Kocaeli Şehir Portalı

  • 13.4960
  • 15.4691
  • 18.4971
7 metrekare dükkanda 40 yıldır bağlama yapıyor
7 metrekare dükkanda 40 yıldır bağlama yapıyor

7 metrekare dükkanda 40 yıldır bağlama yapıyor

7 metrekare dükkanda 40 yıldır bağlama yapıyor

7 metrekare dükkanda 40 yıldır bağlama yapıyor

KOCAELİ - Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Hasan Serez, 7 metrekarelik atölyesinde, 40 yıldır bağlama yapıyor. Çocukluğunda haftalık 25 kuruşa oyma sazlar yapan Hasan Serez, şimdilerde mesleğinin ender kalan ustalarından.

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Hasan Serez, 7 metrekarelik atölyesinde, 40 yıldır bağlama üretiyor, tamirini yapıyor. Mesleğinin az kalan ustalarından olan Serez, eski günleri ise özlüyor. Çocukluğundan beri bu işle ilgilenen Hasan Serez, "Bu mesleğe biz çocukluğumuzda başladık, çocukluğumuzdan beri devam ediyoruz. Haftalık 25 kuruşa tekne oyuyorduk, oyma tekne yapıyorduk. O vakitler kurallarımız vardı yapıyorduk, Artık hazıra döndük fabrikasyona döndük. Tekneler bana gelir, sapını, kapağını, işçiliğini ben yaparım. Hesaplı vaziyette müşterime satarım" dedi.

"Öğrenmek isteyen gelsin"

Gelen herkese yardımcı olacağını tabir eden Serez, "Almak isteyen, yapmak isteyen, öğrenmek isteyen gelsin. Elinde sazı bozuk olan, sazı çatlak, patlak olan gelebilir. Tamir yaptıramaz, getirsin biz yaparız. Çok fiyat de almıyorum ben kimseden" diye konuştu. İşini zevkle yaptığını belirten Serez, "Zevkine çalıştığım bir işyerim burası. Hem çalıyoruz, hem söylüyoruz, hem muhabbet ediyoruz. Vaktimizin ne vakit geçtiğini hiç anlamıyoruz. Bir nevi cümbüş bizim için" biçiminde konuştu.

"Eskiden oyma sazları yapıyorduk, elle cila atıyorduk"

En uygun personellik yaptığı sazların 2.5, 3 bin TL bandında olduğunu söyleyen Serez, "35-40 yıldır bu işin içindeyim, evvelce oyma sazları yapıyorduk, elle cila atıyorduk, fabrikasyon cila atmıyorduk. 2, 3 ay sürüyordu. Maddiyat olarak da değerli oluyordu. Fabrikasyon olan, yaprak sazların fiyatı o denli değil. Artık ben 10 tane hazırlıyorum hazır teknelerden. On tane sapı, kapağı çabucak hemen kendi başıma çalıştığım halde, 1 ayda çıkarıyorum. Oyma teknelerde bu türlü olmuyor, polyesteri var, cilası var ve oyma teknenin kıymeti bugün 4-5 bin TL'dir. Bizim bu sazlarımız en fazla, en uygun personellik yaptığın halde 2.5, 3 bin TL. Sıra sazlarımız 400-500 lira" dedi.

"Hasan Serez ustamız Gölcük için bir değerdir"

Gölcük Musiki Derneği Başkanı Vahit Şentuna bağlama ustası Serez'in Gölcük ilçesi için kıymetli bir kıymet olduğunu belirterek, "15 yıldır saz çalıyorum. Hasan Serez ustamız Gölcük için bir pahadır. Gençlerimize çok yararı var. Ne vakit başımız sıkışsa, ne vakit saz tedarik, tamir işimiz olsa halleder. Onun değerini bilmek lazım. Yaşı 70 ancak Gölcük'e hizmet ediyor" sözlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / CİHAN ATİK