aşı takvimini bakanlık açıkladığında uygulamaya hazırız. Altyapı ve tertibimiz hazır" diye konuştu.


- İzmitkocaeli

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ergün AYAZ