Kocaeli Şehir Portalı

  • 12.0702
  • 13.5876
  • 16.0416
Zeytinoğlu: Avrupa'nın ihraç ettiğimiz ürünlere talebinin olması çok güzel
Zeytinoğlu: Avrupa'nın ihraç ettiğimiz ürünlere talebinin olması çok güzel

Zeytinoğlu: Avrupa'nın ihraç ettiğimiz ürünlere talebinin olması çok güzel

Zeytinoğlu: Avrupa'nın ihraç ettiğimiz eserlere talebinin olması çok hoş

KOCAELİ Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa'nın taleplerinin arttığını belirterek, "Bence kapanmaların çok önemli tesiri oldu. Avrupa'daki talebin de bizim ihraç ettiğimiz eserlere bir talebinin olması çok hoş. Sanayi olarak aşı öncesi bu kadar başarıyı da birçok ülke gösteremedi. Biz bunu gösterdik" dedi.

Endüstrinin kalbi Kocaeli'nde pandemi sürecinde de çarklar durmadı. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ihracatta rekor kırdıklarını belirterek, "Ekim ayında bir ihracat rekoru kırmıştık. 17.3 milyarlık bir ihracat yapmıştık. Kasım ve aralık aylarında da rekor kırabileceğine değinmiştim lakin maalesef kasım ayında o rekoru kıramadık pandeminin tesiriyle. Açıklanan son ihracat sayılarında da 17.8 milyarlık bir ihracat var. Tarihimizin en yüksek ihracatını gerçekleştirmiş olduk" dedi.

'AVRUPA'NIN ESERLERİMİZE TALEBİ OLMASI ÇOK GÜZEL'Sanayi dalının aşı öncesinde Avrupa ülkelerine başarılı bir halde ihracat yaptığını söyleyen Zeytinoğlu, "Bence kapanmaların çok önemli tesiri oldu. Avrupa'daki talebin de bizim ihraç ettiğimiz eserlere bir talebinin olması çok hoş. Münasebetiyle sanayi olarak baktığımız vakit aşı öncesi bu kadar başarıyı da birçok ülke gösteremedi. Biz bunu gösterdik" dedi.'AŞI OCAKTA UYGULANMASAYA BAŞLANIRSA TÜRKİYE ÖNCÜ OLABİLİR'Aşının kıymetine değinen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: "Biz aşı olabilirsek olağan Sağlık Bakanlığı temsilcilerine emekçilerin çok kritik bir misyon yaptığını ve aşılanma konusunda ön almamız gerektiğini izah ettik. Hatta biz patronlar olarak fiyatlarını dahi ödemek istiyoruz dedik. Lakin orada şöyle bir sıkıntıyla karşılaştık. Siyasi olarak baktığınız vakitte da 'Parayı verdiler erkenden aşı oldular' durumuna da düşmek istemeyiz. Bakanlık temsilcileri de bu türlü bir durum yaratılmasını istemiyor. Öğrendiğimiz kadarıyla Türkiye'de 6 milyon civarında 65 yaş ve üzerinde insanımız var onun dışında da 16 milyon bireyde de kronik hastalık var. Öncelikle aşı olacak bireyler bunlar, artı olarak sağlık çalışanları ve güvenlik mensuplarını saydığımız vakit bize bir 50 milyon doz aşı gerekiyor birinci etapta. Şimdi 3 milyon geldi lakin muhtemelen öbür kısım da gelecektir. Bir an evvel ocak ayı içerisinde vurulmaya başlanırsa Türkiye uygulamada öncü olabilir diye düşünüyorum."'AVRUPA'DAN GELEN TALEBİ KARŞILADIK'

Aşının olmasıyla bulaş düzeyinin de düşeceğine inandığını söz eden Zeytinoğlu, "Biz bugüne kadar yapılan uygulamalarda hem şirket idareleri hem Sağlık Bakanlığı'nın temsilcileri hem vilayetler, belediyeler olarak çok başarılı olduğumuza inanıyorum. Çalışan arkadaşlarımız ortak servis kullanıyor, ortak yemekhane ve ortak giysi kabinlerini kullanıyorlar ona karşın bulaş sayısı firmalarımızın sınırlarının durmasına kadar gitmedi. Münasebetiyle Avrupa'dan gelen talebi de karşılamış olduk. Bizim temennimiz bir an evvel çalışanlarımızın ve ailelerinin aşılanması noktasında bir sonuca varmamız. Natürel ki öncelikli kitlenin aşılanmasının akabinde bunu istiyoruz" diye konuştu.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ergün AYAZ