Kocaeli Şehir Portalı

  • 13.4960
  • 15.4691
  • 18.4971
Covid-19 geçiren iki hastada görüldü, uzmandan kritik uyarı
Covid-19 geçiren iki hastada görüldü, uzmandan kritik uyarı

Covid-19 geçiren iki hastada görüldü, uzmandan kritik uyarı

Covid-19 geçiren iki hastada görüldü, uzmandan kritik ihtar

Covid-19 geçiren iki hastada görüldü, uzmandan kritik ihtar

Sivas'ta Covid-19 hastalığını atlatan iki hastada ani işitme kaybı görüldü

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci, Covid-19 sonrası yaşanabilecek işitme kaybına karşı vatandaşlara ihtarlarda bulundu

SİVAS - Sivas'ta Covid-19 hastalığını atlatan iki hastada ani işitme kaybı görüldü. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci, Covid-19 sonrası yaşanabilecek işitme kaybına karşı vatandaşlara ihtarlarda bulundu.

Sivas Medicana Hastanesi tabiplerinden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci, korona virüs geçirmiş hastalarda değerli bir sağlık probleminin ortaya çıktığını açıkladı. Ekinci, Sivas'ta korona virüs geçirmiş iki hastada ani işitme kaybı görüldüğünü söyledi. Dr. Adnan Ekinci, ani işitme kaybının son vakitlerde korona virüs geçiren hastalarda görülmeye başlanmasına dikkat çekerek, "Ani işitme kaybı çok ender görülen ve son 3 gün içerisinde kulaklarda ani bir halde işitmenin kaybolmasıdır. Bu durum, ekseriyetle geçirilmiş çeşitli viral enfeksiyonlar yahut kullanılan birtakım ilaçlar buna nedeniyle gelişebilir. Ani işitme kaybı çok ender görülmesine karşın, son vakitlerde Covid-19 geçiren hastalarda görülmeye başlanması dikkatleri çekmektedir. Covid-19 geçiren hastalarda tek taraflı yahut iki taraflı kulakta ani formda dolgunluk, çınlama ve işitmede azalma görülmesi durumunda çabucak bir KBB doktoruna müracaat edilerek ayrıntılı bir kulak muayenesi yapılmalıdır" dedi.

Covid-19 tedavisi gören iki hastada ani işitme kaybı görüldü

Dr. Ekinci, klinikte Covid-19 nedeniyle tedavi gören iki hastada ani işitme kaybı görüldüğünü belirterek, "Covid-19 hastalarında ani işitme kaybının nedeni hala net değil fakat Covid-19'un kulağı ve işitme sonunu besleyen damarları tıkaması sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Ayrıyeten işitme hududunun direkt olarak virüsle enfekte olması da tesirli bir rol oynamaktadır. Covid-19 hastalarında işitme kaybı daha çok ayakta tedavi gören hastalarda teşhis konulmasına karşın bilhassa ağır bakımda yatan hastalarda daha önemli sorunlar nedeniyle işitme kaybı biraz daha göz gerisi edilebilmektedir. O nedenle ağır bakım hastalarında da kulaklarda işitme kaybı olması durumunda derhal bir işitme testi yapılması gerekmektedir. Sivas'ta kliniğimizde Covid-19 nedeniyle tedavi gören iki hastada ani işitme kaybı görülmüştür. Hastalarımız genç hastalardı ve Covid tedavisi bittikten sonra yaklaşık 10 günlük dönemde kulaklarında tek taraflı total işitme kaybı olduğunu tespit ettik. Bu hastalarda erken teşhis koymak ve erken tedaviye başlamak çok kıymetli. Bilhassa hudut Steroid tedavisi başlanması gerekiyor. Bizde ki iki hastamızın bir adedinde erken tedavi ile steroid tedavisi ile işitmesi düzelmesine karşın başka hastamız tedaviye karşın dirençli bir formda tedaviye yanıt vermedi ve kalıcı bir işitme kaybı gelişti. Bu hastalarda steroid tedavisine dirençli durumlarda hiperbarik oksijen tedavisi uygulanabilir" formunda konuştu.

"İşitme kaybı kalıcı olabilir"

Dr. Ekinci, ani işitme kaybının hastalarda nadiren de olsa kalıcı olabileceğine değinerek, "Bu hastalarda işitme kaybının tedavi ile birlikte düzelmesi yaklaşık 1 ayı bulmakta. O nedenle tedaviye ısrar etmek gerekiyor. 1 aylık steroid tedavisine karşın düzelmeyen durumlarda alternatif tedavi sistemleri denenebilir. Ama ortalama 1 ay içerisinde genelde işitmesi büsbütün olağana dönüyor. Kusurlarda tüm tedavi tekniklerine karşın hastalarda çok nadiren katiyetle düzelmeyen hastalarımız oluyor. Tabi Covid-19 yeni bir hastalık olduğu için bunun uzun devir tesirleri şuan araştırılmadı. Ama ani işitme kayıplarında çok nadiren de olsa kalıcı işitme kaybı yaşayan hastalarımız mevcut "dedi.

Bu belirtiler varsa dikkat

Covid-19 geçiren hastaların hangi durumlarda hastaneye başvurması gerektiğine değinen Dr. Ekinci, "Covid-19 geçiren hastalar hastalığın başlangıcında da işitme kaybı geçirebilirler yahut tedavi bittikten sonra hatta Covid-19 testi negatif olduktan 2-3 hafta sonra bile işitme kaybı görülebiliyor. O nedenle bilhassa Covid-19 geçiren hastalarımız kulaklarında ağrı, basınç hissi, çınlama ve bilhassa işitme kaybı olması durumunda derhal bir kulak burun boğaz tabibine müracaat edip gerekli muayenesi yapılması lazım. İşitme testi yaptırması gerekiyor. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar olumlu sonuç elde etmek mümkün. Lakin şayet aksatılırsa bilhassa işitme kaybı geliştikten birinci 3 gün içerisinde tedavi başlanması çok kıymetli.3 günden sonra yapılacak tedavinin çok fazla yüz güldürücü tesiri olmuyor" tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / DEMET KARAKUŞ