Kocaeli Şehir Portalı

  • 13.4960
  • 15.4691
  • 18.4971
Son dakika: Bakan Koca: Aşı miktarının artırılması ve alternatif aşı teminine ilişkin bilgi paylaşılmıştır
Son dakika: Bakan Koca: Aşı miktarının artırılması ve alternatif aşı teminine ilişkin bilgi paylaşılmıştır

Son dakika: Bakan Koca: Aşı miktarının artırılması ve alternatif aşı teminine ilişkin bilgi paylaşılmıştır

Son dakika: Bakan Koca: Aşı ölçüsünün artırılması ve alternatif aşı teminine ait bilgi paylaşılmıştır

SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Konseyi toplantısına ait, "Temin edilecek aşı ölçüsünün artırılması ve alternatif aşı teminine ait çalışmalar ve görüşmeler hakkında bilgi paylaşılmıştır" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün aşı gündemi ile toplanan Koronavirüs Bilim Şurası sonrası yazılı açıklamada bulundu. Koronavirüs pandemisinin tüm dünyada olduğu üzere Türkiye'de de can almaya devam ettiğini bildiren Bakan Koca, "Bütün kurumlarımızla uğraşımız sürüyor. Son birkaç hafta içinde uyguladığımız kısıtlayıcı önlemlere vatandaşlarımızın daha bir titizlikle ahenk göstermesinin sonuçlarını almayı umuyoruz. Gerek önlemlerin uygulamaya konması, gerek ahengin ve sonuçlarının takibi tarafında Bakanlık olarak ağır bir çaba içindeyiz. Ülkemizin seçkin bilim insanlarından oluşan Bilim Şurası üyeleri hiçbir karşılık beklemeksizin ağır çalışmalarıyla bu sürecin yönetilmesinde kıymetli katkı sağlamaktadır. Bilim Heyetimizin bugünkü toplantısında öncelikle aşı konusundaki gelişmeler değerlendirilmiştir" tabirlerini kullandı. 

'YERLİ AŞI ÇALIŞMALARIMIZIN SORUNUN TAHLİLİNDE ROL ALACAĞI BELİRTİLMİŞTİR'"Yapılan mukaveleye bağlı olarak ülkemize birinci partisinin gelmesi beklenen inaktif aşının gelişinden itibaren yürütülecek strateji üzerinde görüşmeler yapılmıştır" diyen Bakan Koca, açıklamanın devamında şu tabirlere yer verdi:  "Temin edilecek aşı ölçüsünün artırılması ve alternatif aşı teminine ait çalışmalar ve görüşmeler hakkında bilgi paylaşılmıştır. Bu ortada umut vadeden yerli aşı çalışmalarımızın orta ve uzun vadede sorunun tahlilinde rol alacağı belirtilmiştir. Halihazırda bir inaktif aşımızın Faz 1 klinik çalışmasında sona gelinmiş ve Faz 2 çalışmalarına hazırlanılmaktadır. Eş vakitli olarak 2 inaktif ve 2 adenövirus temelli aşı ile bir virüse benzeri parçacık aşısı da Faz 1 aşamasına gelmiş ve gerekli incelemelerden sonra birinci araştırma eserleri üretilerek devreye alınacaktır. Ancak öncelikle erken periyotta yapılacak olan aşılamaya odaklanmanın değeri lisana getirilmiştir. Ülkemizde bir inaktif (sinovac) bir de mRNA (pfizer) aşının Faz 3 çalışmaları sürmektedir. Bir adenövirüs (sputnik V) aşısının da Faz 3 öncesi kronik toksisite çalışmaları yürütülmektedir. Bu aşının da en kısa müddette Faz 3 çalışmasının başlaması beklenmektedir. Mevcut datalara dayalı olarak inaktif aşının güvenirliği konusunda elde edilen bilgilerin yanında ülkemizde de yürütülen Faz 3 çalışmalarında kayda kıymet bir yan tesirin görülmediği söz edilmiştir."'DÜNYA SIHHAT ÖRGÜTÜ, VERDİĞİ MÜJDE İLE AZMİMİZİ BİR KAT DAHA ARTIRMIŞTIR'Bilim Konseyi'nin ayrıyeten; aşının lojistiği, öncelikle aşılanacak olan sağlık işçisinin kapsamı, yaygın aşılama programı ve aşı kayıt sistemi hakkında tekliflerde bulunduğunu kaydeden Koca, "Covid-19 aşısının ve aşı yapabilme yeteneğinin gündemin en üst noktasına oturduğu bu günde Dünya Sağlık Örgütü, verdiği müjde ile azmimizi bir kat daha artırmıştır. Bilim Şurası üyelerimizce de sevinçle karşılanan bu gelişme, Polio ve Tetanozdan sonra Kızamıkçığın da büsbütün yok (elimine) edildiği bir ülke pozisyonuna gelmemizdir. Pandemi gayreti ile ağır efor içinde olduğumuz 16 Aralık 2020 tarihi ülkemizin bağışıklama başarısı açısından çok kıymetli bir gündür. DSÖ Avrupa Bölgesi'nin resmi konseyi olan Bölgesel Doğrulama Komitesi tarafından 2017- 2019 yılları ortasında kızamıkçık virüsü deveranının üç yıl arka arda kesilmesi nedeniyle Türkiye'de kızamıkçığın büsbütün yok  edilmiş olduğu beyan edilmiş, bu nedenle kutladıklarını ve ilgili sertifikanın önümüzdeki haftalarda gönderileceği tabir edilmiştir" açıklamasında bulundu.

Koca, Türkiye'nin toplum  olarak kıymetli bir aşı kültürüne sahip olduğunu belirterek, "Çocukluk çağı aşılarında en fazla antijenle en yaygın aşılama yapan ve yüksek muvaffakiyet elde eden ülkelerin başında geliyoruz. Aşı kayıt sistemi ve online takip edilen soğuk zincir lojistiği ile desteklenen güçlü bir birinci basamak sağlık ağı yanında yıllardır bu mevzuda emek veren sağlık işçimizin ısrarlı uğraşları ve fedakarlığı bu muvaffakiyetin temel sahipleridir. Sahada yıllardır emek veren aşı uygulayan çalışanımızı kutluyor, hepsine teşekkür ediyorum. Covid- 19 aşı kampanyasında bu muvaffakiyet öyküsü yol gösterecektir. Bu sefer başta Aile Sıhhati Merkezlerimizde olmak üzere üniversite, kamu ve özel sağlık kuruluşlarımız ve bütün vatandaşlarımızla birlikte dünyaya örnek olacak bir aşılama kampanyası yapacağımıza inanıyoruz" tabirlerini kullandı. 


Kaynak: Demirören Haber Ajansı