Kocaeli Şehir Portalı

  • 12.0702
  • 13.5876
  • 16.0416
KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - "Enerjiniz çok azalıyor. Gerçekten çok değişik bir hastalık"
KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR -

KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - "Enerjiniz çok azalıyor. Gerçekten çok değişik bir hastalık"

KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - "Enerjiniz çok azalıyor. Sahiden çok değişik bir hastalık"

Konya Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Mustafa Alper Çelikdelen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkmasının akabinde 3 haftalık tedavisinin tamamlanması sonrası vazifesine yine döndü.

Çelikdelen'in hastanede tedavi gördüğü periyotta Kovid-19 polikliniğinde hizmet veren hekim eşi, refakat ettiği hayat arkadaşının tedavisine de yardımcı oldu.

Bir hafta boyunca babalarının hastalığı ve annesinin de refakat etmesi hasebiyle meskende kalan iki çocuğa aile büyükleri göz kulak oldu.

Hekim Çelikdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 9 aydır Kovid-19 ile canla başla çaba ettiklerini vurguladı.

Temmuz ayında önemli eklem ağrısı ve şiddetli halsizlik şikayetinin olduğunu anlatan Çelikdelen, "Yaklaşık 2 gün süren bu şikayetlerin akabinde 39 dereceye varan bir ateşinin olması üzerine hastaneye başvurdum. Kovid-19 teşhisi aldım. Yaklaşık 5-6 gün hastanede tedavi gördüm. Sonrasında konutta izolasyona girdim. Yaklaşık 3 hafta süren tedavinin akabinde vazifeme döndüm ve gayrete kaldığım yerden devam ediyorum." diye konuştu.

Çelikdelen, hastalık devrinde yüksek ateş ve önemli eklem ağrıları olduğunu söz ederek, tedavinin akabinde da halsizliğin 2-3 ay kadar devam ettiğini söyledi.

"Gerçekten çok değişik bir hastalık"

Daha evvelki hastalıklardan çok farklı olduğunu vurgulayan Çelikdelen, "Özellikle ateşli olduğum periyotta 3-4 gün önemli bir eklem ağrısı vardı. Öteki gribal enfeksiyonlarla tanımlanamayacak formda bir halsizlik ve eklem ağrısı oldu. Gücünüz çok azalıyor. Hakikaten çok değişik bir hastalık." tabirlerini kullandı.

Eklem ağrıları başladığı vakit aklına Kovid-19 geldiğini ve konutta kendini izole ettiğini lisana getiren Çelikdelen, çocukları ve eşinde rastgele bir sorun olmadığını belirtti.

Çelikdelen, "Tanı konulduktan sonra hastanede tedavi olduğum için etrafımda kimseye bulaşmadı. Burada izolasyonun çok kıymetli olduğu ortaya çıkmış oldu." dedi.

"Eşim hastanede tedavimi de düzenledi"

Çocuklarının da hastalığın farkında olduğunu lisana getiren Çelikdelen, şunları kaydetti:

"Çocuklarımın gözündeki o evhamlı bakışı gördüm. 'Acaba babamıza bir şey olacak mı? Babamız güzelleşecek mi' korkusu vardı. Meskende izolasyon sürecinde de çocuklara yaklaşamıyorsunuz, sarılamıyorsunuz, onlarla ilgilenemiyorsunuz. O da beşere başka bir korku veriyor. Eşim hastanede tedavimi de düzenledi. İşin nereye gidebileceğini çok âlâ bildiği için eşimde de önemli bir anksiyete (kaygı bozukluğu) oldu. Sıkıntı günler geçirdik. Bilhassa eşim hastalığı tanıdığı için sürecin nereye gidebileceğini biliyordu. Allah'a şükür tedavim tamamlandı, misyonuma döndüm."

Çelikdelen, 1200 kişilik bir grupla acil sağlık hizmetleri verdiklerini aktararak, "Kovid-19 salgınıyla sağlık çalışanları üzerindeki iş yükü de arttı. Hadise sayılarımız denetim altında. Acil sağlık hizmetleri işçimiz de cansiperane çalıştı." sözünü kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Zehra Melek Çat