Kocaeli Şehir Portalı

  • 12.0702
  • 13.5876
  • 16.0416
Hayvanat bahçesinde kış hazırlıkları başladı
Hayvanat bahçesinde kış hazırlıkları başladı

Hayvanat bahçesinde kış hazırlıkları başladı

Hayvanat bahçesinde kış hazırlıkları başladı

KOCAELİ'nin Darıca ilçesindeki hayvanat bahçesinde hayvanlar için kış hazırlıkları başladı. Hayvanların kışın soğuktan etkilenmemesi için kapalı alanlara yalıtım uygulanırken, her hayvanın habitatına ve ömür biçimine uygun şartlar sağlanmaya çalışılıyor.

Darıca ilçesi Piri Reis Mahallesi'ndeki 250 farklı tıpta yaklaşık 3 bin hayvanı barındıran Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nda kış hazırlıkları devam ediyor. Hayvanat bahçesinde bilhassa sıcak iklime alışık olan hayvanların ömür alanlarının revize edilip her hayvanın ömür şartlarına nazaran özel bir tedbir alındığını belirten Hayvan Kısmı İdare Müdürü Nil Can Açıkgöz, çalışmaların titizlikle devam ettiğini söyledi. Emellerinin hayvanat bahçesinde bulunan her canlıya kendi ömür alanına uygun şartlar sağlamak olduğunu belirten Nil Can Açıkgöz, "Kış hazırlıklarında her vakit yaptığımız üzere rutin işlerimizi tamamlamaya devam ediyoruz. Bütün barınakların içlerini dezenfekte edip, izolasyon sürecini denetim ettik. Suluklar ve yemlikleri denetim ettik. Genelde bütün hayvanların kışlık barınakları var bu barınakları yazın da kullanıyorlar akşam olduğu vakit. Birtakım barınaklarda ultraviyole lambaların değişimini tamamladık. Kışın hayvanların soğuk bir ortamda kalmamaları için ısıtıcıları denetledik. Bünyemizde bulunan bütün hayvanların kışın yiyeceği besinleri gözden geçirdik. Yem alımları yapıldı, kimi hayvanların yemek muhtaçlığını kışın temin etmek sıkıntı oluyor o nedenle şimdiden depolarımızı doldurduk. Hem et olsun hem de başka eserler olsun hepsini depoladık" dedi.

Şu anda koronavirüs tedbirleri nedeniyle ziyaretçiye kapalı olan hayvanat bahçesinde salgın nedeniyle de çok sıkı önlemler uygulandığını tabir eden Açıkgöz, şöyle konuştu:

"Pandemi dönemine özel hazırlıklarımız da var. Bütün yırtıcı kedi kümesi ve maymunların bulunduğu alanlarda ekstra tedbirler aldık. Bütün barınakların önüne ekstra kollayıcı bir alan çekmiştik buraya gelen ziyaretçilerden hayvanlara bir şey bulaşmaması için. Birçok barınakta camlı kısımlar vardı ziyaretçilerle temas hiç yoktu lakin buna karşın biz ekstradan alabileceğimiz bütün tedbirleri aldık. Hayvanlarla bakıcılar ortasında asla bir temas olmuyor, iki muhafazalı kapı sistemi sayesinde. Bu tedbirlere çok dikkat etmiştik hayvanat bahçesinin ziyaretçi kabul ettiği periyotlarda."


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Erol POLAT