Kocaeli Şehir Portalı

  • 12.0702
  • 13.5876
  • 16.0416
Sahiplendirilen hayvanlar yeni yuvalarında
Sahiplendirilen hayvanlar yeni yuvalarında

Sahiplendirilen hayvanlar yeni yuvalarında

Sahiplendirilen hayvanlar yeni yuvalarında

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,sokak hayvanlarını sahiplendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit-Kandıra yolu üzerinde ve Gebze'de bulunan Sokak Hayvanları Süreksiz Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezleri, sokak hayvanlarını sahiplendirme çalışmalarına devam ediyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü'ne bağlı Sokak Hayvanları Süreksiz Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezleri, sokak hayvanlarına yönelik yaptığı çalışmaların yanı sıra onlara sıcak yuvalar buluyor. Merkezde tedavi ve aşı uygulamaları yapılan sokak hayvanları 'Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği' kapsamında sahiplendirme çalışması yapılıyor.

Remzi ve Yıldız Gözgören çifti çocukları olunca bir köpek sahibi olmak istediler. O devir konutlarında hırsız girmesiyle birlikte bu istekleri daha da arttı. Güvenlik açısından bir köpeğin varlığının kendilerini daha rahat hissettireceğini düşünen çift, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Sokak Hayvanları Süreksiz Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Ameliyattan yeni çıkmış olan ve güç durumda bulunan köpeği sahiplenen Gözgören çifti, ailelerinin yeni üyesine "Köpük" ismini verdiler.

Yıkanıp temizlenen Köpük, tedavileri yapıldıktan sonra aileye teslim edildi. Vakitle yeni konutuna alışan ve meskendeki çocuklarla oynamaya başlayan köpük yeni hayatından hayli şad. 2014 yılında sahiplendikleri Köpük'ün çok duygusal ve hassas olduğunu söyleyen Yıldız Gözgören, " Biz Köpük'e, Köpük de bize çok alıştı. Eşimin beli kırıldı. Benim yanımdan ayrılmayan, ayağımın tabanında yatan Köpük, o süreçte eşimin yatağının altında yattı. Ayağa kalkana kadar benim yanıma gelmedi. Eşim birinci ayağa kalktığı vakit o denli bir sevindi ki evdekiler ağlayacaktı. O kadar seçicidir ki oyun istediği vakit küçük oğluma, korktuğu vakit büyük oğluma, acıkıyorsa bana, gezmek istiyorsa babamızın yanına gider" dedi.

Her insanın bir hayvan sahiplenmesi gerektiğini söz eden Yıldız Gözgören, "Köpük bizim konutumuzun bir modülü ve bir evladımız üzere. Hayvan sevgisini herkesin, bilhassa de çocukların hissetmesi gereken bir his. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Süreksiz Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezleri'nde çok hoş köpekler var. Bu küçük dostlarımız kendilerine uzatılacak bir yardım eli bekliyor. Ben bize bu imkanı verdiği ve tüm gereksinimlerimize karşılık veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum. Tüm gereksinimlerimizi karşılıyor. Altı yıldır arayıp sorarlar. Durumu hakkında bilgi alırlar.Sokak hayvanları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'yle güvende" diye konuştu.

Emekli zabıta komiseri Esat Turhanda köy alanının dışında kalan bir yerde temin ettiği arazinin güvenliği için Sokak Hayvanları Süreksiz Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden bir köpek sahiplendi. Dört yıldır baktığı köpeğinden çok şad olan Turhan, "Köpeğim benim torunum üzere oldu. Ona çok alıştım. Yerde devriye atmaya başladı. Köpeği sahiplendikten sonra o köpeğe sevgi ve şefkat göstermezsen köpek zati durmaz, kaçar. Çocuklarım geldiği vakit bizden fazla onunla ilgileniyorlar. Sevgiden yoksun olmadığı için köpeğimiz de bize çok sadık. Bize bu hizmeti sunduğu için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum" biçiminde konuştu.

Öte yandan, sokak hayvanlarını sahiplenmek isteyen vatandaşlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ilişkin Kandıra solaklar yolu üzerinde ve Gebze'de bulunan sokak hayvanları süreksiz bakımevi ve rehabilitasyon merkezine başvurabiliyor. - KOCAELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı