REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

GÜNÜMÜZDE HİBE DESTEKLERİN VE TEŞVİKLERİN ÖNEMİ

Çetin KOŞAN

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

Bir işletmenin kurulması kadar büyümesi için atılacak adımlarda büyük bir gayret ve fedakarlık ister. Kurulum aşamasında gerekli olan sermayeyi biriktirmek ve ilk adımı atmak ne kadar zor bir süreç  ise işletmeyi büyütmek için gerekli olan yatırımları yapmak adına ihtiyaç duyulan sermayeyi biriktirmek de o kadar zor bir süreçtir . Gerekli olan bu kaynakları elde etmek için çeşitli yollar mevcuttur. Eş, dost akraba gibi yakın çevremizden alacağımız borçlar, bankalardan çekebileceğimiz krediler, yaşantımız boyunca yaptığımız birikimler ve işletmemiz çalışırken  biriktirebildiğimiz rakamlar….

Hemen hemen hepimizin sayabileceği bu klasik kaynak oluşturma metodlarının haricinde günümüzde bir başka ama bir çok işletme sahibinin farkında olmadığı bir kaynak daha mevcut…

HİBE TEŞVİKLER

Ülkemizde  bir çok Kamu Kurum ve Kuruluşu, Sivil Toplum Kuruluşu, Yabancı Kaynaklar, Özel Firmalar, Büyükelçilikler  ve Vakıflar  gibi çeşitli fon kaynakları tarafından sağlanan 250 kalemden fazla hibe destek mevcuttur.

KOSGEB, SGK, İŞKUR, Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Avrupa Birliği, Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sabancı Vakfı, Türk Telekom, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Kale Grubu, Sivil Düşün, Japonya Büyükelçiliği, Tübitak gibi bir çok kurum ve kuruluş tarafından Girişimcilik, İhracat, Ar-Ge, Ür-Ge, İnovasyon başta olmak üzere bir çok ana başlık altında girişimci adayı ve kobilere farklı alt başlıklarda  hibe destek , düşük faizli veya % 0 (sıfır) faizli kredi destekleri verilmektedir.

Bir girişimcinin işletmesini kurarken alabileceği kuruluş, performans, sertifika, mentörlük, danışmanlık, işletme koçluğu, makine, teçhizat ve yazılım destekleri  ile kuruluş aşamasında yapacağı yatırım için,

Personel SSK prim teşvikleri, ürün geliştirme destekleri , Arge destekleri, inovasyon destekleri, personel maaş desteği, fuar desteği, yurtdışı iş ziyareti destekleri, tasarım destekleri, yurtdışı marka tescil, patent, faydalı model, belgelendirme destekleri gibi kalemlerde alabileceği destekler ile kobiler büyüme aşamasında yapacağı yatırımlar konusunda bir çok hibe destek alabilmektedir.

Şöyle düşünelim girişiminizi başlatabilmek için biriktirdiğiniz sermayeniz veya işletmenizi geliştirmek için biriktirdiğiniz kaynağınız cebinizde kalıyor. Çünkü yapacağınız yatırım veya işletmenizi büyütmek için yapacağınız harcamaların belirli bir bölümü ilerleyen yazılarımda detaylıca bahsedeceğim kaynaklardan sağlanacak.

İşletmeniz için önemli bir gelir kaynağı HİBE VE TEŞVİKLER 

Çetin KOŞAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

sixteen − thirteen =