REKLAM ALANI-X1
Kocaeli Şehir Portalı

Günlük kaybı yüzde 5’i aşan ve devre kesici uygulanan Borsa İstanbul’da acil toplantı kararı

Bursa İstanbul, geçtiğiz hafta yüzde 9 ekside kapatmasının akabinde sabah saatlerinde yükselen bir tabloyla açılış yapmış fakat öğlenden sonra …

Günlük kaybı yüzde 5’i aşan ve devre kesici uygulanan Borsa İstanbul’da acil toplantı kararı

Bursa İstanbul, geçtiğiz hafta yüzde 9 ekside kapatmasının akabinde sabah saatlerinde yükselen bir tabloyla açılış yapmış fakat öğlenden sonra tekrar satışların başlamasıyla günlük kayıp yüzde 5.3 bulmuştu.

DEVRE KESİCİ UYGULANDI

Bu gelişmelerin akabinde Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin çalışması ile Borsa İstanbul‘da süreçler süreksiz olarak durduruldu. Borsa İstanbul‘un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesine ait yaptığı açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, saat 17.07 prestijiyle endekse bağlı devre kesicinin tetiklendiği ve Hisse Piyasası’ndaki tüm süreç sıralarında, Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’ndaki (VİOP) hisse ve hisse endekslerine dayalı mukavelelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Hisse Senedi Repo Pazarı’nda süreçlerin süreksiz olarak durdurulduğu belirtildi.

ACİL TEPE TOPLANIYOR

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine nazaran,bir müddettir bankacılık paylarında yapılan fevkalâde süreçlerle 1.5 ayda yüzde 59 yükselen borsada günlerce tavan olan kamu bankaları ve bir kaç payda bu defa sürecin bilakis dönmüş olması ve taban satışlarının bugün de sürmesi nedeniyle acil tepe toplanıyor.

BORSA GÜNÜ SERT DÜŞÜŞLE KAPATTI

Borsa İstanbul‘da BIST 100 endeksi, günü yüzde 5,26 kıymet kaybıyla 3.199,54 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 177,79 puan azalırken, toplam süreç hacmi 54,2 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

SPK DA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Sermaye Piyasası Heyeti (SPK), geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul‘da yaşanan Fiyat Hareketleri ile ilgili olarak açıklamada bulundu. SPK, “Yasalar çerçevesinde, yatırımcıların korunmasını ve sermaye piyasasının gelişimini ön planda tutmaktadır” diye belirtti.

SPK’nın yaptığı açıklama şöyle: “Son günlerde kimi basın yayın organlarında ve toplumsal medya mecralarında borsada yaşanan dalgalanmalara ait çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu olmuştur. Hisse senetlerinde yapılan süreçler Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilirken, Konseyimiz da gerçek ve hukukî bireylerin piyasa bozucu hareketlerine karşı nezaret ve kontrolünü daima olarak yapmaktadır. Heyetimiz, yasalar çerçevesinde, yatırımcıların korunmasını ve sermaye piyasasının gelişimini ön planda tutmaktadır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

two × 1 =